Google'ın 2020 Yılına Ait Kehanetlerine Katılıyor musunuz?

Google 2020 yılında, yani önümüzdeki 5 yılı içerisinde teknolojik olarak nelerin değişebileceğinin bir listesini hazırladı.

Google'ın 2020 Yılına Ait Kehanetlerine Katılıyor musunuz?

Google teknolojik gelişmelerde ve özellikle IT tabanlı yeniliklerde Ar-Ge laboratuvarlarıyla öne çıkan bir şirket. Bu laboratuvarlar bugüne kadar gerek elektronik robot, gerek yapay zeka, gerekse yazılım ve elektronik ürünler konusunda çalışmalar yaparak teknolojiye yenilikçi perspektif kazandırmaya devam ediyor.

Google 2020 yılında, yani önümüzdeki 5 yılı içerisinde teknolojik olarak nelerin değişebileceğinin bir listesini hazırlamış. Google'ın teknoloji dehası Ray Kurzweil bu kehanetleri ise şöyle sıralamış.

Nanobotlar

Google 2030 yılına gelmeden nanobotların her alanda kullanılabileceğini düşünüyor. Son derece mikroskobik ölçekli parçalar içeren makine veya robotların özellikle tıp alanında kullanımı hızla yayılacak. Google'a göre nanobotlar sayesinde önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde mobil telefonların gücü 10 bin kat fazla olabilecek.

Cyborglar

Google "Cyborg" derken, elbette Terminatör T-800 sersinden bahsetmiyor. Yapay zeka ile beraber günlük yaşamın parçası olması muhtemel iş gücü birimlerinin çok yakında yaptığımız işle devir alabileceğini ön görüyor. Cyborg bedenler üzerinde işlevsel bir mekanik yapı kazanması muhtemel bu makinelerin iş gücünü neredeyse bedavaya getirecek olması, gelecekte işsiz kalmamıza yol açabilecek.

3B Yazıcılar

Google'a göre önümüzdeki 5 sene içerisinde her şeyi 3B yazıcılarla üretmek mümkün olabilecek. Materyal ya da ham madde farkı gözetmeksizin insan kaburgasından araba motoruna hatta ev inşa etmeye kadar aklımıza gelebilecek türlü ürünleri 3B yazıcılarla üretebileceğiz.

Yapay zeka

Google'a göre yakınlarımızı kaybetsek bile yapay zeka sayesinde sonsuza kadar yaşamalarını sağlayabileceğimiz zamanlar da uzak değil. Hatta 2020 ile 2030 yılları arasında kaybettiğimiz yakınlarımızın bilincini yaşatmayı seçmek sadece etik bir sorun oluşturacak. Teknolojik olarak mümkün olabilecek.

Tekil dünya (Singularity)

Google'a göre teknolojinin bu hızlı yükselişi "Singularity" adı verilen bireysel tekilliğe de yol açacak. Urumu hem ütopik, hem de distopik olarak değerlendirmek mümkün. Ancak teknolojinin yaratacağı bağımlılık insanları birbirinden ulaştıracak. Kurzweil'e göre 2045 yılında yapay zekanın gelişmesi durdurulmaz boyutlara ulaşacak ve insan zekasının milyar katı güçlü bir seviyeye ulaşabilecek.

Ne dersiniz bu kehanetlere katılıyor musunuz?

Google'ın Çılgın Projeleri

YORUMLAR