Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Akıllı telefonunuzu satmadan önce yapmanız gereken önemli işlemleri bu yazımızda derledik.

Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler
Hızla gelişen mobil iletişim teknolojisinde 'görece' modası geçen telefonunuzu satıp yeni bir telefon almak oldukça rutin bir durum. Akıllı telefonunuzu satmadan önce yapmanız gereken önemli işlemleri bu yazımızda derledik.

1. Derin Silme İşlemi Yaparak Hafızayı Temizleyin!

Telefonunuz pek çok mahrem bilginin var olduğu önemli eşyanız. Bu nedenle kişisel verilerinizin kötü amaçlar için kullanılmasını önlemek adına kapsamlı bir temizlik yapmanız şart. Dosya seç > Sil yolunu izlemek veya hafızayı biçimlendirmek bilindiği üzere kalıcı bir temizlik sağlamıyor. Nitekim herhangi bir recovery (geri döndürme) yazılımıyla bu yöntemle silinenen verileri geri getirmek mümkün. Bu nedenle hafızamızı silip formatladıktan sonra belleğinizin boyutuna göre 3-4 gb'lık tek parça dosyalarla hafızayı doldurup formatlama işlemini birkaç kez tekrarlayarak güvenli bir silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2. Rehberinizi Yedeklemeyi Unutmayın!

Yukarıda bahsettiğimiz silme işlemini gerçekleştirmeden önce telefon rehberinizin yedeğini almayı unutmayın. Bu işlemi nasıl yapacağınıza dair detaylı anlatımı bu yazımızda bulabilmeniz mümkün. Olası bir rehbet kaybı durumunda "Helal olsun silmişsin numaramı!" gibi sitemlerden korunmak için belirli aralıklarla rehberinizin .csv formatında yedeğini alıp saklamanız faydalı olacaktır.

3. Uygulamalarınızı Yedekleyin

Android içinde bütünleşik olarak bulunan Yedekleme/Geri Yükleme sihirbazıyla üçüncü parti uygulamalarınızın yedeğini alıp saklamanız mümkündür.

4. IMEI - MSISDN Eşleşmesi Yaptıranlar Dikkat!

Bir imei klonma hadisesi mağduru olduysanız ve cihazınıza IMEI - MSISDN Eşleşme yapıldıysa ciddi bir sıkıntı içindesiniz. Çünkü telefonunuz sadece kullandığınız hatta göre tanımlandığından başka bir gsm hattı takıldığında "Şebeke Yok" uyarısı verecektir. 

YORUMLAR