Leap Motion İncelemesi

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Daha önceden de olduğu gibi en yeni teknolojik cihazları detaylı olarak ele aldığımız ürün inceleme bölümümüzün bu seferki konuğu bilgisayarlarımızı futuristik bir yapıya kavuşturan Leap Motion oldu.

İzlenimler

Leap Motion ilk izlenimde keşfi ve tanınması zor bir yapıya sahip olan bir cihaz. Yazılımsal kaynaklı olan bu durum eğer bu alana özen gösterilseydi kolayca aşılabilirdi. Yazılım konusunda hiçbir rehber bulunmaması bu tip sıradışı bir cihaz ile kullanıcıyı başbaşa bırakıyor. Bu da uyum sağlama sürecini zorlaştırarak kullanıcıyı bıktırabilir.

Hareket algılama ve cihazın temel fonksiyonları ile ilgili izlenimleri uygulama bazlı olarak değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Oyunlar:

Cut The Rope:

Sevimli bir kurbağacığı şekerlerle beslediğimiz bu oyunda şekerlerin bağlı olduğu ipleri belli bir sırayla keserek şekerleri kurbağamıza yönlendiriyoruz. Leap Motion bu oyunda ortalama bir hassasiyet sunuyor. İpleri doğru yerden doğru zamanda kesmek her zaman mümkün olmasa da yapılabiliyor. Genel olarak kesme hareketi yaptığımız Fruit Ninja tarzı oyunlarda Leap Motion kullanılabilinir ve eğlenceli sonuçlar ortaya çıkabilir. 

Angry Birds:

Angry Birds'ün Leap Motion'a uyarlanmış özel bir versiyonu olmadığından Touchless for Windows yardımıyla oyunu oynadım. Kızgın kuşları sapandan fırlatmak çok zor ve yorucu. Fırlattığınızda ise isabet ettirmeniz bir mucize. Bu nedenle Leap Motion bu tip oyunlarda sağlıklı bir performans çizmiyor ve yeterli hassasiyeti sunamıyor.

Harita Uygulamaları:

Google Earth:

Leap Motion'ı Google Earth'te kullanmak için Google Earth'ü ilk açtığımda dünyanın kendi etrafında hızlı bir şekilde döndüğünü gördüm. Kontrolü ele almak çok zordu ve harita kendi kendine farklı yönlere sapıyordu. Aradığınız noktayı bulmak ise imkansız gibi birşey. Google Earth ile ilk karşılaşmanız yüksek baş dönmesi ile sonuçlanabilir.

Touchless for Windows:

Windows'u fare olmadan kullanabilmenize imkan tanıyan bu uygulama bir olmazsa olmaz. Çoklu monitör desteği uygulamanın büyük bir artısı. Kullanımın pratikte çok sağlıklı olmadığını söyleyebilirim. İnternette gezinirken sayfayı aşağıya ya da yukarıya taşırken sayfayı tutup alakasız bir yere sürükleyebilir, gereksiz bağlantılara tıklayabilirsiniz. Windows'u faresiz kullanabilmek genel olarak hiç pratik değil. Masaüstündeki simgelere tıklamak oldukça zor. Bu işi yapabilmek için parmağınızı düz bir çizgi hizasında ekrana yaklaştırmanız gerekmekte. Bu her seferinde mümkün olmuyor ve hızlı gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle yapacağınız işlemleri pratik bir şekilde halledememek canınızı sıkabilir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Leap Motion kullanmak yorucu. Hem fiziksel olarak kollarınızı uzun süre havada tutmak yorucu hem de pratik olarak işlem yapamamak zihinsel olarak yormakta. Bu durum uygulamalara bağlı olsa bile uygulamaların daha iyi rafine edilmiş olması gerekebilir. İncelemem sırasında çizim uygulaması olarak Corel Painter Freestyle uygulamasını kullandım. Yüzeysel bir uygulama olan Painter Freestyle daha çok eğlencelik tadı olan bir yazılım olduğu için Leap Motion'ı profesyonel çizim boyutunda değerlendirmem doğru olmayacaktır.

Leap Motion ile ekranın köşelerine erişebilmek oldukça zor olmakta. Bu nedenle hassas seçimler söz konusu olduğunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Leap Motion genel izlenim olarak uygulamalarının kaderine bağlı bir cihaz olarak görünüyor. Cihazın yapısına özel olarak geliştirilecek yaratıcı yazılımlar cihazı öne çıkarabilir. Fakat şu anki haliyle Leap Motion kullanıcılarda hayal kırıklığı yaratabilir.

OUYA Android Oyun Konsolu İncelemesi

  1. Leap Motion İncelemesi
  2. Kutu İçeriği
  3. Uygulama Alt Yapısı
  4. İzlenimler

YORUMLAR