iOS 9'da Kullanıcıları Neler Bekliyor?

iOS 9'da Kullanıcıları Neler Bekliyor?

WWDC 2015, önceki yıllarda olduğu gibi yine çok renkli ve ilgi çekici gelişmelere ev sahipliği yaptı. Apple tarafından düzenlenen bu etkinliğin en fazla ilgi çeken odak noktası ise hiç şüphesiz ki iOS 9 oldu.

CEO Tim Cook tarafından detaylandırılan iOS 9'un özellikle geliştiriciler için büyük yenilikler getireceğini söylememiz gerekiyor. Fakat son kullanıcılar da söz konusu bu işletim sisteminden çok fazla şey beklemeli çünkü önemli noktalarda yapılan iyileştirmeler ve geliştirmeler kullanıcı deneyimini bir basamak yukarı taşıyacak.

Temmuz ayında geliştiricilerin kullanımına sunulacak olan iOS 9'un ilk olarak beta sürümünün yayınlanması planlanıyor. Önümüzdeki sonbahar aylarında ise iOS 9'un kararlı sürümü indirmeye açılmış olacak. Peki geliştiricilerin bu kadar hevesle beklediği ve birbirinden dikakt çekici özellikler barındıran iOS 9 ile birlikte karşımıza neler çıkacak?

1- Siri yenileniyor

Akıllı asistan Siri, iOS 9 ile birlikte köklü bir güncellemeye tabi tutulacak ve adeta yeniden yaratılacak. Apple'ın belirttiğine göre Siri bu iyileştirme sürecinden sonra yüzde 40 daha hatasız çalışma performansı sergileyecek. Haftada 1 milyar sorguya maruz bırakılan Siri için bu yüzdeye sahip bir güncelleme kullanıcıların epey beğenisini kazanacak gibi duruyor.

Buna ek olarak Siri aracılığıyla yaptığımız aramalar daha akıllı ve kullanıcıların beklentilerine daha iyi cevap verebilecek şekilde sonuçlandırılacak. Siri'nin kullanıcı hareketlerini ve aktivitelerini gözlemlemesiyle birlikte, günlük yaşantımızda ihtiyacımız olabilecek bilgileri bildirim olarak iletecek.

Örneğin takvimimize eklediğimiz bir randevu için trafik bilgisini takip edecek ve erken çıkmamız gerekiyorsa bizi anında uyaracak. Ofisinizde çalışırken "eve vardığımda şunu bana hatırlat" tarzında bir hatırlatma notu eklerseniz konumunuzu takip ederek tam eve vardığınız anda size gereken hatırlatmayı yapıyor. Elbette örnekleri kişisel beklentilere ve kullanım alışkanlıklarına göre çoğaltmak mümkün.

2- Apple Pay'e yeni özellikler ekleniyor

Tek tıklamayla ödeme iPhone sahiplerinin zaten büyük ilgiyle ve beğeniyle kullandıkları bir özellik. Ödemeleri birkaç saniyede tamamlamamıza olanak sağlayan Apple Pay, iOS 9 ile birlikte yepyeni ödeme seçenekleri kullanıcılarla buluşacak.

Apple'ın yöneticilerinden Jennifer Bailey tarafından aydınlatılan yeni özellikler dahilinde ödeme şekli olarak Apple Pay'i kabul eden işletmelerin sayısında epey artış olacak. Buna ek olarak ödeme hızı da iyileştirilme yapılacak konular arasında.

3- Notlar, Haritalar, Haberler ve Swift geliştiriliyor

iOS 9 ile güncellenmesi planlanan uygulamalar ve servisler arasında Notes, News, Maps ve Swift isimleri de yer alıyor. Apple'ın yeni not uygulaması sayesinde artık notlarımıza fotoğraflar, resimler ve elle yapılmış çizimler ekleme şansımız olacak. Dahası, oluşturduğumuz notları farklı kanallar üzerinden sadece saniyeler içerisinde paylaşabileceğiz.

Haritalar (Maps) uygulamasının yeni işletim sistemiyle birlikte özellikle toplu taşıma kullananlara epey bir kolaylık sunması öngörülüyor. iOS 9'un haritalara toplu taşıma bilgilerini eklemesi, planlanan yenilikler arasında. ABD, Avrupa ve Asya'nın bazı başkentlerinde hizmete sunulacak bu özellik sayesinde metro, otobüs ve diğer ulaşım araçları kombine edilerek optimum rotayı izlememiz sağlanacak.

iOS 9 ile birlikte yenilenmesi planlanan servisler arasında Haberler de yer alıyor. Yeni News uygulaması ile birlikte haberler artık daha özel bir deneyim çerçevesinde sunulacak. Bu sayede haber uygulamalarına ve özellikle Flipboard'a olan rağbet epey azalabilir.

Son olarak iOS 9 ile birlikte Apple'ın programlama dili olan Swift'in ikinci versiyonunun open-source (açık kaynak) olması planlanıyor. Yeni eklenen test araçları sayesinde geliştiriciler üzerinde çalıştıkları uygulamaları daha etkin bir şekilde deneme şansına sahip olacak. Swift'in yeni versiyonu sayesinde Mac OS X için de program geliştirme şansına sahip olunacağı altı çizilen noktalar arasında.

4- Çoklu pencere desteği geliyor

iPad cihazlar üzerinde kullanımlası planan bu özellik sayesinde aynı anda birden fazla uygulama üzerinde işlem yapabilmek mümkün olacak.

Bunu birkaç yolla gerçekleştirmek mümkün kılınmış. Bunlardan birincisi, ana uygulamayı tam ekran kullanmaya devam ederek ikincil uygulamayı arzu edilen bir bölgeye yerleştirme yoluyla gerçekleştiriliyor. İkinci yol ise her iki uygulamayı da eşit boyutlarda yan yana çalıştırmaya imkan veriyor.

Ufak notlar;

iOS 9 ile birlikte gelecek özellikler arasında yeni HealthKit uygulaması da bulunuyor. Bu yeni uygulama artık daha fazla ölçüm yapacak ve ne kadardır spor yapmadığınızdan tutun da kadınların adet günü hesaplamalarını da detaylı bir şekilde gerçekleştirecek.

Bir diğer dikkat çeken özellik de arayanı tanıma fonksiyonu. Şayet rehberinizde yer almayan birisi sizi arıyorsa fakat bu kişiyle daha önceden mail yoluyla haberleştiyseniz numarası otomatik olarak algılanarak ekrana yansıtılacak.

iOS 9 için gereken boş alan miktarının 1.8 GB olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Güncelleme iOS 8'i destekleyen tüm modeller tarafından desteklenecek.

Apple, iOS 9 QuickPad ile iPad’leri Gerçek Bir Bilgisayara Dönüştürüyor

YORUMLAR