iPhone'unuzu başkalarından nasıl koruyabilirsiniz?

Hafta başında Avustralya'da Apple cihazlarına Oleg Pliss adlı bir hacker tarafından erişildiğini söyleyenlerin haberinin yayılması, dünyada iPhone kullanıcılarının paniklemesine sebep oldu. Kullanıcıların Apple ID'lerine ve parolalarına ulaştığı tahmin ed

iPhone'unuzu başkalarından nasıl koruyabilirsiniz?

Hafta başında Avustralya'da Apple cihazlarına Oleg Pliss adlı bir hacker tarafından erişildiğini söyleyenlerin haberinin yayılması, dünyada iPhone kullanıcılarının paniklemesine sebep oldu. Kullanıcıların Apple ID'lerine ve parolalarına ulaştığı tahmin edilen hacker, bunu nasıl başardı?

iCloud hesabının bağlı olduğu cihazlarının kilitli olduğunu fark eden Avustralyalı kullanıcılar, kendilerinden para isteyen bir de mesaj aldılar. Durumu haber alan Apple merkezi, kullanıcılara iCloud hesaplarının tehlikede olmadığını sadece Apple ID'lerini değiştirmeleri gerektiğini söylerken, birden fazla cihazda aynı parolayı kullanmaktan kaçınmalarını tembihledi.

Peki telefonunuzu bu tür tehlikelerden nasıl koruyabilirsiniz?

Öncelikle Apple yetkililerinin de yaptığı ilk uyarı gibi bütün cihazlarınızda aynı parolayı kullanmayın. İşinizi çok kolaylaştırıyor, biliyoruz. Benim başıma gelmez demeyin, elinizdeki cihaz bundan daha fazlasını hak ediyor. Ayrıca nörologlar da sık kullanılan paroların ve kullanıcı adlarının birbirinden farklı seçilmesini öneriyorlar.

Diyelim farklı parolalar seçtiniz, yakın bir arkadaşınız 10 farklı paroladan hangisinin sizin olduğunu seçebiliyorsa hala güvende değilsiniz. Bakıldığında sizi yansıtmayan kombinasyonlar seçin, sık kullanılmayan ne kadar karakter varsa aralara onları sıkıştırın. Yoksa kaptırdığınız parola yüzünden telefonunuzu açtırmak için Oleg Pliss gibi uyanıklara 100 dolarınızı kaptırabilirsiniz.

Find My iPhone telefonunuzu kaybetmenize neden olabilir!

Apple güvenlik uzmanları, Pliss'in cihazları Find My iPhone servisi aracılığıyla kilitlemiş olabileceği ihtimalinin yüksel olduğunu söylüyor. Servisin telefonu uzaktan kilitleme özelliğini kullanarak erişime kapatan, [email protected] adresine PayPal ile ödeme isteyen hacker, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve ABD'de eylem gerçekleştirerek Apple Destek Forumu'nun şikayetlerle dolmasına sebep olmuş. Bunu cihazın kendisine değil sadece hesap bilgilerine erişerek başaran hacker, kullanıcılar parolalarını karışık seçseydi bu kadar kolay yapamayacaktı.

Güvenliği arttırılmış bir doğrulama sistemi kullanın

Güvenliği arttırılmıştan kastımız, bankaların kullandığı gibi kısıtlı süreliğine kullanabileceğiniz şifreler üreten, iki aşamalı doğrulama yapan hizmetler ve uygulamalar. Bu uygulamalar size örneğin 3 dakika içinde girebileceğiniz bir şifre gösteriyor ya da doğrudan bunu SMS olarak telefonunuza atıyor. Bunun için Google Authenticator gibi bir uygulama size yardımcı olabilir. İstediğiniz hesapları buraya bağlayarak güvenlik önlemi almanız mümkün.

QR kodlu ve yüz tanıyabilen gelişmiş kimlik tanıma sitemleri geliştirilmeye davam ediliyor. Bunlara erişene kadar uzmanların tavsiyelerini atlamadığımız takdirde böyle bir sıkıntıya düşmeden uzun yıllar mutlu mesut yaşamamız mümkün görünüyor.

Google VirusTotal Uploader'ın Mac Sürümünü Yayınladı

Virüslü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Akıllı Telefon ve Tabletlerde Güvenlik Stratejileri

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

YORUMLAR