iOS 8'in En Önemli Özellikleri

iOS 8 ile birlikte karşılaşacağımız en yeni, geliştirilen ve dğeiştirilmiş özellikleri sizler için inceleyerek, detaylı olarak açıkladık. iOS 8 hakkında bilmediklerinizi öğrenebileceğiniz detaylı inceleme.

iOS 8'in En Önemli Özellikleri

Apple'ın geçtiğimiz günlerde WWDC 2014'de OS X Yosemite ile birlikte tanıttığı iOS 8 işletim sisteminin sahip olduğu yenilikler ve gelişimler açıklandığından itibaren detaylı olarak incelenmeye devam ediliyor. Bir çok yenilik ile birlikte gelecek olan olan işletim sisteminin yeni versiyonu, kullanıcıların daha rahat ve pratik bir mobil deneyim yaşayabilmesini hedefliyor.

Büyük yankı uyandırmasına rağmen iOS 8'i şu an için sadece geliştiriciler deneme fırsatı yakalayabiliyor. Bir çok büyük ve küçük sürprizlerle karşılaştığımız iOS 8, iPhone ve iPad kullanıcılarını memnun edecek gibi duruyor diyebilirim. Programlanma dilinden, farklı klavye kullanımına, medya uygulamalarının kameraya erişiminden widget'lara kadar pek çok yenilik içeren iOS 8'in en dikkat çeken ve en önemli özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda listelenmiş olan özellikleri okuyarak iPhone ve iPad kullanımızda ne gibi değişiklikler ve yenilikler olacağını görebilirsiniz.

1) Pil Kullanım Göstergesi

Şüphesiz ki iPhone kullanıcılarının en çok dert yandığı konu, şarjlarının çok hızlı bitmesi. Fakat bu durumun birazda kullanıcıların kullanım farklılıklarından meydana geldiğini biliyoruz. Kullandığınız uygulamalardan, kullanma sıkılığınızdan ve telefonunuz işe yaptığınız diğer tüm işlemlerden dolayı pil ömrünüz uzayıp kısalabiliyor.

Apple kullanıcıların pil durumlarını kontrol edebilmeleri için iOS 8 ile birlikte bir rehber sunuyor. Böylelikle kullanıcılar hangi uygulama ve özelliklerin şarjlarını çok fazla yediğini rahatlıkla görebilecekler. Ayrıca kullanıcılar bu özellikden faydalanıp pil kullanım süresini maksimuma çıkarabilmek için gerekli ayar değişikliklerini yapabilecek ve istedikleri uygulamaları silebilecekler.

Geliştiriciler tarafından da oldukça kullanışlı bulunan uygulama iOS 8'in en güzel ve yeni özelliklerinden bir tanesi gibi duruyor.

2) Yeni Klavyeler

iOS işletim sisteminin en belirgin özelliklerinden biri olan kendine özel klavyesi de hem geliştirilerek yenileyor, hem de kullanıcılara farklı klavye kullanım imkanı doğuyor. Android platformunda bir süredir bulunan klavye özelliği olan bir sonraki kelimeyi önerme, iOS 8 ile birlikte geliyor. Yazdıklarınızı zaman içerisinde öğrenerek, yazım alışkanlıklarınızı değerlendirip bir sonraki yazdığınız kelimeyi size önerecek olan yeni klavye, aynı zamanda daha efektif kullanabilmeniz için geliştirilmiş.

Klavye hakkında belki de en çok sevindiren olay ise, iOS 8 ile birlikte Apple, geliştiricilerin klavye uygulaması yaparak kullanıcılara sunmasına olanak sağlaması. Bildiğiniz üzere bu konuda oldukça katı olan Apple, geliştiricilerin klavye uygulaması geliştirerek kullanıcılara sunmasını engelliyordu. Fakat iOS 8 ile bu da mümkün olacak ve belki de kullanıcılar için pek çok klavye uygulaması kısa süre içerisinde Apple Store üzerindeki yerini alacak.

