5 Sebepten Dolayı Tercih Edebileceğiniz 1.100 TL'den Ucuz Android Telefonlar

5 Sebepten Dolayı Tercih Edebileceğiniz 1.100 TL'den Ucuz Android Telefonlar

Birkaç sene önce Android cihazları nasıl bilirdiniz?” diye sorsalardı hepimiz “Ucuz bilirdik” diye cevap verebilirdik. Ancak şimdi bakıyoruz ki, Android amiral gemileri bütçeleri yakıyor ve ulaşılması güç cihazlar olarak vitrinlerden bize göz kırpıyorlar. Diğer taraftan bakın ucuz android telefonlar pazarda amiral gemilerini nasıl tuşa getiriyorlar.

İşte sadece bu yüzden Android’in Android’i yediği dönem başladı ve bazı Android telefonlar amiral gemisi cihazları piyasada burun üstü yere yatırmayı başardılar. Aslında bunun 5 basit nedeni var. 

Düşük maliyet ve satın alınabilirlik

En önemli nedeni ilk önce söylemekte bir sakınca yok. Evet, bugün Android pazarında birçok cihaz amiral gemileri kadar yetenekli ancak bir o kadar da hesaplı. Bugün piyasadan 150-200 dolara bir Moto E alarak çok rahat kullanabiliyor ve işlevlerinden tatmin olabiliyorsunuz. Bir LG G4’e vereceğiniz parayla kendinize birkaç tane Moto E alabilir tüm ailenizi mutlu bile edebilirsiniz.

Öte yandan yeni bir model çıktığında daha bir öncekinin borcu bitmeden yeni telefon almak da akıllıca değil. Bir Sharp Aquos Crystal alsanız en az 2 yıl kullanırsınız. Sharp Aquos Crystal’in fiyatı da vergiler hariç 200 dolar kadar.

Batarya Ömrü

Akıllı telefonlar işlevlerini artırdıkça batarya ömürlerinden feragat ediyorlar. Bunu böyle kabul etmek gerekiyor. Daha net ve yüksek çözünürlüklü ekranlar, güçlü ses sistemleri ve GPU derken bataryalar bir gün bile dayanmıyor. Bu sizi de rahatsız etmiyor mu? Oysa ki ekonomik telefonların ağabeylerine oranla oldukça ciddi oranda uzun batarya ömürleri var. Neden bir QHD ekrana ihtiyacınız olsun ki, değil mi? Bir amiral gemisinin yapabildiklerini 1280p ile başarabilen bir çok telefon var. Bunların fiyatları da oldukça makul. Bugün bir Asus Laser 5.5 inç akılı telefonu 1.000 ya da 1-100 TL’ye satın alabiliyor ve üstelik 1820 x 720 px görüntü kalitesi yakalıyorsanız gerisi bence boş iş.

Küçük telefon avantajlıdır

Akıllı telefonların büyük olması, büyük işler başardıkları anlamına gelmiyor. Bu noktada ucuz Moto E’den yine bahsetmek istiyorum. Moto E'nin 3G modeli hala Snapdragon 200 çekirdek kullanıyor, 4.3 inçlik bir ekranı var 540x960 px çözünürlük sunuyor. Ancak telefonunuza takla attıracak şeyler yapmıyor, aramalarınızı yapıp sosyal medyada dolanıyorsanız daha fazlasına da ihtiyaç yok zaten.

Hafızası genişliyorsa hiç sıkıntı yok

MicroSD kartların bedeli belli. Bugün Class 10 16GB bir microSD kart 30 liraya satılıyor. 64GB’ların fiyatı da 80 liradan başlıyor. Alacağınız Android telefon 8 ya da 16GB hafızaya sahip olsa bile bunu artırmak microSD yuvalarıyla mümkün. O zaman neden gidip 64 ya da 128GB telefonlara fazla para veresiniz? Üstelik artık telefonlar daha yüksek microSD kapasitelerini de destekliyorlar. 16GB hafızası olan orta sınıf bir Android telefona 900 – 1.100 TL verip bir microSD ile hafızasına biraz gaz vermenin nesi yanlış olabilir?

Akıl var mantık var

Ekonomik şartlarımızın bilincinde olmamız lazım. Benim kanımca bugün bir telefona 900 ile 1.100 TL ‘den fazla para vermek hem uzun vadeli taksitlerde cebimize zarar, hem de telefonun başına bir şey geldiğinde aklımıza. Bu yüzden hesaplı davranmakta ve yüreğimizi serin tutmakta fayda var. Yukarıda da saydığım gibi üstün özelliklere sahip Android telefonları piyasada bulmak mümkün. Asus ZenFone 2, One +2 ya da Moto G gibi fırsatları kaçırmayın derim.

Türkiye'de Hassas Bütçeler İçin En Ucuz 5 Akıllı Telefon

En Ucuz Kıvrımlı Akıllı Telefon LG Escape 2 Sessiz Sedasız Satışa çıktı

Gerçek Sandığımız Ancak Tamamen Yalan Olan 8 Akıllı Telefon Efsanesi

YORUMLAR