YouTube Kullanıcılarını Tuzağa Düşüren Clickbait Videolara Geçit Vermeyecek

YouTube Kullanıcılarını Tuzağa Düşüren Clickbait Videolara Geçit Vermeyecek

Clickbait adı verilen ve çekici bir başlıktan başka hiçbir özelliği olmayan "tıklama haberciliği" dönemine YouTube videoları geçit vermeyecek.

Yeni bir kullanıcı arayüzü geliştiren YouTube bundan böyle video thumbnail’lerin üzerine fare imleci getirildiğinde "clickbait" videolara bir ön izleme sunarak engel olacak. Böylece çekici bir kapak resmi ya da yalan bir başlığın tuzağına kullanıcılarının düşmesini engelleyecek.

YouTube üzerinde hem bant genişliği tüketmemesi hem de vakit kaybetmemesini büyük oranda destekleyecek olan yeni arayüzün en önemli özelliği bu olacak.

Clickbait nedir, neye Clickbait denir?

“O bakan istifa etti” ya da “Öyle bir fotoğraf çektiler ki” veya "Kiminli öpüştüğünü bilemezsiniz" şeklinde atılan haber başlıklarının hepsine “tıklama tuzağı haberciliği” adı veriliyor. Kısaca Clickbait (Tık Tuzağı), internet kullanıcılarını istenen her hangi bir sayfaya yönlendirmek amacıyla kullanılan yanıltıcı başlıklar ve benzeri içerik politikalarının tümüne verilen isimdir. Özellikle Türk internet medyasında son derece kullanılan bir yöntem olan Clickbait nedense web yayıncılığının yanı sıra normal haberciliğin de bir türlü vazgeçemediği bir yöntem olmuş durumda.

YORUMLAR