3) iCloud Drive

iOS sistem dosyalarının barındırdığı problemler dolayısıyla, bazı dosya türlerini iPhone ve iPad'lernize kaydetmek istediğinizde sorun yaşayabiliyorsunuz. Bu sorunu aşmak isteyen Apple, iCloud Drive'ı öne çıkarıyor. Bulut depolama servisi olarak kullanabileceğiniz iCloud Drive, tıpkı Dropbox, Box yada Google Drive gibi çalışacak. Ayrıca Windows ile de uyumlu. Fakat Android ile uyumlu değil.

iCloud Drive ile birlikte iOS 8 kullanıcıları istedikleri dosya türünü cihazlarına sorunsuz bir şekilde kaydedebilecek.

4) Yeni Kamera Özellikleri

Akıllı mobil cihazlarımız üzerinde en çok önemsediğimiz uygulamalar arasında ilk sırada bulunan kamera uygulamaları, Apple tarafından olabildiğince sade tutulmaya çalışılıyordu. Yine oldukça sade bir arayüze sahip olan kamera uygulaması bazı yeni seçenekler sunuyor. 3 saniyelik zamanlayıcı ve hızlı çekim gibi özellikler sunan yeni kamera uygulamasını daha da beğeneceksiniz.

5) iCloud Fotoğraf Kütüphanesi

iOS cihazlarınız üzerindeki son 1000 resmi ücretsiz olarak depolama imkanı sunan iCloud, iOS 8 ile birlikte tüm video ve fotoğraflarınızı yüklemenize izin verecek. Fakat kullanıcılar iCloud üzerinde 5 GB'lık alandan ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Daha fazla depolama alanı kullanmak isteyen kullanıcılar aylık 1 Dolar karşılığında 20 GB'lık depolama alanını kullanabilirler.

Ücretsiz servisler ile karşılaştırdığında beklenenden daha düşük bir depolama alanı sunan Apple, Google'ın iOS kullanıcılarına Google+ ile sunduğu 15 GB'lık ücretsiz alana karşılık, daha yakın bir alan sunması gerekiyor diye düşünüyorum.

6) Aile Paylaşımı

Apple'dan uzun süredir istenen özelliklerin başında gelen bu özellik ile farklı Apple kullanıcıları iTunes üzerinden indirmiş olduğu tüm içerikleri birbirleri ile paylaşabilecekler. Maksimum 6 kişiye kadar izin verilen bu özellikden aileler oldukça faydalı çıkacak. Bunun nedeni ise, babalarının yada annelerinin kredi kartları ile ücretli uygulama alan çocukların kontrolünün sağlanabilecek olması. Aile paylaşımı uygulaması sayesinde çocuklarınız ücretli uygulama satın almaya kalktığında size bildirim gelecek ve bu bildirim ekranından ödemeyi kabul yada iptal edebileceksiniz.

7) İnteraktif Bildirimler

Gün içerisinde akıllı telefonlarımızı sürekli kontrol etmemizi sağlayan bildirimler de iOS 8 ile birlikte geliştirilerek daha etkileşimli hale getirilmiş. Örneğin bir arkadaşınızdan mesaj aldınız, Mesaj bildirimine dokunduğunuzda direkt olarak mesaj uygulamasına yönlenmeniz gerekiyor. Fakat yeni interaktif bildirimler sayesinde, gelen bildirimin üzerinde parmağınızı aşağıya doğru kaydırarak hemen aynı pencere üzerinden cevabınızı yazabileceksiniz. Sonra da oynadığınız oyuna devam edebilirsiniz.

Kilit ekranında alacağınız bildirimler de aynı şekilde etkileşimli hale getirilmiş. Kilit ekranındayken kontrol edeceğiniz bildirimleri sola kaydırmanız durumunda cevaplama ve ekrandan gitmesini sağlama gibi seçenekler çıkacak. Bu sayede ekran kilidinizi açmadan işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksinizi. Ayrıca bu özelliği istekleriniz doğrultusunda açıp kapatabiliyorsunuz.

