iPhone Üzerinde Hunharca Uygulayabileceğiniz 10 Dayanıklılık Testi

iPhone Üzerinde Hunharca Uygulayabileceğiniz 10 Dayanıklılık Testi

Sahip olduğunuz iPhone'unuzun en kaliteli, en dayanıklı telefon olduğunu mu düşünüyorsunuz? "Bir Nokia 3310 değil ya" diyen arkadaşlarınıza tokat gibi bir cevap vermek mi istiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Bir telefon ne kadar güzel görünse, ne kadar gelişmiş özelliklere sahip olsa da o telefonun tek bir özelliği geriye kalan bütün özellikleri gölgede bırakmakta. Dayanıklı olmayan bir telefon ne kadar süpersonik özelliklere sahip olsa da çalışmadığında bütün bu süpersonik özelliklerden faydalanmamız mümkün olmuyor. Elinizden düşürdüğünüzde eşekler cennetini boylayan telefonunuzla şöyle şekilli bir selfie çekilememeniz ne kadar içler acısı değil mi? Bu nedenle o eşeği sağlam kazığa bağlayın ve eşekler cennetine gitmeye niyetli olmadığından emin olun.

Binlerce lira vererek satın aldığınız iPhone'un ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmek için onu bir dizi dayanıklılık testine tabi tutmak mantıklı olacaktır. Bu yazımızda en zorlu iPhone dayanıklılık testi örneklerine yer vererek kafanızdaki soru işaretlerini gidereceğiz. Her şey bilim için!

1- Minareden At Beni - İn Aşağı Tut Beni Testi

Bir iPhone kullanırken en sık karşılaşacağınız senaryo telefonun elinizden veya cebinizden kayarak yere düşmesidir. Bunlar hayatımıza renk katan küçük heyecanlar olsa da gözümüzden düşen telefonunu seyrederken bir damla yaş süzülmüyor değil. Yukarıdaki videoda standart bir test prosedürüne yer veriliyor ve telefonunuzun düşünce nasıl tepki vereceği size gösteriliyor.

Peki biraz heyecanı ve adrenalini seviyorsak ne olacak? Tabi ki o telefon biz paraşütle gökyüzünden aşağı doğru süzülürken yaptığımız selfie çekimi sırasında elimizden kayacak. Bu nedenle klasik iPhone düşüş testlerindeki çıtayı bir kademe üste çekmemiz gerekiyor. İşte karşınızda 300 metreden iPhone'unuzu düşürürseniz başınıza gelecekler:

"iPhone'a o kadar para verdik kardeşim, uzay teknolojisini cebimde istiyorum!" diye düşünüyorsanız roketinizle Satürn'ün jeotermal kaplıcalarına doğru çıktığınız haftasonu tatilinizde telefonunuzu atmosferin bittiği noktadan aşağıya düşürmeniz muhtemel bir kaza şekli olacaktır.  Evet, çıtayı biraz daha yükseltiyoruz, yeni hedefimiz 30.000 metre:

"Telefonumu daha da yüksekten düşürürsem ne olur?" diye merak etmenize gerek yok, artık lanet olası yer çekimi iPhone'unuzun peşini bırakacaktır.

2- Vurur Yüze İfadesi - Boynu Bükük Kaldı Bi' Tanesi Testi

iPhone telefonlar üzerinde uygulayabileceğiniz klasik testlerden bir diğeri de bükülme testleri. Bazı eski iPhone modellerinin dürümsel yapıları nedeniyle çiğköftemizi bu iPhone modellerine sararak yiyebiliyorduk. Apple'ın bu devrimsel çok işlevli iPhone tasarımı çok tutmamış olacak ki klasik tuğla şeklindeki bükülmez kasalara geri dönüş yapılmış. Yine de insan merak etmiyor değil, sene olmuş 2015, Apple neden hala Nokia 3310'u taklit etme gereği duyuyor? 

