aramamekani Açılış Sayfasından Kurtulmak

Herkese merhaba, geçtiğimiz günlerde yeni yayılan bir virüs Facebook hesaplarımızdan iletiler paylaşarak bilgisayarlarımıza zararlı yazılımlar yüklemekteydi. Slayt gösterisi başlıklı bu ileti üzerinde "Slayt Videomu İzleyip Yorum Atarmısınız Lütfen :)" me

aramamekani Açılış Sayfasından Kurtulmak

Herkese merhaba, geçtiğimiz günlerde yeni yayılan bir virüs Facebook hesaplarımızdan iletiler paylaşarak bilgisayarlarımıza zararlı yazılımlar yüklemekteydi.

Slayt gösterisi başlıklı bu ileti üzerinde "Slayt Videomu İzleyip Yorum Atarmısınız Lütfen :)" mesajını bulundurmaktaydı. Bu bağlantıya tıkladığımızda ise tarayıcı bizi bir program güncelleme uyarısına yönlendiriyor ve güncellemeyi onayladığımızda aramamekani virüsü bilgisayarımıza bulaşmış oluyor. Bu virüs tarayıcı anasayfamızı, varsayılan arama motorumuzu değiştiriyor, yeni sekmeyi açtığımızda aramamekani karşımıza çıkıyor, uygunsuz içerik ve reklamların tarayıcımızda paylaşılmasına neden oluyor. İşin kötü yanı ise bir tarayıcı eklentisi olarak yüklenen bu virüs eklentileri yönettiğiniz pencerelerde kendisini gizlemeyi başarıyor ve kaldırılamaz hale geliyor. İşte sonuç tablodan bir görüntü: 

Peki bu aramamekani kaldırma nasıl yapılır? Bunun için herhangi ileri seviye bilgisayar bilgisi gerektirmeyen ve oldukça kolay olan bir yöntem izleyeceğiz. Dilerseniz lafı uzatmadan çözüme geçelim.

  1. aramamekani Açılış Sayfasından Kurtulmak
  2. Virüs Temizleme İşlemi

YORUMLAR