Apple iPhone 8 Etkinliği'nden Neler Bekliyoruz?

Apple iPhone 8 Etkinliği'nden Neler Bekliyoruz?

Apple iPhone 8 etkinliğine çok az bir zaman kaldı. İlk olarak 2007 yılında hayatımıza giren ve Steve Jobs’un en büyük hayali olarak bilinen iPhone, 12 Eylül’de 10. yılını kutlayacak. Dolayısıyla iPhone 8’in lansmanıyla ilgili aylar öncesinden birçok raporun ve söylentinin çıkması şaşırtıcı değildi. OLED ekrana sahip olacak mı? Tasarımı değişecek mi? Touch ID kalkacak mı? Ve tabii ki, kaç para olacak? Salı günü gerçekleşecek olan Apple etkiliğinden beklediğimiz 6 şeyi sizler için yazdık. Keyifli okumalar!

Şüphesiz iPhone, Apple’ın son on yılda dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden birine dönüşmesindeki, mihenk taşlarından bir tanesiydi. 800 milyar doları aşkın değeriyle, dünyadaki tam 183 ülkenin yıllık milli gelirini geride bırakan Apple, büyümesini yalnızca iPhone’a borçlu değil.

Şirket, yıllar içinde App Store’u çok değerli bir uygulama ekosistemine dönüştürdü ve zamanla Apple’ın uygulama marketi kendi ekonomisini yarattı. iPad’le, internet ve kullanıcı deneyimini farklı bir noktaya taşıyan şirket, Apple Watch’ı piyasaya sürerek giyilebilir teknolojiyi hayatımıza soktu. Kullanıcıların en kaliteli hizmete sahip olmasını temel mottosu olarak belirleyen Apple, hayatımıza kattığı diğer teknolojilerle birlikte zamanla dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline geldi. Dolayısıyla bu etkinlik, 10. Yıldönümüne giren iPhone kadar, diğer ürünler ve hizmetler açısında da çok önemli.

Şimdi 12 Eylül’de bizi nelerin beklediğine bir göz atalım.

Yeni iPhone’lar

Apple’ın bu etkinlikte iPhone dışında farklı şeyler de tanıtacağını biliyoruz. Fakat kabul edelim, bu etkinliğin gözdesi yeni iPhone’lar olacak.

12 Eylül’de üç farklı iPhone modeli bekliyoruz. Bunlar; iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olacak. 

Yeni iPhone'ların ismi konusunda yaşanan belirsizlikler son buldu. Ünlü geliştirici Steven Troughton-Smith’in Apple'ın sızdırılmış iOS 11 GM sürümünü derinlemesine inceledikten sonra yaptığı açıklamaya göre, Apple'ın 2017 akıllı telefon serisi için kullanacağı isimler iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus şeklinde de olacak.

Steve Jobs Theatre’da şovun yıldızı, şüphesiz yıldönümü iPhone modeli olacak. iPhone 8 veya yeni ismiyle iPhone X; uçtan uca Super AMOLED ekranı, 3D yüz tanıma sensörü, 4K çekim desteği ve kablosuz şarj teknolojisi gibi özellikleriyle son on yılın en iyi iPhone’u olacak.

Bununla birlikte Touch ID nerede olacak soruları tazeliğini koruyor. Apple’ın önünde iki seçenek bulunuyor. Touch ID, ya OLED ekranın üzerinde olacak, ya da telefonun arka tarafına monte edilecek. Bunun için 12 Eylül akşamını beklememiz gerecek.

Ayrıca, 64/256/512 GB modellerine sahip olacağı düşünülen iPhone 8, 3 GB belleğe sahip olacak. 12 Eylül’de gün yüzüne çıkacak iPhone 8’in fiyatı 999 dolar olacak. 256 GB modelin 1.099 dolar, 512 GB’lik özel versiyonun ise 1.119 dolar olması bekleniyor.

