YouTube'ta Tehlikeli Challenge ve Şaka Videoları Yasaklanıyor

Dünyanın en popüler video ağı olan YouTube, küçük yaştaki kullanıcılarının duygusal huzursuzluğuna çözüm olabilmek için bazı kısıtlamalara gidiyor. Bundan böyle YouTuber'ların tehlike barındıran meydan okuma veya şaka videosu çekmesi engellenecek.

Şirketin almış olduğu yeni karar çerçevesinde tehlikeli veya duygusal açıdan acı verici öğelere sahip olan videolar yasaklanıyor. Kullanıcıların psikolojik olarak ve zeka konusunda zarar gördüğünü saptayan YouTube, özellikle küçük yaştaki kullanıcılarını bu tarz içeriklerden korumak istiyor.

Konu hakkında "Her zaman komik olanın, tehlikeli veya zarar verici çizgisini aşmamasının temin edilmesi politikalarına sahiptik. Topluluk Kılavuzumuz, ciddi zararla sonuçlanma ihtimali bulunan tehlikeli eylemleri teşvik eden içeriği yasaklıyor" şeklinde açıklama yayınlayan ve içerik üreticilerini uyaran YouTube, yalnızca eğlence barındıran challenge ve şaka videolarına karşı çıkmıyor.

Ciddi fiziksel yaralanma tehlikesi hissedilen şakaları tamamen engelleyecek olan YouTube, bu konuda hassas davranacak gibi gözüküyor. Politikalarına karşı gelen içerik üreticileriyle olan anlaşmalarını sonlandıran şirketin, yine de eksik kaldığı kısımlar olduğunu göz ardı etmemek lazım. Buzzfeed'in sunduğu bir raporda, YouTube içerisinde hala vahşet içeren onlarca videonun olduğu ifade ediliyor.