Youtube'a 60 FPS Canlı Yayın Özelliği Geliyor

Youtube'a 60 FPS Canlı Yayın Özelliği Geliyor

Google'ın sahibi olduğu Youtube, kısa bir süre önce 60 fps video oynatma özelliğini hayata geçirmişti. Özellikle oyuncuları hedefleyen özellik sayesinde, videolar ve aksiyon sahneleri daha akıcı bir şekilde görüntüleniyor. İşte bu özelliğin mühendislik altyapısını tam olarak geliştiren Youtube, canlı yayınlarına da 60 fps özelliği ekleyecek.


Popüler oyun canlı yayın platformu Twitch'i Amazon'a kaptıran Google, Twitch'in yarattığı bu rüzgardan yararlanmak için kolları sıvadı. Henüz Twitch'te bile olmayan ve oyuncular ve izleyiciler için de çok önemli bir kalite unsurunu canlı yayın seçeneklerine ekleyen Youtube, 24 fps yayın yapan Twitch'ten birçok yayıncıyı sırf bu sebeple bünyesine katabilir.

60 kare/saniye hızındaki videoların çözünürlüğü ise 720 ve 1080 piksel olacak. Dünya çapında büyük turnuvaları oyunların potansiyel yayıncısı konumuna gelecek olan Youtube, bu konumuyla gelirlerini de oldukça arttırabilir. Xsplit gibi canlı yayın yapma yazılımlarıyla da entegrasyon konusunda görüşmelerde bulunan Youtube, önümüzdeki haftalarda bu özelliği kullanıma sunacak.

YORUMLAR