Bilgisayarınızın Gerçek Gücünü Ölçmenizi Sağlayacak Oyunlar

Yeni bir oyun bilgisayarı almak ve kendi toplama bilgisayarınızın parçalarını bir araya getirmek eşsiz bir duygudur.

Bilgisayarınızın Gerçek Gücünü Ölçmenizi Sağlayacak Oyunlar

Yeni bir oyun bilgisayarı almak ve kendi toplama bilgisayarınızın parçalarını bir araya getirmek eşsiz bir duygudur. Eğer oyun oynamak için bir dizüstü bilgisayar tercih ediyorsanız bilgisayarınızın fişini prize taktığınızda büyüleyici bir dünyaya adım atarsınız. Eğer oyunlar için tercihiniz bir masaüstü bilgisayarsa ve kendi bilgisayarınızı topluyorsanız seçtiğiniz parçaları birleştirmek dünyanın en heyecanlı işlerinden biridir. Bütün parçaları kasanıza monte eder, kablo bağlantılarını yapar ve adeta bir roket fırlatıyormuşçasına heyecanla bios ekranından görüntü almayı beklersiniz. Peki topladığınız oyun bilgisayarı veya hazır konfigürasyonlara sahip dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar güçlerini bize nasıl sergilerler? Elbet ki güncel ve yüksek grafik kalitesine sahip olan ve çalışırken bilgisayarınızı bir hayli yoran oyunlarda gösterdikleri performans ile. İşte bu yazımızda yeni aldığınız veya topladığınız bilgisayarınızın gücünü en iyi şekilde test etmenize imkan tanıyacak oyunları listeleyeceğiz. Listemizdeki oyunları yeni ekran kartınızı veya işlemcinizi test edebilmek için de kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu oyunlara kısaca göz atalım:

Fallout 4

Fallout 4 listemizdeki oyunlar arasında en eski oyunlardan bir tanesi olsa da sahip olduğu uçsuz bucaksız açık dünya sayesinde hem işlemcinizi hem de ekran kartınızı ciddi anlamda yorabilen bir oyun. Özellikle şehirlere yüksek bir noktadan baktığınızda sisteminizin zorlanmaya başladığını hissettiğiniz oyunda maksimum grafik kalitesi ayarlarını seçerek kapsamlı bir test yapabilir ve ciddi FPS düşüşleri yaşayıp yaşamadığınızı gözlemleyebilirsiniz.

DOOM

Zamanında DOS işletim sistemi üzerinde oynadığımız ilk 3 boyutlu FPS oyunları arasında yer alan DOOM'un günümüz teknolojisiyle baştan yaratılmış hali geçtiğimiz aylarda çıkış yaptı. Yeni DOOM'un PC versiyonu ise oyunun konsol versiyonunda olmayan üst düzey grafik ayarları içeriyor ve bu ayarlar son seviyeye getirildiğinde oyun en güçlü sistemleri bile zorlayacak hale geliyor. İşte bu da DOOM'u performans testleri için benzersiz bir seçenek yapmakta. Oyunun demosunu bu bağlantı aracılığıyla indirebilir ve performans testi yapabilirsiniz:

Rise of the Tomb Raider

Tomb Raider serisinin son oyunu geçtiğimiz aylarda hızlı bir çıkış yapmıştı. Rise of the Tomb Raider yapılan incelemelerde ve aldığı kullanıcı yorumlarında bir hayli övülmüştü; bu durumun sebeplerinden bir tanesi de oyunda kullanılan teknolojiydi.

Rise of the Tomb Raider daha önceki Tomb Raider oyunlarına göre daha geniş haritalar içeriyor. Genişleyen harita boyutu da beraberinde daha çok grafiksel işlem gerektiriyor. Oyunu yüksek grafik kalitesinde oynamak için iddialı bir sisteme sahip olmalısınız.

Rise of the Tomb Raider'ı ideal bir test seçeneği yapan bir başka faktör de oyunun sahip olduğu DirectX 12 desteği. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız oyunun DirectX 12 modunu aktifleştirebilir ve performansı gözleyebilirsiniz.

The Witcher 3

The Witcher 3 geçtiğimiz sene video oyunları ödüllerini adeta silip süpürmüştü. Oyunun benzersiz hikayesi oldukça büyük bir açık dünya yapısı ile birleşmekteydi. Üzerine bir de şeker tadında grafikler eklenince oyunu yemeyip yanında yatıyorduk.

The Witcher 3'ün sunduğu görsel nimetlerden yeterince faydalanabilmeniz için ortalamanın üzerinde bir oyun bilgisayarına sahip olmanız gerekmekte. Ayrıca oyundaki yüksek çözünürlük seçenekleri de The Witcher 3'ü test için ideal bir seçenek haline getiriyor.

The Witcher 3 - Blood and Wine İncelemesi

Unreal Tournament ve Unreal Engine 4 Demoları

Eskiden olduğu gibi Unreal oyun motoru günümüzde de oyun dünyasında büyük bir yere sahip. Önümüzdeki dönemde çıkacak oyunların birçoğunda Unreal Engine 4 oyun motoru kullanılacak. Bu nedenle bilgisayarınızın Unreal Engine 4 oyun motorunu çalıştırabilecek kapasitede olması önem taşıyor. Eğer Unreal Engine 4'ün bilgisayarınızda nasıl çalışacağını merak ediyorsanız bu oyun motoruyla geliştirilmiş yeni Unreal Tournament'ı ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip oynayabilirsiniz:

Unreal Tournament haricinde bilgisayarınızın DirectX 12 performansını test edebilmek için Unreal Engine 4 ile hazırlanmış özel benchmark testlerini deneyebilirsiniz. Bu demolardan ilki Elemantal teknoloji demosu:

Bir diğer Unreal Engine 4 DirectX 12 teknoloji demosu ise Darth Vader demosu:

GTA 5

Son dönemde bilgisayarlar hakkında konuşurken "GTA 5 açar mı?" sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Bu durumun geçerli bir sebebi de var. GTA 5'in bilgisayar versiyonu geç çıkmasına rağmen oldukça iyi bir şekilde optimize edilmişti. DOOM'da olduğu gibi GTA 5'in bilgisayar versiyonunda da bilgisayarınızı zorlayacak üst düzey grafik kalitesi ayarları yer alıyor. Bu nedenle oyunu bu ayarları kullanarak oynamak bilgisayarınızın performansını sağlam bir teste sokuyor. Ayrıca oyun içindeki benchmark moduyla kapsamlı bir test de yapabiliyorsunuz.

HITMAN

Square Enix tarafından yayınlanan son HITMAN oyunu birçok sistem için zorlu bir performans testi sunuyor. Bu durumun sebebi ise  oyunun sahip olduğu özel grafik ayarlarından ziyade oyunun optimizasyon anlamında çok başarılı olmaması. Eğer sisteminizin bu tür optimize konusunda başarısız oyunlarda nasıl performans göstereceğini görmek isterseniz HITMAN'i deneyebilirsiniz.

Oyunlarda Kullandığımız Grafik Ayarları Ne İşe Yarar?

DirectX 12 Oyunlarda Ne Gibi Farklar Yaratacak?

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

YORUMLAR