Ayın En İyi iOS Uygulamaları (Mart 2015)

iPhone ve iPad kullanıcıları için özel olarak tasarlanan, birbirinden işlevsel ve hayatı kolaylaştıran uygulamaları derlediğimiz ayın en iyi iOS uygulamaları bölümümüz bu ay yine mükemmel seçeneklerle dolu.

Ayın En İyi iOS Uygulamaları (Mart 2015)

iPhone ve iPad kullanıcıları için özel olarak tasarlanan, birbirinden işlevsel ve hayatı kolaylaştıran uygulamaları derlediğimiz ayın en iyi iOS uygulamaları bölümümüz bu ay yine mükemmel seçeneklerle dolu.

Listeye şöyle bir göz attığımızda dikkatlerimizi ilk olarak Instagram ve Twitter'ın imzasını taşıyan uygulamalar çekiyor. Elbette listenin geri kalanı da hiç boş değil. Şayet gözden kaçırdığımızı düşündüğünüz ve 'en iyi' sıfatını hak ettiğini düşündüğünüz uygulamalar varsa yorumlarınızı ve önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

1- Layout

Instagram tarafından özel olarak tasarlanmış bir kolaj uygulaması olan Layout, fotoğraf çekmekten keyif alan kullanıcılara hitap ediyor. Birden çok fotoğrafı aynı karede buluşturmamız sağlayan Layout, sıradan kolaj uygulamalarından tamamiyle olmasa da bir noktaya kadar farklı bir çizgide ileriyor.

Uygulamayı özel kılan detaylar arasında kullanıcılara sağlanan serbestlik yer alıyor. Belirli kolaj şablonları elbette sunuluyor fakat asıl önemli olan nokta bu şablonları istediğimiz gibi boyutlandırabiliyor olmamız. Şeçtiğimiz şablonun kısımlarını basit dokunuşlar ile yeninden boyutlandırabiliyor, içerdikleri fotoğraflara farklı işlemler uygulayabiliyoruz. Bu işlemler arasında ayna efekti ekleme, ters çevirme, yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi seçenekler mevcut.

Bu tarz uygulamalarda görmeye alıştığımız sosyal medya paylaşım seçenekleri Layout'ta da bulunuyor. İşlemleri sonlandırdıktan ve fotoğrafımızı elde ettikten sonra onları kişisel sosyal medya profillerimiz üzerinde paylaşabiliyoruz.

2- Periscope

Popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter imzası taşıyan Periscope, kullanıcılara takipçilerine canlı yayınlar yapmalarına imkan sağlıyor. İlginç ve paylaşmaya değer bulduğumuz anları Periscope sayesinde takipçilerimizle yayın akışımız üzerinden paylaşabiliyoruz.

Uyuglamayı kullanması gerçekten çok kolay ve herkes tarafından rahatlıkla gerçekleştirilebilecek türden. Uygulamayı başlatıp 'Start Broadcast' butonuna tıklamamız yeterli oluyor. Bu işlemden sonra çektiğimiz görüntüler canlı olarak yayına katılanlarla paylaşılıyor. Eğer yayınımızı izlemek isteyen fakat o an müsait olmayan kullanıcılar varsa, 24 saat içerisinde olmak kaydıyla yayını tekrar izleyebiliyorlar.

Paylaşmak istediğimiz yayınları belirli kişilerle sınırlayabiliyoruz. Bu sayede arkadaş gurubumuzla, ailemizle veya samimi olduğumuz kişilerle paylaşabileceğimiz yayınları tamamen özelleştirebiliyoruz.

3- Viggo

Özellikle profesyonel hayatta işe yarayacağını düşündüğümüz bir uygulama olan Viggo ile çevremizde bulunan diğer kullanıcılarla kolaylıkla dosya transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Uygulama üzerinden paylaşabileceğimiz dosyaların format kapsamı epey geniş. Dokümanları, fotoğrafları, videoları, kişi bilgilerini ve metinleri dahi Viggo üzerinden paylaşabiliyoruz. Dosya transferini gerçekleştirebilmek için kişilerin Bluetooth kapsama alanımız içerisinde olması gerekiyor fakat işlemler Bluetooth üzerinden değil internet bağlantısı üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bluetooth bağlantı alanı içerisinde yer alan kişiler paylaşıma açtığımız dosyaları kendi cihazları üzerinden indirebiliyorlar. İşlem hiçbir ekstra prosedüre ihtiyaç duymuyor. Fakat sadece belirli kişilerin indirebilmelerini istiyorsanız dosyaları bir şifre ile koruyabilirsiniz.

4- SimplyB&W

Fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılara hitap eden SimplyB&W ile fotoğraflarımıza siyah beyaz filtre ekleyebiliyoruz. Bazı fotoğraflara siyah beyaz renk tonları daha ilgi çekici ve dramatik bir hava katar. Bu düşünceyle yola çıkılarak hazırlanan SimplyB&W, kullanıcılara hem pratik hem de etkileyici sonuçlar çıkartan bir fotoğrafçılık deneyimi sunuyor.

Uygulamada altı farklı renkte lens filtreleri bulunuyor. Bunların her biri farklı renkleri ön plana çıkartmak amacıyla tasarlanmış. Bunları seçerek fotoğraflarımızın görsel etkileyiciliğini bir üst seviyeye taşıyabiliyoruz. Dahası, lensleri ekledikten sonra dilersek kontrast ve parlaklık ayarlarını da yine elle yapabiliyoruz.

SimplyB&W'de farklı özelliklere sahip kenarlıklar sunuluyor. İstersek olduğu gibi sade, istersek siyah veya beyaz kenarlıklar ekleme şansına sahibiz.

5- Stre.am

Listenin başında değindiğimiz Periscope benzeri bir yapıya sahip olan Stre.am, kullanıcılara videolarını canlı olarak yayınlayabilme şansı veriyor. Çevremizde olup bitenlerı Stre.am üzerinden sosyal çevremizle paylaşabiliyor ve hatta eş zamanlı olarak video hakkındaki düşüncelerini mesaj olarak alabiliyoruz.

Stre.am'de de videolar 24 saat boyunca saklı tutuluyor, daha sonra ise siliniyor. Yayını kaçıran kullanıcılar 24 saat içerisinde tekrarlarını izleyebilme şansına sahipler.

Uygulamanın en iyi yanlarından bir tanesi de başkaları tarafından çekilmiş ve ilgimizi çekme potansiyeli taşıyan videoları bulmamızı kolaylaştırması. İstersek popülarite istersek de konum bazlı olarak yayınları filtreleyebiliyoruz.

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle Twitter, Facebook, Google+ veya email hesabımızla giriş yapmamız gerekiyor.

Instagram'ın Yeni Uygulaması Layout'u Kullanmanın En Yaratıcı Yolları

YORUMLAR