Apple Watch 3

Apple’ın giyilebilir teknolojisi Watch serisi, şirketin en önem verdiği şeylerin başında geliyor. IDC’nin açıkladığı son verilere göre, Apple dünya çapında giyilebilir teknolojiler açısından Xiaomi’nin ardından ikinci sırada bulunuyor. Dolayısıyla Apple’ın bu alana her zamankinden daha fazla önem sarf ettiğini söyleyebiliriz.

Apple, 12 Eylül akşamı tanıtacağı Apple Watch 3’e LTE desteği verecek. Bunun anlamı şu; eğer bir akıllı saatiniz varsa artık iPhone’unuza bağlı kalmak zorunda kalmayacak. Hücresel Bağlantı sayesinde kullanıcılar, Wi-Fi veya yakında bir iPhone’a gereksinim duymadan mesaj gönderecek, telefon görüşmesi yapacak ve Apple Müzik’ten yararlanabilecek.

Fakat bu durum iPhone kullanıcılara ne kadarlık bir masraf getirecek belli değil. Bununla birlikte yeni Apple Watch Series 3’ün pil ömrünün de daha uzun olması gerekecek.

Apple'ın yeni saat yazılımı WatchOS 4'ün önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkması bekleniyor. Yeni güncelleme, çoklu spor modu ve spor ekipmanları ile doğrudan entegrasyon gibi yeni özellikleri içeriyor. Ayrıca, Apple’ın yeni akıllı saatinde tasarım değişikliğine gidebileceği de belirtmiş olalım.

Apple TV

12 Eylül’deki etkinlikte Apple TV’ye 4K ve HDR desteğinin geleceğini tahmin ediyoruz. Apple bu adımıyla, Amazon, Roku ve Chromecast’i yakalayabilir. 2016 yılında beklenen satış rakamlarına ulaşamayan Apple TV, 4K desteğinin gelmesiyle satışlarını arttırabilir. Ancak Apple TV, rakiplerine nazaran daha pahalı ve geleneksel ‘kanal’ deneyiminden ziyade ‘uygulama’ benzeri bir arayüze sahip.

Apple, gelecek yıl özgün içerik tedarik etmek ve üretmek için 1 milyar doları gözden çıkardığını söylemişti. Apple bu bütçe ile 10 dizi yapmayı hedefliyor. Hatta Apple’ın Başkan Yardımcısı Eddy Cue yaptığı açıklamada Game of Thrones’a rakip olacak diziler üretmek istediklerini söylemişti.

Ancak şu an için iTunes aracılığıyla filmleri 4K veya HDR formatında indirmenin hiçbir yolu bulunmadığını, şimdilik yalnızca satın alma geçmişinde görülebildiğini de belirtelim.

HomePod, iMac Pro ve Mac Pro

Apple, HomePod, iMac Pro ve Mac Pro’yu iPhone 8 etkinliğinde sahneye çıkartabilir. İlk olarak WWDC 2017'de gösterilen HomePod, kalitesiyle ve özellikleriyle piyasadaki dijital asistanlardan farklı bir noktada olabilir. Apple’ın HomePod’u kesinlikle hatırlatılmayı hak ediyor. Bu nedenle 12 Eylül’de şovun bir parçası olmasını bekliyoruz.

Şirket, HomePod’u Aralık ayında piyasaya çıkaracak. Başlangıçta sınırlı sayıda üretilmesi beklenen HomePod’un stok miktarı 2018 yılında artırılacak.

iMac Pro’nun da aynı zamanda, Aralık ayında piyasaya çıkacak, ancak muhtemelen etkinlikte çok daha fazla detaya sahip olacağız. Tamamen yeniden tasarlanan Macbook Pro’ya gelirsek, Apple’ın yeni bir Pro tanıtmasını beklemiyoruz. Dolayısıyla Mac hayranlarının ne yazık ki biraz daha beklemesi gerekecek.

iOS 11, ARKit ve High Sierra

iPhone 8 etkinliğini önemli kılan bir diğer şey, yazılım bölümü. Hiç şüphesiz şuana kadar ki en zeki mobil işletim sistemi olan iOS 11, iPad ve iPhone deneyimini tamamen değiştirecek.

