Bilişim Teknolojileri Zirvesi 2012 İzlenimlerimiz

Bilişim Teknolojileri Zirvesi 2012 İzlenimlerimiz

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisleri tarafından 5.'si düzenlenen Bilişim Zirvesi Teknolojileri (BTZ), İTÜ'nün Maçka'daki İşletme fakültesinde 7 Aralık itibariyle başladı.

4 panel, 9 seminer, 3 workshop'a ev sahipliği yapan BTZ'ye katılımcıların ilgisi yoğundu. Bizler de orada olup bitenleri canlı olarak solumak için organizasyondaki yerimizi aldık. Dışarıdan olduğu kadar firmalardan da BTZ'ye yoğun bir destek vardı. Limango, Vodafone gibi önemli firmalar organizasyona olan ilgilerini gösterdiler. Seminerler ve paneller boyunca çeşitli firmalardan yetkili kişiler, katılım gösteren genç girişimcilere ve sektörde yer almak isteyenlere yol gösterdiler, tecrübelerini paylaştılar.

Seminerler, BTZ Organizasyonu Komitesi Başkanı Vefa Çınar'ın konuşmasıyla başladı. Zirvenin amacından ve bilişim sektörünün geldiği noktadan bahseden Çınar, katılımcılara gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti.

BTZ'nin katılımcılara ürün, hizmetler hakkında bilgi alma ve kariyer fırsatları için iletişime geçme şansı tanıdığına değinen Çınar, son olarak bu organizasyona destek olan herkese teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Vefa Çınar'dan sonra sahneye çıkan isim, İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öner Günçavdı oldu. Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Dekan, bilişim konusundaki tecrübelerini oraya gelen konuklar ile paylaştı. Bilişimin inovasyonun kaynağı olduğunu belirten Günçavdı, sektörün Türkiye ve dünya açısından önemli bir yerde olduğunu belirtti. Ancak bilişime verilen destek kadar arkasını da doldurmak gerektiğini, eğer yapılan atılımların arkası doldurulmazsa ekonomide çalkantılar oluşabileceğine de değindi.

Sahneye çıkan sıradaki isimse Limango'dan Hakan Erdoğan oldu. Erdoğan, internetten alışverişin ve sosyal medyanın artık birer standart haline geldiğini belirtti. Konuya internet sektörünün önemli bir parçası e-ticaretten devam etti. Sağlam bir altyapı ile e-ticaretin kurulmasının gerektiğinin altını çizen Erdoğan, hem yurt içi hem de yurt dışı ülkemize bu konularda önemli yatırımlar olduğunu söyledi. Limango'nun Türkiye şubesini açan kendi şirketinden de örnek veren Erdoğan, "2009 yılında Limango, Türkiye'de açıldığından bu yana 5.000.000 üyeye ulaştı. Bundan dolayı Alman kökenli şirketimiz, Türkiye'ye daha da çok yatırım yapmaya karar verdi." sözleriyle yerli sektörün potansiyeline değindi.

Hakan Erdoğan'dan sahneyi devralan isim TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cılız oldu. Sektörün büyümesi ve gelişmesi için uğraştıklarına değinen Cılız, rakamlarla sektörün büyüklüğüne değindi. Kemal Cılız'ın konuşmasından önemli notlar:

* Sektörün büyüklüğü 66,7 Milyar TL.

* Mobil internet kullanımı 10 Milyon kişiye yaklaştı.

* Sektörde sadece tüketmek değil üretmek de gerek.

* Bundan birkaç sene önce bilişim sektöründe neredeyse aynı olduğumuz Kore'de, şu anda sektör bizimkinden çok daha büyümüş durumda. Bunun sebebi bilişime verilen değer.

* Türkiye'de bilişim ve iletişim sektörü için ayrılan yatırım bütçesi toplamın %4,5'u iken; bunun %3,3 'ünü iletişim diğer %1,2'sini ise bilişim oluşturuyor.

* Diğer ülkelerde bu oran 4-5 kat daha fazla.

* Dünyada bilişim pazar payı , Türkiye'de %3.

Seminerle ilgili önemli notların ardından sektörde uygulama ve oyun alanında ilerlemek isteyenler için tecrübelerini paylaşmak üzere yer alan isimlerin paneline geçildi.

* Ali Dağlı - Direktör, GP BullHound
* Deniz Soykurum - CEO, Gideros Mobile
* Çiğdem İltemir - BT Direkt Bankacılık Uygulamaları Md, Akbank
* Onur Karcı - Kurucu Ortak, Gamester

Sektörden önemli isimlerin gerçekleştiği panelde, katılımcılar hem sektör tecrübelerini hem de sorularının cevaplarını dinlediler. Bu alanda ilerlemek isteyenler veya merak edenler için panelden önemli notlar:

* Akıllı telefonlar çıktıkça, sadece eski oyuncular değil, herkes oyun oynamaya başladı. Ve bu artarak devam edecek.

* İnternet oyun sektörünü derinden etkiledi. Eskiden kutulu oyunları size ulaştırmamız gerekiyordu. Artık oyunu alıp iOS'a koyuyorsunuz ve direkt olarak oyuncular size ulaşıyor. Bununla beraber oyunla ilgili, oyuncuların geri dönüşleri de kolay oluyor.

* Eskiden 1 milyon kişiye ulaşabiliyorken şimdi 1,5 milyar kişiye ulaşabiliyorsunuz.

* Artık kutulu oyun dünyasından servis dünyasına geçtik.

* Gideros Mobile'ın CEO'su Deniz Hanım, kullanıcılara oyun geliştirme konusunda yardım ettiklerini, detaylara takılmadan oyun geliştirmelerini amaçladıklarını söyledi.

* Free to Play oyun modeli, gelecekte daha çok yer tutacak bir model.

* Banka uygulamaları hızı konusunda Avrupa ve Amerika'dan çok daha iyi durumdayız.

* Mobil bankacılığın son 1 yılda müşteri adedi %80, para işlemleri adedi 0, yatırım yapma adedi %250 oranında arttı.

Bankacılık uygulamaları, mobil ve oyun sektörüne değinilinen oturum izleyicilerin de katılım gerçekleştirmesiyle oldukça keyifli geçti.

Seminerler dışında ziyaretçiler, alandaki standları gezerek firmalardan bilgi aldılar. Zirvede bulunan Playstation 3, PS Move ikilisi de katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Sektörde yer alan bu kadar önemli insanı, bu sektöre yelken açmak isteyen katılımcılarla buluşturan BTZ'nin bundan sonraki senelerde de bu kadar aktif bir şekilde devam etmesini Tamindir ekibi olarak temenni ederiz. Eğer BTZ'ye katılmak isterseniz, kapıları 8 Aralık tarihinde de açık olacak.

YORUMLAR