Apple Cihazlarının Fotoğraflarında Neden Saat Her Zaman 9:41’i Gösterir?

iPad ve iPhone fotoğraflarında saatlerin neden 9:41'i gösterdiğini biliyor musunuz?

Apple Cihazlarının Fotoğraflarında Neden Saat Her Zaman 9:41’i Gösterir?

iPad ve iPhone fotoğraflarında neden saatin 9:41’i gösterdiğini biliyor musunuz? Cevabı haberimizde bulabilirsiniz.

Apple’ın lansmanında paylaşılan veya web sitesinde yer alan iPhone ve iPad fotoğraflarını hiç dikkatli incelediniz mi? Bu fotoğraflardaki tüm iPad’ler ve iPhone’ların saati aynıdır ve 9:41’i gösterir. Birçok kişinin fark etmediği bu küçük ve anlamlı ayrıntı, ilk iPhone modelinin tanıtıldığı 2007 senesinden beri devam eden bir gelenektir.

Apple’ın bugün bulunduğu konuma gelmesinde büyük bir paya sahip olan iPhone, 2007 senesinde yapılan etkinlikte Steve Jobs tarafından tanıtıldı. Etkinlikte iPhone’un gösterildiği ilk anda saatler 9:42’yi gösteriyordu ve bu ilginç gelenek 9:42 olarak başlamış oldu. İlk iPhone’un tanıtımının 3 sene ardından, 2010 senesinde ilk iPad tanıtıldı. iPad’in de tanıtımını Steve Jobs yaptı ve iPad’in tanıtıldığı anda saat 9:41’di. Böylece 9:42 olarak başlayan gelenek, 9:41 olarak değişerek günümüze kadar geldi. Bu geleneğin anlamı ve Steve Jobs’ın anısı, gelecek senelerde tanıtılacak olan iPhone ve iPad ekranlarında da 9:41 saatini görmemizi sağlayacaktır.

9:41 geleneği oldukça anlamlı ancak bu geleneğe uymayan Apple cihazı da yok değil. Apple’ın akıllı saati Apple Watch, şirketin 9:41 geleneğine uymayan tek cihaz olarak biliniyor. Apple Watch’un tanıtım fotoğraflarını incelediğimizde cihazın ekranında 9:41 yerine 10:09 rakamlarının olduğunu görürüz ve bu saatin de kendine has, sıra dışı bir hikayesi var.

Apple Watch dışındaki tüm akıllı saatlerin fotoğraflarında saat 10:10’dur. Üreticiler bu rakamları kasıtlı olarak seçerler çünkü cihazları fotoğraflarda daha simetrik görünür. Birçok akıllı saat üreticisinin kullandığı bu pazarlama stratejisini Apple’ın neden kullanmadığı bilinmez fakat konu ile ilgili 2 tahmin var:

  • Apple Watch’un diğer üreticilerin saatlerinden bir dakika geri olması “Biz öncüyüz, daha erken yaptık” mesajını veriyor olabilir.
  • Saatin asimetrik olması dikkati cihazın ekranı üzerinde topluyor olabilir.

Apple’ın 10:09'yi tercih etmesinin asıl sebebi bu iki nedenden hangisidir bilinmez fakat gelecek Apple Watch modellerinde de aynı saati göreceğimize şüphe yok.

Apple'ın Hisse Değerleri Düştü

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Neden Bu Kadar Çok Satıyor?

YORUMLAR