Verilerinizi Neden ve Nasıl Yedeklemelisiniz?

Depolama cihazlarının ömrü sonsuz değil, ya bir gün çalışmayı bırakırlarsa, verilerin saklanması, yedeklenmesi ve güvence altına alınması son derece önemli.

Verilerinizi Neden ve Nasıl Yedeklemelisiniz?

Telefon, tablet ya da PC fark etmiyor, verilerinizin çoğunu görsel ve işitsel medya oluşturuyor. Bu verilerin saklanması, yedeklenmesi ve sağlam bir yerde saklanarak güvence altına alınması son derece önemli. Depolama cihazlarının ömrü sonsuz değil, ya bir gün çalışmayı bırakırlarsa! İşte size birkaç önemli yedekleme ipucu. 

Değerli verilerimizi saklamayı ve güven altına almayı henüz çoğumuz alışkanlık haline getiremedik. Oysa bu bilgilerin çoğu tamamen özel hayatımıza ait ve zarar gördüklerinde canımız çok yanabiliyor. İnternet üzerinde yapılan araştırmalar günlük yedekleme oranının yüzde 10’dan daha az olduğunu işaret ediyor. 

Yedeklemeye nereden ve nasıl başlamalıyız?

Eskiden veri yedeklemek oldukça uzun işlemler gerektiren bir durumdu. Ama artık değil. Bugün bu işlemi gerçekleştirmek için tonlarca seçeneğimiz var. En önemli şey hangi veriyi yedekleyeceğinizi doğru seçmeniz.

Yedekleme platformları

Harici diskler ve bulut servisler artık ilk akla gelen yedekleme platformları oluyor. Özellikle son derece gelişmiş harici diskler gittikçe artan kapasiteleriyle de tercih ediliyorlar. USB 3.0 teknolojisi ile veri transfer hızları artan harici diskler tasarımlarına da özen göstermeye başladılar. Çok şık duruyorlar.

Harici disklerin yine cebimizde taşıyabileceğimiz oldukça portatif modelleri de diğer büyük modellerinin sunduğu tüm rahatlığı ve hızı sağlayabiliyorlar. Bu yüzden bu cihazlar da tercih ediliyor.

Bulut yedekleme ise bu sene bazı talihsizlikler yaşadı. Bu yüzden henüz çok tercih edilen bir sistem olduğunu söylemek için erken. Öte yandan bulut sistemi harici disklerden daha hızlı ve daha pratik. Verilerinizin hızlı gidip gelmesinin birada internet hızıyla ilintili olması ülkemizde sıkıntı yaratabiliyor. Öte yandan Türkiye’deki adil kota sıkıntısı bulut teknolojilerin önünde henüz bir engel olarak tanımlanabilir

Doğru verileri seçin

Hepimiz karmakarışık verilerle çalışmayı, bunları bilgisayarda tutmayı alışkanlık edinmişizdir. Bu düzensizlik zaman içinde kendi verilerimize ulaşmamızı da güçleştiriyor. Sizin için önemli olan verilerin bir sıralamasını yapmanız faydalı olacaktır. Önem sırasını belirledikten sonra en baştan başlayarak verilerinizi yedeklemeye başlayabilir ve bu düzeni koruyarak verilerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. 

Değişken veri yedeklemeleri

Verileriniz genel olarak iki ana kategoriye ayrılıyor. Birinci kategoride değişken olmayan ancak sayıları ve boyuları artan müzik, kitap, film gibi veriler yer alıyor. İkinci kategori ise değişken olan, üzerinde çalıştığınız tasarımlar, yazılar, muhasebe işleri ve benzeri verileri kapsıyor. Bunlara “değişken veriler” adını veriyoruz. Değişken verilerin en son hallerinin mutlaka yedeklenmesi çok önem taşıyor. Bu yedeklemeleri düzgün periyotlar halinde yaparsanız verilerinizin kaybını da minimum da tutabilirsiniz. 

Bulut tabanlı servisleri kullanmak

Bugün bulut teknolojisini kullanan Google Drive, Blackbaze, Carbonite ve Dropbox gibi son derece güvenli yedekleme servisleri var. Apple kullanıcıları için de Skydrive ve iCloud seçenekleri mevcut. Bulut servisler başka cihazlara, bilgisayardan sarkan kablolara gerek kalmadan son derece hızlı servis verebiliyorlar. Bulut metodu genellikle kurumsal yapılanmalar tarafından çok tercih ediliyor. Çünkü şirketler için en önce maliyetler geliyor. Donanım almak yerine, sadece kullandıkları kadar ödeyerek bulut servislerini kullanmak daha karlı ve ucuz.

Birden fazla bilgisayara yedekleme yapmak

Bu yöntem eş zamanlı kullanılabilen sistemler için son derece güvenli ve hızlı bir seçenek. Birçok evde artık birden fazla cihaz kullanılıyor, tablet, akıllı telefon, PC ya da dizüstü bilgisayarlarda bulunan veriler çapraz olarak yedeklenebiliyor. Ancak bu noktada çok dikkatli bir sisteme ihtiyacınız olacak.

Çünkü birden fazla sistemde dev bir çöp yığını yaratmanız kaçınılmaz olabilir. Bunun önüne bilgisayarlarınızı bağladığınız modeme bağlayacağınız bir network hard disk ekleyerek geçebilirsiniz. NAS (Network Attached Storage) adı verilen bu harici cihazlar tüm bilgisayarlarınız görür ve her birinden bu cihaza ev ağınızı kullanarak yedekleme yapmanız mümkün olabilir.

 Yedeklerinizi de yedekleyin

Yukarıda saydığımız sistemleri kullanmak her şeyi çözmüyor. Yedeklerinizin de yedekleri olmak zorunda. Bu tamamen bir olasılık meselesi. Bulut servisler hacklenirse ya da portatif disklerinizin başına bir şey gelirse, yine üzülmemek için bir set daha yedekleme almalısınız. Bu yedekleme sistemi belki haftalık ya da, aylık olarak kullanacağınız daha sonra kaldırıp saklayacağınız bir başka cihaz olabilir. Devamlı bilgisayarlarınıza bağlı olmadığı için teknik arıza şansı son derece düşük olacaktır. Verilerinizin çift olarak yazılmadığından emin olmak için bazı yazılımlar kullanabilir ve işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Verileriniz ne olursa olsun kontrolünün siz de olması hem güvenli hem de geleceğe yönelik pek çok sorunu kolaylıkla ortadan kaldıran bir önlem. Bunu alışkanlık edinmeye gayret göstermelisiniz. 

Mac Kullanıcıları; Hemen Yedekleme Yapın!

Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır

Windows 7'de Sabit Disk Bölme Nasıl Yapılır

Android İçin Veri Yedekleme Ve Kurtarma Uygulamaları

Windows Phone ile Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Dropbox Yeni Fotoğraf Organize Etme ve Yedekleme Uygulaması Carousel'i Çıkardı

Astro File Manager ile Android Uygulamaları ve Dosyalar Nasıl Yedeklenir?

YORUMLAR