Yüz Tanıma Teknolojisi Bir Tehdit Olabilir mi? Tartışılıyor!

Yüz Tanıma Teknolojisi Bir Tehdit Olabilir mi? Tartışılıyor!

İngiltere'de metro istasyonlarına yerleştirilen yüz tanıma teknolojisinin faydaları ve zararları günün tartışması haline geldi. Kimi kaynaklara göre; bu sistemin faydası olduğu kadar birçok dezavantajı da olabilir.

BBC'de yayınlanan bir makale, tam da bu konuda oldukça önemli fikirler beyan ediyor. Aslında, sistemin gayet iyi bir amaca hizmet edeceğini işaret ediyor. Bu makaleye göre, söz konusu alt yapı; gişelerde durup bilet almayı, kapılarda bilet okutmayı ve uzun kuyrukları engelleyebilmek adına tasarlanmış olsa da bazı negatif yanları da olabilir. Bilim insanları söz konusu sistemin yapay zekasının ırkçı algoritmalar barındırabileceğinden endişe ediyorlar. Kısaca araştırmacılara göre, yüz tanıma teknolojisi sadece yenilik ve kolaylığı akla getirmiyor. Yüz tanıma teknolojisi şirketi Kairos'un kurucusu Brian Brackeen'a göre, sistemin kötü amaçlı kullanımlara açık olabileceğine dikkat çekiliyor.

Kötü Amaçlı Ellere Düşerse?

Ortaya atılan sorunsallar arasında, hükümetlerin ve özel şirketler elindeki hızla çoğalan veri tabanlarını nasıl, ne zaman ve hangi amaçla kullanmak isteyeceği sorusu kafalarda bir soru işareti olarak kalıyor. Bu oluşan dev veri tabanının yaratabileceği güvenlik riskleri ve gizlilik ihlallerine işaret ediliyor.

Kairos'un kurucusu Brackeen'a göre; "Bu konuda bir yasal düzenleme olmaması rahatsızlık verici." Benzer bir uygulama Facebook ve Google'ın, etiketleme teknolojileri için de kullanılıyor. Bu sistemlerde milyonlarca fotoğraf veri tabanlarında toplanıyor. Bu depolanan verilerin siber saldırılarda ele geçirilmesinin mümkün olup olmadığı hala bir muamma olarak kalmış durumda. Kısaca artan görsel takip sistemleri, hem bireylerin hem de büyük şirketlerin elinde büyük bir tehdit olarak görülüyor.

Acaba teknoloji, getirdiği tüm yeniliklerle beraber hayatımızın tamamen bir paranoyaya dönüşmesinde önemli bir rol oynuyor mu? Ne dersiniz?

Yüz Tanıma Teknolojisine Sahip Çinli Robot Polis

Paranoya Katsayınızı Artıracak 7 Yüz Tanıma Teknolojisi

FBI'ın Yüz Tanıma Sistemi Yüz Milyonlarca Fotoğrafa Ulaşabiliyor

YORUMLAR