Chromebleed

Chromebleed

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 387
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Jamie Hoyle

Chromebleed ile Heartbleed açığının kolayca farkına varabilirsiniz

Chromebleed kısa bir süre önce ortaya çıkan ve şifre güvenliği ve kredi kartı güvenliği gibi alanlar için büyük tehdit oluşturan Heartbleed adlı güvenlik açığı için kullanıcılara bir uyarı sistemi sunan Google Chrome eklentisidir.

Haertbleed adlı güvenlik açığı OpenSSL protokolünü kullanan internet siteleri ile yaptığımız veri alışverişlerini tehdit eden en büyük güvenlik açıklarından biridir. Normalde veri alışverişimizi şifreleyen bu protokol bu açık nedeniyle büyük bir tehlike altına girmiş ve binlerce internet sitesi bu nedenle güvenlik açısından riskli hale gelmiştir.

Chromebleed'in temel amacı da bu güvenlik açığının yer aldığı siteleri tespit etmek ve size Google Chrome üzerinden bu siteleri ziyaret ettiğinizde uyarı bildirileri vermektir. Bu sayede kredi kartı şifrelerinizin veya kullanıcı hesaplarınızın çalınma riskini ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Bir tarayıcı eklentisi olan Chromebleed oldukça küçük boyutlu ve sistemini yormuyor. Eğer internet üzerindeki veri güvenliğinize önem veriyorsanız Heartbleed güvenlik açığı kapatılana kadar hassas verilerinizin çalınmaması için Chromebleed kullanabilir ve bu açığın yer aldığı siteleri öğrenebilirsiniz.