Apple Neden Kendi Arama Motorunu Yapmıyor?

Apple neden kendi arama motorunu yapmıyor? Her alanda rakipleriyle kıyasıya rekabet eden şirket neden arama motoru yapmak istemez? Cevabı blogda:

Apple Neden Kendi Arama Motorunu Yapmıyor?

Teknoloji meraklıları eminim bu sorunun cevabını merak ediyordur. Ben de bir süredir bu konu üzerine araştırma yapıyordum. Apple gibi zirvede olan bir şirket neden kendi arama motorunu yapmıyor? Her alanda rakipleriyle kıyasıya rekabet eden bir şirket neden bu alana girmek istemiyor? Araştırma yaparken ulaştığım kaynaklar gösteriyor ki bunun bazı sebepleri var. Bu blogda, Apple'ın neden kendi arama motorunu yapmadığını irdeleyeceğiz. 

Tarihler 2012 yılını gösterdiğinde Apple, Google'ı tartışmasız en iyi olduğu alanlardan biri ile vurmak istedi. Teknoloji dünyasında iPhone ile büyük sükse yapan şirket, kendi geliştirdiği Haritalar uygulaması ile Google'ın karşısına çıktı. iOS 6 ile birlikte tanıttığı Haritalar'ın büyük fiyasko ile sonuçlanacağı öngörebilir miydi? Bazen her şey yolunda gitmez.

Google Haritalar'ın o dönemde bile ne kadar başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun bilinmesine rağmen Apple'ın kendine güveni tamdı ve muhteşem pazarlama taktiğine çok güveniyordu. İlerleyen dönemde durum pekte öyle olmadı. Apple'ın Haritalar uygulaması adres karıştırmalardan eksik binalara, garip adlandırmalardan büyük karışıklıklara kadar birçok hata barındırıyordu. Hatta Almanya'nın Berlin şehri Schoneiche olarak adlandırılmıştı. Bu kelimenin tam anlamıyla bir fiyaskoydu. 

Google, ürünlerini en iyi hale getirmek için yıllardır çalışıyordu. Bunun için milyarlarca dolar harcamıştı ve kırılganlığa tahammül yoktu. Apple kendi haritasını piyasaya sürdüğünde oyunu iyi okuyamamıştı. Üstelik insanlar Google Haritalar kullanmak isteseler bile yapamıyorlardı. Neden mi?

Bunun nedeni hakkında sadece bir görüşü mantıklı bulabildim. Google'ın o dönemde Apple'a bir ders verme amacıyla App Store başvurusu yapmadığı söyleniyor. Yani dünyanın en çok kullanılan ikinci mobil işletim sisteminde Apple Haritalar'ın hiçbir alternatifi yoktu. Var olan uygulama ise bozuktu. Daha sonra işler yoluna bir şekilde girdi, ancak Apple bu olaydan sonra internet krallığı iddiasına pek girmek istemedi.

Apple bugün -görece- dünyanın en iyi akıllı telefonlarını ve dizüstü bilgisayarlarını üretiyor. İnternet dünyasının kralı ise Google. Cupertino merkezli şirket arama motoru işine girmek isteseydi çok zor bir yol izlemesi gerekecekti. Ayrıca, günümüzde insanlar büyük şirketlerden başarısız girişimler görmek istemiyorlar. 

Bu arada, Google'ın iPhone'da varsayılan olarak kullanılan arama motoru için Apple'a yılda 3 milyar dolar ödediğini biliyor muydunuz? Belki de Apple bunu riske etmemek için kendi arama motorunu yapmıyordur. 

Sizin bu konu hakkındaki görüşünüz nedir?

Yeni Bir iPhone Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey
MOBİL

Yeni Bir iPhone Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Apple, 12 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte, merakla beklenen yeni iPhone serisini tanıttı. Uçtan uca OLED ekrana ve Face ID teknolojisine sahip iPhone X gecenin yıldızıydı.

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Özelliği Nasıl Kullanılır?
MOBİL

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Özelliği Nasıl Kullanılır?

iPhone X’in can alıcı özelliği Face ID (yüz tanıma), Touch ID'nin yerini alan yepyeni bir biyometrik kimlik doğrulama sistemi.

YORUMLAR