Peki iPhone mu döver Nokia 3310 mu? Çıtayı yükseltin ve verin coşkuyu, basın ağırlıkları ve görün iPhone'un bükülüp bükülmediğini:

3- Şefin Seçimi Testi

Eğer kalabalık bir misafir grubu bekliyorsanız ve çılgın bir partiye hazırlanıyorsanız mutfakta işler biraz karışık olabilir. Hele hele benim gibi astigmat gibi göz problemlerine sahipseniz işiniz daha da zor. Dalgınlığınıza denk geldiği bir anda Apple'ın çıkardığı rengarenk plastik iPhone'ları patates, pırasa veya şalgamla karıştırabilir, blenderınıza atarak yeni spesyalinizin tarifini keşfedebilirsiniz.

4- Sıcak Değil de Nem Çok, Nem Testi

Hamama giren terler demişler. Hamama girerken cebinizde iPhone'unuzu unutursanız o da terler mi? Kafamızda deli sorular...

Kolanın zararlarından bahsetmiş miydik? Kola sadece size değil, iPhone'unuza da zararlı olabilir, bir dost.

5- Üşüyoruz Steve Reyiz Testi

Tüm dünya Steve Jobs'un ölümü ardından yasa boğulurken biz de bu olaya tepkisiz kalmamıştık ve San Francisco'daki Apple Store'un camına "Üşüyoruz Steve Reyiz" yazısını yapıştırmıştık. Meğersem bu mesajın arkasında koca bir gerçek yatıyormuş:

Kuzey Kutbu'ndaki yazlığınızda iPhone'unuzun donma tehlikesi geçirmesi sizi biraz gerdiyse bırakın üstüne biraz erimiş alüminyum dökelim ve içinizin yağları erisin: 

Yetmedi mi? Gökyüzünden alevler içinde yere doğru süzülen bir göktaşının iPhone'unuzun göbeğine isabet etme ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir:

6- Süzgeç Testi

Kardeşim iPhone'a o kadar para veriyoruz, bu fiyata bu cihazı sadece bir telefon olarak kullanmak ona hakaret olur. Bırakın iPhone size mutfak işlerinde de yardımcı olsun. Ona küçük dokunuşlar yapın ve üzerinde delikler açarak makarnanızı ve marullarınızı süzebileceğiniz bir süzgece dönüştürün (ya da dönüştüremeyin): 

7- Takoz Testi

Bir dönem Ericsson A1018 telefonlar vardı hatırlar mısınız? Bu telefonları kapılar çarpmasın diye eşiklere, arabalar kaymasın diye teker altlarına sıkıştırdığımız olurdu. Peki iPhone ile bunu yapabilecek miyiz?

8- Görüntüsü Değil İşlevi Önemli Testi

iPhone'un ekranının kaç inç olduğu, kaç milyon renk gösterdiği, işlemcisinin en son oyunları oynatıp oynatamadığı gibi özellikler yerine bu telefonu nasıl farklı şekillerde kullanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte bu farklı kullanım türlerinden biri de iPhone'unuzu bir fren balatası olarak kullanmak:

9- Kurtlar Vadisi Testi

Karanlık işlerin adamı olduğunuzu ve tek dostunuzun belinizdeki tabancanız olduğunu biliyoruz, ama merak etmeyin, sırrınız bizimle güvende. Peki iPhone tabancanızın yanında ikinci dostunuz olabilecek mi? Size yönelen kurşunlara göğüs gererek yeni bir Polat Alemdar olmanızı mümkün kılacak mı? İşte yanıtı:

10- AIWPRTON Testi

"Gün gelir de iPhone'umun üzerinden tank geçerse ne olur?" diye kara kara düşünmeyin, kendiniz test edin. Tankı nerden mi bulacaksınız? Bu sorunun cevabı da başlığımızda gizli.

Yetmedi mi? O zaman bir de burdan yakın:

iPad Pro'nun Suyunu Çıkarmanızı Sağlayacak 15 Uygulama ve Oyun

YORUMLAR