YouTube, Oyun Yayın Sitesi ''Twitch''i Satın Alıyor

YouTube, Oyun Yayın Sitesi ''Twitch''i Satın Alıyor

Oyuncuların oynadıkları oyunu milyonlarca izleyici ile canlı olarak paylaşma imkanı bulduğu video platformu Twitch, YouTube tarafından satın alınıyor. Her iki şirket de çıkan spekülasyonlar hakkında yorum yapmayı reddetse de, internet üzerinde gezen raporlara göre Google, popüler video yayın sitesi Twitch'i 1 milyar dolardan daha fazla bir ücret karşılığında satın alacak gibi gözüküyor.

Oyuncuların yakından tanıdığı Twitch, oynadığınız oyunları yayın yaparak izleyiciler ile buluşturmanızı sağlamaktadır. Kendi kullanıcı adınız ile oluşturacağınız hesap ile kendi kanalınız üzerinden yayın yaparak, milyonlarca kişinin sizi izlemesini sağlayabiliyorsunuz. Zaman içerisinde popüler hale gelen oyuncular bu işten oldukça güzel miktarda para kazanabiliyorlar. Televizyon kanalı gibi çalışan Twitch, sizin kanalınıza sizin için reklamlar koyarak ekstra gelir elde etmenizi sağlamaktadır. Bununla birlikte belirli izlenme oranlarına ulaşan yayıncılara ekstra anlaşmalar ve gelir yöntemleri de sunulmaktadır. Bunlardan en belirgini ise üyelik sistemi. Oyuncular belirli başarıyı yakaladıklarında, Twitch üzerinden kendi üyelik sistemlerini oluşturarak izleyicilerin 4.99 $ karşılığında aylık abone olmasını sağlamaktadır.

En değerli yayın saatlerinde bir çok popüler televizyon kanalını geride bırakarak daha fazla izleyiciye sahip olan Twitch'in hızlı büyümesi 2011 yılından bu yana devam ediyor. İlzeyicilerin haftada ortalama 20 saat video izledikleri platform üzerinde herkes oyun yayını yapabiliyor. Fakat yayını yaparken belirli kurallara dikkat etmelisiniz. Özellikle webcam ile yapılan yayınlar daha çok ilgi çekmektedir. Hatta webcam ile yayın yapan oyuncu kız ise, çok kısa sürede büyük bir hayran kitlesi oluşturabiliyor. Eğer yetenekli bir oyuncuysanız ve diğer oyuncular ile paylaşmak istediğiniz bilgiler olduğunu düşünüyorsanız yada sadece eğlenmek için oynadığınız oyunu Twitch üzerinden yayın yaparak gelir sağlayabilirsiniz.

Twitch üzerinde en büyük ilgi gören oyunlar ise, League of Legends, Dota 2, Diablo 3, World of Warcraft, Call of Duty, Minecraft ve daha bir çok oyun.

Bu satın alma ile ilgili şüphesiz akıllarda oluşan en büyük soru YouTube'un Twitch ile ilgili ne planları olduğu. Büyük etkinlikler ve organizasyonlarda canlı yayın yapabilen YouTube, oyuncuların düzenli olarak yayın yaptığı bu platformdan nasıl bir fayda sağlayabilir. Oyuncular için büyük önem taşıyan YouTube üzerinde bir çok oyuncu kendi kanalı üzerinden videolarını paylaşarak, diğer oyuncuların oyunlar hakkında ipuçları bulmasını ve önemli noktaları görmesini sağlamaktadır.

Bu satınalma işlemi haberinin internete sızmasından hemen sonra Bir çok Twitch kullanıcısı durumla ilgili sıkıntılarını Twitter üzerinden dile getirdi. Oyuncuların endişeleri arasında, yayın haklarından oluşabilecek sorunlar ve müzik telif haklarının çiğnenmesi bulunuyor. Fakat daha büyük problem ise, Twitch'in YouTube tarafından satın alınması durumunda Google+ ile kullanılmak zorunda olacağı. Bildiğiniz üzere YouTube dahil bir çok popüler Google servisini kullanabilmek için Google+ hesabına sahip olmanız gerekiyor. Twitch satın alınırsa, aynı işlem Twitch için geçerli olacak mı hep birlikte göreceğiz.

Twitch ve YouTube hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Virüslü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

YORUMLAR