Microsoft Office Word'ün Arayüzü Nasıl Sadeleşir?

Microsoft Office Word yazılımının arayüzü nasıl sadeleştirilir ve daha sade bir arayüz deneyimi nasıl yaşanır sorusunun cevabı bu yazıda.

Microsoft Office Word'ün Arayüzü Nasıl Sadeleşir?

Kimi zaman Microsoft Office Word yazılımda çok sade bir arayüz ile yazı yazmak isteyebiliriz. Şahsen böyle bir arayüzü çok sık tercih ediyorum zira üst bölümde yer alan seçenekler alanı ister istemez “karmaşa” algısını da beraberinde getirebiliyor. Yazmak ciddi ve dikkat isteyen bir eylem olduğuna göre ne kadar az karmaşa o kadar başarılı ve zevk verici yazı anlamına da gelebilir hemen herkes için.

Bu yazıda, Word üzerinde çok kapsamlı, çok düzenleme istemeyen yazılardan ziyade daha çok yeni bir sayfa açıp sayfa üzerinde hiçbir şeyin sizi rahatsız etmesine izin vermeden nasıl yazı yazabileceğinize dair çok basit ancak muhtemelen etkili bir ipucu vermek istedim.

Ben iş yazılarımın haricinde, bloguma yazı yazmak istediğimde ya da kişisel bir şeyler yazmak istediğimde farklı yazı yazılımlarına yöneliyorum. Ancak Word üzerinde de bunu yapmak ve Word’ü bu arayüze kavuşturmak mümkün. Üstelik sadece bir tuşa basarak.

Word üzerinde arayüz temelinde 3 seçenek var. İlki, alışık olduğumuz bol seçenekli ve menülü arayüz:

İkincisi ise sadece sekmelerin göründüğü arayüzü:

Üçüncüsü de bu yazımızın konusunu oluşturan en sade arayüz:

Bu sade arayüze geçmek için CTRL + F1 kısayolunu kullanabilirsiniz. Ya da sağ üst köşede yer alan yukarı yönlü simgeyi tıklayarak “Menü şeridini otomatik gizleme” seçeneğini seçebilir ya da Word’ü İngilizce kullanıyorsanız “Auto-hidden Ribbon” seçeneğini seçebilirsiniz.

YORUMLAR