MD5Sum

MD5Sum
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

MD5Sum programını kullanarak dosyaların hash kodlarını hesaplayabilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Not: Programın kurulum dosyası zararlı yazılım olarak algılandığı için indirme bağlantısı kaldırılmıştır. Alternatif olarak aynı kategoride yer alan diğer programlara göz atabilirsiniz.

MD5 hesaplamaları, iki dosyanın birbiriyle tamamen aynı olup olmadığını kontrol etmek için en etkili yöntemler arasında yer alıyor ve böylece internetten indirdiğiniz dosyaların veya farklı klasörlere kopyaladığınız dosyaların hiç bir bozulma yaşamadan başka bir konuma alındığından emin olabiliyorsunuz. Ayrıca dosyalarınıza herhangi bir şekilde bir virüs bulaşması durumunda da MD5 kodları değişiklik gösterdiğinden bu konuda da oldukça faydalı bir şifreleme mekanizması olduğunu söyleyebilirim.

MD5Sum programı, tam da bu iş için hazırlanmış ve elinizdeki dosyaların hash kodlarını anında hesaplayabiliyor. Hem ücretsiz olarak sunulan hem de çok kolay bir kullanıma sahip olan uygulama, herhangi bir kurulum gerektirmediği için bilgisayarınızda yorgunluğa ya da kayıt defteri şişmesine de sebep olmuyor. Sık sık önemli dosyaları kopyalıyor, taşıyor ya da indiriyorsanız kesinlikle bilgisayarınızda bulunması gerekenler arasında.

MD5 haricinde mevcut olan diğer hash kodlarını hesaplayamaması ise programın eksileri arasında sayılabilir. Zira MD5 yerine SHA tabanlı hash kodlarını kullanmak isteyenler programda bunu bulamayacaklardır.

İki hash kodunu birbiriyle karşılaştırabilen ve farklı olmaları durumunda uyarı da verebilen program, bu sayede güvenlik risklerine karşı etkili bir araç oluyor. Eğer sık sık hash kodu hesaplamaları yapıyor ve temel olarak MD5 formatını kullanıyorsanız programı hemen indirebilir ve kurmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR