Android 4.2 ile Gelen Yenilikler

Android 4.2 ile Gelen Yenilikler

Google, Android 4.2 işletim sistemini tanıtarak Jelly Bean sürümünün sahip olduğu yeni tatları kullanıcıların beğenisine sundu. Söz konusu sürüm başlı başına yeni bir sürüm olmamakla birlikte Android 4.1.1 Jelly Bean gelişmiş ve iyileşmiş bir hali olarak karşımıza çıkıyor.

Photo Sphere – Küre Çekim

Tek kare, birleştirilmiş karelerde oluşan panorama çekim derken şimdi de mobil cihazların bir noktanın çevresindeki 360 derecelik tüm alanları tek bir karede birleştirebileceğini söyleyebiliriz. Zira Photo Sphere olarak ifade edilen küre çekim modu, bulunulan bir noktanın sağını, solunu, yukarısını ve aşağısını yani neredeyse tüm çevre görüntüsünü bir fotoğrafa sığdırabiliyor. Kullanıcılar bu fotoğrafları Google+ ve Google Maps üzerinden ekleyebilecekler. Söz konusu özelliğe dair Google tarafından hazırlanan Street View yani Sokak Görünümü fotoğraflarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Gelişmiş Sanal Klavye

Android’in bu yeni sürümünde sanal klavye konusunda da bazı iyileştirmeler söz konusu. Aslında bunlara yenilik de diyebiliriz ancak SwiftKey gibi uygulamaların akıllı klavye özelliğini hâlihazırda sunmaları iyileştirme kelimesini tercih etmeme neden oluyor. Adı geçen uygulamanın sunduğu özelliklerden olan akıllı klavye özelliği, yazacağınız birkaç harfin ardından muhtemel kelimeleri getiriyor ve seçim yaparak o kelimeyi yazmış oluyorsunuz. Sonraki kelime de sizin herhangi bir şey yazmanıza gerek kalmadan muhtemel kelimeler arasından sıyrılıp geliyor. Bu aşamada ya gelen kelimelerden biri seçip devam ediyorsunuz ya da kelimeyi kendiniz yazmaya başlıyorsunuz. Mesela, “bugün hava” yazdınız diyelim. “Hava” kelimesinden hemen sonra klavye size “nasıl” kelimesini öneriyor. Böylelikle çok hızlı bir şekilde mobil cihazlarda yazma işlemi gerçekleşebiliyor.

Bir Tablet, Birçok Kullanıcı

Android 4.2 ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden biri Microsoft Windows yazılımında olduğu gibi birden fazla kullanıcının o ürünü kendi kişisel arayüzleri ve seçimleriyle kullanma imkanını getirmesi. Artık bir tableti birden fazla kişi kendi arayüzleri, araçları ve seçimleriyle kullanabilecekler. Bu özellik şimdilik sadece tabletlerde kullanılabilecek.

Kablosuz Ekran Paylaşımı

Yeni Android sürümü ile kablosuz bir şekilde herhangi bir harici uygulama indirmeye ve kurmaya gerek kalmadan uyumlu bir başka ekran ile ekran paylaşımı gerçekleştirmek mümkün. Bunun için kablosuz bağlantı ile görüntü adaptörüne sahip HDMI uyumlu TV’ye sahip olmak yeterli.

Bunların dışında bildirim özelliğinde de bazı iyileştirmeler söz konusu. Daydream isimli yeni bir özellik de söz konusu. Bu özellik, cihaz beklemedeyken fotoğrafların ya da Google Currents üzerinden gelen haberlerin ekranda belli düzende kendi kendine belirmesini sağlıyor. Google Now özelliğinde de bazı iyileştirmeler söz konusu.

Android 4.2 ilk olarak Google’ın yeni cihazları Nexus 10, Nexus 4 ve Nexus 7’lerde görülebilecek.

YORUMLAR