Çok İyi Yarış Simülasyonu Oynayabilmek Sizi Daha İyi Bir Sürücü Yapar mı?

Yarış oyunlarda edindiğimiz yetenekleri sokaklarda uygulamak mümkün olabilir mi, bunu yapan var mıdır?

Çok İyi Yarış Simülasyonu Oynayabilmek Sizi Daha İyi Bir Sürücü Yapar mı?

Daha önce birkaç yazımızda oyun oynamanın motor refleksler üzerinde olumlu etkiler bıraktığını anlatmıştık. Beyinin uyarılma potansiyelinin gelişmesinde oyunların olumlu etkileri oluyor. Özellikle pedagoglar çocukların motor reflekslerini gelişmesi açısında şiddet içermeyen oyunlar oynamalarına sıcak bakıyorlar. Ancak bugün başka bir bakış açısından, oyun oynamanın gerçek hayatta bir işe yarayıp yaramayacağı hakkında konuşacağız.

"Oyunların bize kazandırdığı refleksler gerçek hayatta işimize yarayabilir mi?" sorusu genel anlamda yeni bir tartışma zemini oluşturmuyor. Bu konu hakkında bilimsel araştırmalar da var. Peki, çok iyi yarış ve ralli simülasyonu oynayan birisi gerçek hayatta nasıl bir sürücü olur dersiniz? Gelin kısaca olan bitene bir göz atalım. 

Başarılı Oyuncu = Başarılı Sürücü

Aslında blog yazımızın başlığının cevabı kısaca "evet". Başarılı araba yarışı simülasyonu oyuncuları başarılı sürücüler olabiliyorlar. 2012 ve 2015 yıllarında bunun bir örneği yaşandı. Daha önce var olan örnekler arasından öne çıkan bu başarı hikayesi GT Academy oyuncularını kapsıyor. GT Academy şampiyonu İspanyol Lucas Ordonez, 2011 GT Academy şampiyonu İngiliz Jann Mardenborough ve GT Academy Rusya'nın ilk şampiyonu Mark Shulzhitsky Le Mans 24 saat yarışlarına katılmayı hak eden araba yarışı simülasyon oyuncuları olarak tarihe geçtiler. Bu oyuncular 13,6 km uzunluğundaki Le Mans pistinde, 24 saat süren yarış boyunca 5000 km' den fazla mesafe kat ettiler. Aşağıdaki videoda Lucas Ordonez röportajını ve yarışa nasıl hazırlandığını görebilirsiniz.

GT Academy Nedir?

GT Academy, Gran Turismo ve Nissan işbirliğiyle 2008’de başlayan bir sürücü keşfetme/geliştirme programı. Bunun için araba sürüş similasyonları kullanılıyor. Yetiştirilmek üzere seçilen oyuncular daha üst düzeyde simülasyon odalarında çalışmaya devam ediyorlar.

İlk aşamada, Gran Turismo içinde organize edilen çevrimiçi sıralama turları atılıyor. Asya ve Uluslararası bölgelerde en üst sıralarda yer alan katılımcılar, Ulusal Finallere geçiyor ve kazananlar İngiltere, Silverstone’daki Yarış Kampı’na katılmak için davet ediliyorlar. Bu noktadan sonrası ise Le Mans 24 Saat’e uzanan meşakkatli bir çalışma programını içeriyor. Nissan GT-R LM NISMO, Le Mans 24 Saat Dayanıklılık ve FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışması için Nissan Motor Company tarafından geliştirilmiş bir otomobil. Seçilen oyuncular bu araçla piste çıkıyorlar.

Başarılı oyuncu olmak yetiyor mu?

Aslında bunun cevabı "hayır". Bir oyuncu bu yeteneğini gerçek hayatla bütünleştirebilmek için biraz da gerçek hayatta alışkanlıklarını ve refleksleri kullanmak durumunda. Ralli ve yarış simülasyon oyunlarının, gerçek hayatta oyunda yer alan araçlarla olmasa bile sıradan taşıtlarla pratiğini yapmak bazı şanslı azınlık için mümkün. Lucas Ordonez GT simülasyon oyunuyla kendini sınırlamamış bir oyuncu. İçinde zaten bir yarışçı olabilme ateşini uzun yıllar boyunca muhafaza edebilmeyi başarmış. Olaya şu açıdan da bakılabilir; Lucas Ordonez GT simülasyonu sayesinde mi başarılı bir sürücü oldu yoksa zaten yetenekli bir sürücüydü de GT simülasyonunda bunu ön plana çıkardı. Bunun cevabını Lucas Ordonez kendi veriyor. GT Academy simülasyonlarının var olan yeteneğini daha da geliştirdiğini söylüyor. Demek ki, "her ikisinden biraz" gibi bir durum söz konusu. 

Profesyonel sürücüler oyunlarda nasıllar?

Madalyonun bir de öteki yüzü var. Hayatında simülasyon yarışı yapmamış profesyonel bir sürücü, bu oyunlarda nasıl bir başarı sergiliyor? Özellikle F1 pilotları bu konuda sıkıntı yaşamıyorlar. Son derece gerçekçi oyunları ve yeni pistleri başarıyla tamamlayabiliyorlar. Bu noktada yukarıda anlattığımız durumu ispatlar nitelikte görülebilir. 

Peki, biz ne olacağız?

Tamam, bu insanlar yetenekli. Araba sürmek ve pilot olabilmek doğalarında var. Öte yandan saatlerce ve günlerce bunun pratiğini yapabilecek olanaklara da sahipler. Ancak hangimiz GT oynadıktan sonra arabaya atlayıp otobanlarda şöyle bir turlayabiliyor? Evde klavye başında kazandığımız tecrübeler son derece yetersiz donanımlarla gerçekleşirken, bunu gerçek hayata uygulayabilme şansımız nedir? Gerçeği söylemek gerekirse böyle bir şansımız yok.

İçimizdeki yarış pilotunun ortaya çıkması için son derece tutkulu ve azimli olmak, biraz da(!) para harcamak gerekiyor.  Oyunlarda edindiğimiz yetenekleri sokaklarda uygulamak zaten mümkün değil. Bunu asla denemeyin bile. Kısaca Oyun oynayıp yetenekli sürücü olup olmadığımızı değerlendirebileceğimiz bir kıstas odağı oluşturmak, şu sıradan günlük hayatımızda mümkün görünmüyor. Ama biliyoruz ki “tesis” olsa bunu yapabilirdik. Ya da baktınız olmuyor, yola değil LoL'a devam. 

Oyunların Göz ve Beyin Koordinasyonunu Güçlendirdiği Açıklandı

YORUMLAR