8) Gelişmiş Mesaj Uygulaması

Apple iOS 8 ile birlikte standart mesajlaşma uygulamasını geliştiriyor. Gelişmiş hali ile kullanıcılara daha fazla özellik sunacak olan uygulama üzerinde artık arkadaşlarınıza sesli ve görüntülü mesaj gönderme özelliği bulunacak. Sesli mesaj gönderme özelliğini kullanmak için telefonunuzu kulağınıza götürerek konuşmaya başlamanız yeterli. Pratik ve hızlı bir şekilde sesli mesajlar gönderebileceksiniz. Ayrıca sesli ve görüntülü mesajlarınızın belirli bir süre sonunda silinmesini ayarlayarak cihazınızın hafıza yönetimini de yapabilirsiniz.

Sesli ve görüntülü mesja gönderme dışında, rahatsız etmeyin ve yer paylaşımı gibi özellikler de iOS 8'de bulunacak mesajlaşma uygulaması içinde yer alıyor.

9) Hava Durumu Kanalı

Apple marka iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlarınız iOS 7 ile birlikte hava durumu bilgilerini Yahoo'dan almaktaydı. iOS 8 ile bu durum da değişiyor. Cihazlarınız hava durumu bilgilerini ''Weather Channel''dan alacaklar.

Kaynak değişiminin hava durumu bilgilerini nasıl değiştireceği konusunda bende sizler kadar meraklıyım. Fakat Apple'ın yaş tahtaya basacağını düşünmediğim için hava durumu bilgilerinizi gönül rahatlığı ile cihazlarınız üzerinde bulunan Weather Channel'dan alabilirsiniz.

10) Kilit Ekranı Uygulama Önerileri

iOS kullanıcıları iOS 8 ile birlikte kilit ekranı üzerinde Apple Store'un ikonuna benzeyen bir işaret görecekler. Bu işarete dokunarak uygulama önerileri görebileceksiniz. Size önerilen uygulamalar bulunduğunuz mevkiye göre sunulacak. Örneğin bilindik bir markanın yakınlarından geçiyorsanız, o markanın uygulamasını kilit ekranı önerilen uygulamalar arasında görebilirsini.

Yeni uygulama keşfetmek adına yeni bir yol olan bu sistemin tam olarak nasıl çalışacağı hakkında henüz bir netlik yok fakat ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz.

11) Uygulamalar için Parmak İzi Okuma

Apple'ın iPhone 5S akıllı telefon modeli ile kullanıcılarına sunmuş olduğu parmak izi tanıma mekanizması, cihazınızın başka kişiler tarafından açılamamasını sağlayarak gerekli güvenliği alıyordu. iOS 8 ile birlikte bu güvenlik sistemini uygulamalar için de kullanabileceksiniz.

iPhone 5S ile birlikte gelen parmak izi tanıma sistemi büyük sükse yapmıştı. Bir çok kişiyi sadece bu özelliğiyle bile etkilemeyi başaran Apple'un bu güvenlik sistemini yaygınlaştırarak, kişisel cihazların güvenliğini arttırması sevindirici.

12) Devamlılık

Apple, yeni işletim sistemi iOS 8 ile birlikte bulut üzerinden iş birliği düşüncesini bir adım daha öteye taşıyarak, farklı bir konsept oluşturmayı başardı. Devamlılık adı altındaki bu konseptte, eğer bir iPhone ve bir Mac'iniz varsa, herhangi biri üzerinde başladığınız bir işi diğeri üzerinde tamamlayabiliyorsunuz. Örneğin e-posta atmaya iPhone ile başlayarak, e-postaya Mac üzerinden devam edip gönderebilirsiniz.

Devamlılık sayesinde, işlerinizi farklı cihazlar üzerinde başlayıp bitirebilmek dışında, AirDrop'da Mac ve iOS cihazlarınız arasında çalışacak. Ayrıca yine aynı özellik sayesinde herhangi bir ayar düzenlemesi yapmadan iPhone'larınızı kolayca kablosuz erişim alanı olarak belirleyebileceksiniz. Ayrıca iPhone'larınız Mac'in internet bağlantısına ihtiyaç duyduğu zamanı da anlayabilecekler.

13) Sağlık

iOS 8 ile birlikte göreceğimiz bir yeni özellik ise sağlık uygulaması. Aynı görevi yapan farklı ve güzel uygulamar olmasına rağmen, Apple kullanıcıların sağlık ve spor durumlarını iOS 8 içine yerleştirilen sağlık uygulaması üzerinden yapmasını istiyor.

