2015 Model Android Telefon Nasıl Alınır?

2015 Model Android Telefon Nasıl Alınır?

Bugün, şu anda dünyada kişi başına 7 farklı marka Android telefon düştüğünü biliyor muydunuz? Bu kadar çok seçeneğiniz varken, elbette telefonunuzu değiştirmek istemek hakkınız. Ama bu öyle 'PAT' diye yapılacak birşey değil. İşte, 2015 model bir Android telefon seçebilmek için izlemeniz gereken yollar.

İlk olarak şunu iyice aklınızda tutmalısınız, ‘en iyi’ diye bir Android telefon malesef henüz yapılmadı. Bu konuyu Henüz Süper Akıllı Telefonu Yaratamadık yazımızda biraz irdelemiştik. Bir Android telefon almakla bir dizüstü seçmek arasında bu bağlamda bir fark yok gibi. Her biri bir diğerinden biraz üstün, biraz eksik. Şimdi bu kısa ve öz bilgilerin ışığında 2015 model bir Android telefon almak için neler yapmanız gerektiğini anlatmak istiyoruz. 

1-Hangi sıklıkla telefon satın almalısınız

Herkes telefonunu belli ve kesin zamanlarda değiştiremez. Bu durum bütçe, zaman ve buna bağlı olarak da kişisel tercihlerle ilgili bir şey. Telefonunuzu değiştirmek için bir sebebiniz olmalı. Sonuç olarak akıllı telefonlar o kadar ucuz da değiller. Bunun için tavsiye edilen dönem 2 yıl. Telefon değiştirecekseniz her 2 yılda bir bunu gerçekleştirmek hem bütçenizi sarsmayacak hem de seçeneklerinizin artmasına ve biraz daha iyi bir cihaza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İki yıllık süreyi mobil operatörünüzün kampanyalarına göre ayarlamanız da mümkün. Böyle bir durumda belki 2 buçuk yıllık bir zaman süreci içerisinde değiştirmek istediğiniz telefonun taksiti bitmiş, biraz kendinizi toparlamış ve yeni telefon için düşünmeye vakit bulmuş da olursunuz.

2-Hangi dönemde hangi telefon alınabilir

Sizin ödemelerinizi ayarladığınız gibi akıllı telefon üreticileri de üretim dönemlerini ayarlarlar. Yılın belli dönemleri belli markalar tarafından düzgün bir şekilde paylaşılmış gibidir. Bu markalar belirledikleri bu dönemler dışında yeni telefon piyasaya pek sürmezler. Bu belli dönemler aslında markaların amiral gemisi tabir ettikleri cihazları piyasaya tanıttıkları zamanlardır. Daha sonra yıl boyunca birkaç cihaz çıkarsalar bile bunlar kayda değer olmayan daha düşük özellikli cihazlar olurlar.

Kış - Bahar: Samsung, HTC ve Google bu amiral gemisi tabir edilen ürünlerini yılın Şubat ve Mayıs aylarına denk gelen dönemlerde tanıtırlar. Hemen şiöyle geçen haftaya bir bakacak olursan Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9’un bu dönemde arka arkaya çıkışlar yaptığını görebiliriz. Google ürünleri ise daha çok yaza doğru ama Mayıs ayını geçmeden çıkarlar.

Yaz - Sonbahar: Motorola, LG ve yine Google. Bu dönemin aktörleri de bu markalar. Geçen sonbaharda Google Nexus’u piyasaya sürerken LG ve Motorola’da amiral gemlerini suya indirmekten çekinmediler. 2014 yılının Ekim, Kası ve aralık ayları bu üç üreticinin ürünlerini pazarlamayı tercih ettikleri dönem olarak takviminizde işaretlenebilir.

Bu takvim telefon değiştirmek için hem bütçenizi, hem de seçtiğiniz markanın ne zaman raflara yerleşeceğini kestirebilmeniz için çok önemli olabilir. 

3-Yeni bir telefonda hangi özellikleri aramalıyız?

Deli gibi oyun oynamıyor, telefona bir telefonmuş ama biraz akıllıymış gibi davranıyorsanız çok sıkıntı yok. Arayacağınız özellikler bir elin parmaklarından daha az olabilir. Biz sade bir tüketici olduğunuzu var sayarak birkaç şey önereceğiz.

