Giyilebilir Cihazlar Neden Var?

Giyilebilir Cihazlar Neden Var?

Giyilebilir cihazlar belki hiç bir zaman akıllı telefonların yerini alamayacaklar. Ancak görünen o ki; biraz kafa karıştıran teknolojileri ile bir şekilde etrafımızda olmaya devam edecekler.

Son bir kaç yıldır giyilebilir cihazlar sürekli değişerek çeşitlendiler. Nabız ölçer saatler, her şeyi kaydederek sosyal ağlarda paylaşmanızı sağlayan gözlükler ve bunlara benzer irili ufaklı hemen her şekil ve boyutta giyilebilir cihaza rastlamak mümkün.

Bu cihazların hayatımız da olması ya da olmaması işlevlerine göre farklı önem taşıyor olsa da. Bazılarının son derece faydalı olduğu tartışılmaz. Yakın zamanda hayatımıza giren bazı enteresan, giyilebilir cihazları sizler için sıraladık:

Pebble

Çakıl taşı manasına gelen Pebble, sıradan bir saat gibi görünse de, değil. Telefon çağrılarını, elektronik postaları ve SMS mesajlarını takip edebiliyor. Tüm bunları yaparken elbette zamanı da gösteriyor. Spor yaparken GPS bağlantısı yaparak koştuğunuz ya da yürüyüş yaptığınız bölge hakkında bilgi veren, haritasını gösteren Pebble, kat ettiğiniz mesafeyi ve yaktığınız kaloriyi de hesaplıyor. Bir Kickstart kampanyası olarak başlayan Pebble projesi 100 bin dolar hedeflerken, 5 haftada 10 milyon 266 bin dolar toplamıştı.

Android ve iOS platformlarında uygulamaları bulunan Pebble Amerika’da satış fiyatı 150 dolar satış fiyatıyla iWatch'un rakiplerinden biri olarak gösteriliyor.

Smart PJ

Akıllı pijama Smart PJ çocuklarına gece yatarken anlatacak hikaye bulamayan anne ve babaların yardımına koşan bir proje. Pijamanın üzerinde bulunan QR kod benzeri kod dizinlerinden her hangi birini telefonunuza yükleyerek çocukların gece yatmadan yine telefon üzerinden hikayeler dinlemesini ya da kısa çizgi filmler sağlamasına olanak tanıyor. Şimdilik sadece çocuklar için modellenmiş olan pijamaların büyüklere de uyarlanacağı söyleniyor. Şimdilik küçükler için olanının fiyatı 25 dolar.

Electrozyme

Bu geçici dövmeler kullanıcının spor ya da her hangi bir aktivite sırasında terlediği zaman ne kadar laktik asit salgıladığını ölçmeye yarıyor. Ölçümler daha sonra kablosuz teknolojiyle bir ölçümleme cihazına aktarılarak analiz edilebiliyor. Akıllı deri teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan Tokyo Üniversitesinin bu projesi ile ilgili ilk ürünlerinden biri. Henüz hiç bir yerde satılmıyor.

Görünmez elbise

Askeri amaçlarla üretilmiş olan bu elbise termal kameralarla donatılmış insansız hava araçlarına karşı görünmezlik sağlıyor. Elbise şimdilik tamamen tasarım aşamasında da olsa başarılı test sonuçları elde edilmiş. Tamamen termal kameralar hedeflenerek tasarlanmış olan görünmez elbise, bir kapüşon ve burka benzeri bir pelerinden oluşuyor.

Acer'da Giyilebilir Teknolojilerin Peşinde

Giyilebilir Bilgisayar, Pilates Bluzu ile Buluştu

YORUMLAR