Geliştiricilerinde Apple'ın sağlık kiti platformundan fayda sağlayabileceğini açıklayan Apple, aynı zamanda sağlık kuruluşları ile iş birliği yaparak toplanan kullanıcı bilgilerinin detaylı analizlerinin yapılarak gerekli istatistiklerin oluşturmasını sağlayacak.

14) Siri'nin Yeni Özellikleri

Artık söylediklerinize her an dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü iOS 8 ile birlikte Siri sizi her zaman dinleyecek. iPhone'unuz uyku modunda olsa bile sadece ''Hey Siri'' diyerek telefonunuzu uyku modundan çıkartabilir ve Siri'ye sorular sorabilirsiniz. Bunu yapmak için cihazızının şarja takılı olması gerekiyor malesef.

Siri'nin bir diğer yeni özelliği ise popüler müzik tanıma uygulaması ''Shazam''ı içerisinde barındırarak artık sizin yerinize müzikleri tanıyabilecek olması. Artık dinlediğiniz ve hoşuna giden şarkıların adını bulmak için ekstra bir uygulama yüklemenize gerek yok. iPhone'unuzun anasayfa tuşuna basarak dinlediğiniz şarkıların adını hemen öğrenebileceksiniz.

15) Uygulamalar Ekranı Üzerindeki Kişiler

Apple, iPhone'larınız üzerinde iki kere anasayfa tuşuna basarak eriştiğiniz uygulamalar sayfasında bulunan boşluğu en doğru şekilde doldurmak için buraya en son iletişime geçtiğiniz kişilerin bilgilerini eklemiş.

Oldukça yararlı olabilecek yeni özellik sayesinde uygulamalarınızı gezerken belki de aramanız gereken bir tanıdığınızı ekranın üst kısmında görerek iletişim kurabileceksiniz.

16) Daha Fazla İlgi Çeken İçerik Gösterimi

iOS 8 ile birlikte iPhone'larınız üzerinde gerçekleştireceğiniz arama sonuçları içerisinde App Store, Wikipedia ve iTunes içeriklerine ulaşabileceksiniz.

17) Çok Özellikli Safari

iOS 7 ile birlikte büyk bir geliştirme yaşayan Safari, iOS 8 ile birlikte de bazı değişim ve gelişmeler yaşıyor. Özellikle özel sörf için şeffaflık ve esnekli getirilen tarayıcı, standart ve özel sekmeleri ayrı ayrı tutarak kontrol etmenizi sağlayacak.

iOS kullanıcılarının severek kullandığı Safari'de iOS 8 ile birlikte gelecek olan değişimlerden nasiplenerek, kullanıcılara daha konforlu ve hızlı bir internet deneyimi sunacak.

18) Widgets

Android cihazlar üzerinde yıllardır bulunan ve oldukça faydalı olan Widget'lar, iOS 8 ile birlikte iPhone ve iPad'lere de geliyor. Fakat durum Android'e göre biraz farklı. Widget'ları ana ekran üzerinde değil, bildirim merkezinde kullanabileceksiniz. Fakat widget'ların iOS'a gelmesi bile başlı başına büyük bir gelişim diyebilirim.

Uygulamaların birbirleri ile bilgi alışveri yapmasını sağlayan Widget'lar sayesinde iOS sahibi mobil cihazlarınızı daha pratik olarak kullanabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

iOS 8 ile birlikte karşılaşacağımız en önemli yenilik ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu sizler için hazırladığımız listede yer alıyor. Fakat şuan geliştiriclerin test sürecinde olduğu unutulmamalı. WWDC 2014'te belirtilen özellik ve yenilikler de süreç içerisinde değişim gösterebilir ve hatta iOS 8 ile birlikte karşımıza çıkmayabilir bile. Tabi bu düşük ihtimal. iOS 8 ile tam olarak ne zaman tanışacağımız belli olmamasına rağmen, bu süreç deneme aşamasının ne kadar başarılı geçeceğiyle doğru orantılı. iOS 8'i hep birlikte bekleyip göreceğiz.

iPhone'larda WhatsApp Üzerinden MP3 Nasıl Gönderilir?

YORUMLAR