Batarya

Hala hepimizin en önem verdiği ama bir türlü çözülemeyen kronik bir sorun. Akıllı telefonların becerileri arttıkça artıyor ama batarya performansları yerinde sayıyor. Bataryalarımızı biraz daha uzun dayansınlar diye çeşitli yöntemlerle ya da uygulamalarla ekonomik kullanmaya çalışıyoruz. Batarya sorununu çözmek yerine bataryaları daha hızlı şarj etme yoluna giden şirketlere buradan bir selam yollayalım ve şunu unutmayalım; telefonlar bizim her şeyimiz. Bunun için bir telefon almadan önce batarya ömürleri hakkında mutlaka birkaç şey öğrenin.

Kamera

Resim çekmeden duramayan bir nesil olduk. Bunun tüm suçunu Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ya da benzeri sosyal ağlara rahatlıkla atabiliriz elbet. Ancak ne olursa olsun bu esimler bir şekilde çekilecek. Bunun için almak istediğiniz akıllı telefonun kamera özelliklerini iyice bilmeniz gerekebilir. Cihazın düşük ışık kaynağında, fazla aydınlıkta, zoom yaparken çektiği fotoğrafların sizi tatmin ediyor olması çok önemli. Yoksa hiçbir sosyal ağda paylaşmaya cesaret edemeyeceğiniz bir fotoğraf albümünü kim ne yapsın?

Ekran

Tabii akıllı telefonun olmazsa olmazı. 'Ekrana baktığımda canlı ve gerçek rekler göreyim' düşüncesinden yola çıkarak, önce AMOLED mi yoksa LCD ekran mı istediğinize karar vermelisiniz. En azından AMOLED ekranların görüntüyü daha hızlı tazelediğini, LCD’lerin de az enerji tükettiğini biliyor olmanız bile yeter. Ekrana bakış açısı, üzerine düşen ışı ve buna benzer pek çok dış etken görüntünün sağlıklı izlenmesini etkileyebiliyor. Bu konuda seçim yapmak için bir telefon bayisine giderek sergilenen ürünleri incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü tıpkı kamera gibi ekran seçimi de göreceli bir kavram. Kişiden kişiye değişen standartlara sahip. Belki dev ekranlar sizi rahatsız edebilir ya da tam tersi. Deneyerek öğrenmekte fayda var.

 

4-Üreticilerden beklentilerinizi kesinleştirin

Her üretici telefonuna özel programlar koyarak raflara yerleştiriyor. Bir telefon almadan önce bunların ne olduğunu bilmekte fayda var. Örneğin Motorola’nın sesle komut alması özelliği kullandığı yazılımdan dolayı Samsung’dan daha iyi olabilir. Öte yandan Samsung’un ekran üzerinde dokunmatik komut çeşitliliği daha farklı bir kolaylık sağlıyor. Bu ikisi arasında ne istediğiniz bilmezseniz daha sonra pişman olabilme şansınız çok fazla. HTC Sense, Samsung Nature UX, gibi fabrika çıkışı kullanıcı ara yüzlerinin özelliklerinin neler olduğunu öğrenebilirseniz telefon almaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Öte yandan Android’in en önemli özelliği bu programlara mahkum kalmamanız. İsterseniz onlarca farklı kullanıcı ara yüzü seçebilir ve fabrika çıkışı programlardan kurtulabilirsiniz.

5-Android güncelleme aralıkları

Her üretici aynı anda sürüm yükseltmez. Bugün aldığınız bir 4.4 KitKat cihazın 5.0 Lollipop’a geçmesi aylar sürebilir. Etrafınızdaki herkes yeni sürümle dolaşırken siz daha onun neye benzediğini ancak tahmin edebilirsiniz.

Tıpkı pazarlama zamanları gibi cihazların güncellenme zamanları da var. Genellikle Google ile senkronize olan bu durum üreticiden üreticiye Google ile olan bağlantısına göre değişebiliyor. Bu periyotları dikkate almanızı tavsiye ederiz. İşletim sistemi güncellemelerini en hızlı alan üretici, Google’a olan yakınlığından dolayı Motorola.

Bütün bu saydıklarımız daha çeşitlenip katlanarak artırılabilir tavsiyeler. Ancak temelinde gereken püf noktalar bunlar. Her şey bir kenara karar verdiğiniz markayı almadan önce mutlaka en az bu markayı kullanan 2 kişiyle konuşmalı ve cihazla ilgili bilgileri ilk elden alabilmelisiniz. Bu konuda internet forumlarından faydalanmanızı da salık veririz.

Alacağınız telefon hakkında bir fikriniz değil, bilginiz olması her zaman daha önemli.

Akıllı Telefonlarla Süper Fotoğraflar Çekmenin Sırları

2014'ün En İyi Akıllı Telefonları

2014 Yılının En İyi Android Oyunları

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Karşılaştırması

YORUMLAR