Daha çok öğrenen Siri, yenilenen iCloud desteği, baştan aşağı değişen bildirim ve çoklu görev ekranı, kullanılabilirliği artan Kontrol Merkezi ve sürükle bırak özelliği, iPhone ve özellikle iPad cihazlarını çok daha verimli hale getiriyor. En büyük yeniliklerden biri ise, App Store’da gerçekleştirilmiş. Tasarımda Apple Music ve News’i andıran bir dizayn tercih edilmiş ve uygulamalara ulaşmak artık çok daha kolay gözüküyor. Ayrıca oyun ve uygulamalar iki ayrı ana kategori olarak bölümlere ayrılmış.

Machine learning (makine öğrenmesi) ise bir diğer büyük yenilik. Metinlerden dil, adres öğrenme, fotoğraf çekilen kişinin kim olduğunu hemen tespit etme gibi özellikler gerçekten çok dikkat çekici.

Artırılmış gerçeklik (AR) de yeni iOS ile ortaya çıkan en önemi başlıklardan biri. Bu konuda bir app üstünden yapılan test ile büyük bir gövde gösterisi yapıldı. Diyelim bir masayı fotoğraflayacaksınız, masanın üstüne birden kahve bardağı koyabiliyor ve renkli bir atmosfer yaratabiliyorsunuz.

ARKit, diğer taraftan, geliştiricilere iş uzmanlığı gerektirmeden gelişmiş 3D AR uygulamaları oluşturmalarına izin veriyor. iOS 11, 22 Eylül'de kullanıma sunulacak.

Apple’ın yeni işletim sistemi macOS High Sierra ile ilgili de birkaç söz etmemiz gerekiyor. High Sierra ile birlikte bazı uygulamalar da yeni özellikler kazanıyor.

Fotoğraflar uygulamasında, düzenleme araçlarına ve albümlere erişmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni kenar çubuğu var. Ayrıca Fotoğraflar uygulaması, Photoshop ve Pixelmator gibi harici düzenleme uygulamalarını destekliyor, ayrıca bu uygulamalarda yapılan değişiklikleri kaydediyor ve üçüncü parti servislerle etkileşim halinde olmasını sağlıyor.

Apple’ın zirve noktası dediği High Sierra, veri depolama mimarisini baştan sona değiştiriyor, video izleme deneyimi artırıyor, grafik işlemcilerinin tüm gücünden yararlanmanızı ve çok daha fazlasını sağlıyor. Daha optimize edilen Safari'de belirli derecede hız artışı var. Siri geliştirilirken, iCloud, FaceTime, Mesajlar ve Notlar gibi uygulamalarda da iyileştirmeler var.

Steve Jobs Theatre

Steve Jobs’un 2011’de Cupertino şehir konseyine bizzat sunduğu Apple’ın uzay gemisi konseptindeki kampüs projesi Apple Park, 12 Eylül’de kapılarını açacak.

Yapımı 5 milyar dolara mal olan ve çatısıdaki güneş enerjisi panalleriyle enerji ihtiyacının yüzde 75’ini karşılayacak olan Apple’ın yeni mabedi, ilk halka açık etkinliğini, Steve Jobs Theatre’da gerçekleşecek olan iPhone 8 lansmanında yapacak.

1.000 koltuk kapasiteli olan Steve Jobs Salon’u, Apple Park’ta yerin altına inşa edildi. Bloomberg’in yaptığı habere göre her bir koltuğun değeri tam 14.000 dolarmış. Gözlerinizi ovuşturmanıza gerek yok, doğru okudunuz.

Şimdi nefeslerimizi tuttuk ve 12 Eylül’de gerçekleşecek olan Apple iPhone 8 etkinliğini bekliyoruz. Son on yılın en görkemli lansmanı bizleri bekliyor olacak. Dolayısıyla Salı akşamı yerlerinizi almayı unutmayın diyoruz.

iPhone 8 Googleladık! (iPhone 8 Hakkında Her Şey)

iPhone 8 Lansmanı Hangi Cihazlardan İzlenebilecek?

iPhone 8 İle İlgili 2 Yeni Özellik Sızdırıldı

YORUMLAR