Facebook'un Hükümetlerle Paylaştığı 100 Kişisel Bilgi

Facebook hakkımızda neler biliyor, hangi verileri, nasıl kategorize ediyor? Yöntemler ve sistemler.

Facebook'un Hükümetlerle Paylaştığı 100 Kişisel Bilgi

Facebook’un hükümetlerle bilgi paylaştığı bir sır değil. Hükümetlerden gelen tek bir talep Facebook’un bütün şahsi bilgileri ‘pat’ diye masalarına bırakmasına neden oluyor. Facebook reklam verenler için topladığı ‘big data’yı herhangi bir koşulda paylaşmaktan çekinmiyor. Peki, Facebook hakkımızda neler biliyor? İşte ağzınızın açık kalacağı, belki sizin bile kendi hakkınızda bilmediğiniz bilgiler. Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir haberimizde Edward Snowden’den bahsetmiştik. Amerikan hükümeti için bir hain, Amerikan halkı için bir kahramandı. Snowden hangi kaynakların CIA ve NSA’i beslediğini, hangi şahsi bilgilerin hükümete teslim edildiğini açıklamış ve hayatını kurtarmak için Rusya’ya kaçmıştı. Haberde detayları var.

İnternet üzerinde hakkımızda en çok bilgiyi sosyal ağlara yüklüyoruz. Bu tekrar oradan silmek ise hiç kolay değil çünkü kitlelerle paylaştığımız için kökleri başka hesaplara karışıyor ve yok olması neredeyse mümkün olmuyor.

Facebook’ta paylaştığımız kişisel bilgiler listesi

Oldukça fazla değil mi? Yukarıda ki listeye ekleyeceğiniz şeylerde olabilir. Durun durun, siz yorulmayın biz ekleyelim, bağlantılı diğer sosyal ağ hareketleriniz (Twitter, LinkedIn vb.),seyrettiğiniz videolar, dinlediğiniz müzikler, beğenileriniz, içtiğiniz içkiler, sevdiğiniz şirketler, çevrimiçi kalma süreniz, Hangi saatlerde çevrimiçi olduğunuz, internete ulaştığınız tüm cihazlar, Facebook’a nerelerden girdiğiniz, ilgilendiğiniz ve ilgilenmediğiniz reklamlar, kredi kartı limitleriniz... Şaşırdınız mı? Şaşırmayın bu liste uzar gider, bu ne kadar aktif bir Facebook kullanıcısı olduğunuzla da alakalı. 

Bütün hayatınız Facebook sunucularında duruyor

Eğer siz geriye dönük bir şeyler paylaşmadıysanız Facebook 10 senedir hakkınızda bilgi topluyor. Ancak bağlantılı olduğunuz tüm ağınızın incelenmesi demek zaten aşağı yukarı hayat hikayenizin ortaya dökülmesi anlamına da geliyor. 

Facebook bu kadar veriyi nasıl işliyor

Camiyi çalan kılıfını hazırlar deyişini bilirsiniz. Elbette bu verinin kategorize edilmesi için farklı yazılımlar kullanılıyor. Veriler filtrelenebiliyorlar. Bu tamamen Facebook’un kontrolünde bir durum. Anlattığım gibi bağlantılı ağınız sizin tüm hayatınızın bir belgesi. Bu yüzden aralarda boşluk kalmayacak şekilde geri ve bugüne kadar olan tüm yaşam haritanız Facebook’un elinde.

Facebook verileri ‘x ile fotoğraflar, y ile mesajlar, z ile yorumlar’ şeklinde argümanlarla işleyebilecek arama ve sınıflandırma yazılımlarına sahip. Bunu dallandırıp budaklandırmak da elbette elinde. Bir kullanıcısının başka bir kullanıcıyla olan tüm hareketlerini dökümleyebildiği gibi buradan hareketle gelecekte kimlerle arkadaş olabileceğinizi bile kestirebilir.

Facebook hakkınızda ne biliyor bunu kestiremiyorsanız hemen size aşağıdaki yöntemi önerelim.

 

Genel ayarlar bölümünden sayfanın hemen altındaki Facebook verilerinin kopyasını indir'i tıklayın ve rehberimizi takip edin.

Buradan devam edin...

Son aşamada artık biraz beklemeniz gerekecek... Siz merak etmeyin Facebook size haber verecek.

Facebook’un kendi ağzından itiraflar

Facebook'ta görevli olan Richard Allan bir sene önce,'Özel durumlarda, üyelerimizin kişisel verilerini paylaşıyoruz. Emniyet güçleriyle işbirliği yapmak çok önemli. Tüm ülkelerin gizli servisleri ya da güvenlik güçleri hayati bir durum söz konusu olduğunda Facebook'a başvuruda bulunabiliyor' demişti. Facebook bu açıklamayı yaptıktan sonra kullanıcılarına yeni bir sözleşmeyi sessizce kabul ettirmeyi de unutmamıştı.

Güvenlik ve Gizlilik ayarları kime ve neye karşı?

Bu durum şu soruyu gündeme getiriyor. Facebook gizlilik ayarları bizi sadece Facebook kullanıcılarından koruyan bir istem ki; onun da ne kadar güvenli olduğu hakkında çeşitli şüpheler hep vardı. Şimdiye kadar ne kadar bilgi paylaştınız ya da bu anlattıklarımdan etkilendiniz mi bilmiyorum. Ancak özel hayatınızı bir başkasının kucağına bırakıyor olmak sizi ne kadar mutlu edebilir ki?

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

Bu 9 Facebook Kullanıcı Tipinden Hangisi Sensin?

Ölürseniz Sosyal Medya Hesaplarınıza Ne Olacak?

Facebook, LinkedIn ve Twitter'da Takipçi Kazanmanın 8 Pratik Yolu

YORUMLAR