Youtube, Telif Haklarını Önceden Bildirmeye Başladı

Youtube, Telif Haklarını Önceden Bildirmeye Başladı

Her gün saatlerce video yüklenen, Google’ın popüler video hizmeti Youtube, yeni bir gelişmeyi duyurdu. Videolardaki telif hakları konusunda geçmişte adı davalarda sıkça geçen Youtube, bu durumu Content ID tarama sistemiyle çözmüştü. Content ID, yüklenen videoların telif haklarını ihlal edip etmediğini sesli ve görsel olarak inceleyen bir yazılım sistemi. Uzun süredir kullanılan bu sistem, hak ihlallerini tespit edip, hak sahibine ya da Youtube’a bildiriyor.

Buraya kadar her şey sağlıklı olmasına rağmen, bazen alakasız içerikler de Content ID sistemine takılabiliyor. Bu durumda videonun bazı kısımlarının sesi kısılıyor, ya da sansürleniyor. Son zamanlarda sıkça artan şikayetler, Youtube’a yeni bir özellik kazandırdı. Kullanıcılar artık yüklerken fark edemedikleri bu hak ihlali durumu, Youtube’un ses kütüphanesinde arama yaparak önüne geçebilecekler. Örneğin bir sanatçının videosunu yüklemek isteyen bir kullanıcı yükleme yapmadan önce, sanatçının ya da içeriğin ismini aratıp telif hakkı olup olmadığına bakabilecek.

Kısmen çözüm gibi görünse de Youtube’un telif konusunu tamamen çözeceğini düşünmek zor. Oyun içi oynanış videolarını çekip, Youtube’da yayınlayanların bile videolarına uyarı ya da sansür geldiğini düşünürsek, daha atılması gereken çok adım olduğunu söyleyebiliriz.

YORUMLAR