4NR

4NR

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 49
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici P1XL Games

4NR, eski Game Boy oyunlarını andıran grafikleri ve minimalist bölüm tasarımlarıyla Android telefon ve tabletler için yaratılan bir platform oyunudur.

4NR'a ilk baktığınızda aklınıza gelen şeylerden biri şüphesiz oyunun ismi -ki bunu hala bilmiyoruz-, ikincisi ise belki 8-bit retro grafikleri olabilir. Ancak buna aldanmayın! Bağımsız oyun stüdyosu P1XL Games eski bulmaca/platform oyununu mobil platformlara taşırken yeni grafik istemcisini de oyuna entegre ederek göze LCD niteliğinde net görünen grafikler elde etti. 4NR büyük ihtimalle şimdiye kadar gördüğünüz en net 8-bit grafikli mobil oyun olabilir, gelin bir de 4NR'ın oynanış mekaniklerine bakalım.

Oyunu açar açmaz sıradan bir karşılama ekranıyla ilk dünyaya adım atsanız da 4NR'ın hikaye anlatımı oldukça değişik. Yaklaşmakta olan bir afet durumunda ya kaçmak için uğraşıyor, ya da kaderinize razı olup bulunduğunuz bölgede yaşamaya devam ediyorsunuz. Eski bir kötülüğün dünyaya hüküm süreceği bilgisi üzerine size gelen doğaüstü bir varlık dünyada bulutlara uzanacak merdivenler sayesinde kaçabileceğiniz söylüyor. Evet evet, bunların hepsi 8-bit görünümlü retro bir oyunda gerçekleşiyor! 4NR'ın oynanışından ziyade hikaye anlatımı retro tadı yakalar ve oyuncuyu da ona göre motive eder şekilde olmuş.

4NR'ın en ilginç özelliklerinden bir tanesi oyunu tasarımında da kullanılan değişkenler olmuş. Aşağı veya yukarı şekilde hareket etmeniz dahilinde farklı engellerle karşılaşacak ve 4 farklı sondan birine ulaşacaksınız. Yukarı doğru ilerlerseniz oynanışınız biraz daha stresli oluyor çünkü sürekli yerden yükselen lava yüzünden hızlı hareket etmeniz gerekli. Aşağı yolda ise mağaralarda sıkışıp kalmamak stratejik adımlar atmalısınız. Zaten kıyametten kurtulmak öyle kolay olmaz, değil mi?

Oyundaki her iki seçeneğinizde adım adım oyunun sonunu etkileyeceği için aslında 4NR'ın da oyun ömrü aynı derecede uzamış oluyor. Çok uzun sürmeyen hikayesi, farklı sonları ve eğlenceli bulmacalarıyla geçmişe bir adım atmak isterseniz 4NR bir cep telefonu kadar uzağınızda.

ARTILAR

4 farklı son

Oyuncuya sunulan farklı seçenekler

Retro hikaye anlatımı

EKSİLER

Ücretli olacak bir oyun mu, tartışılır.