Nokia Lumia 1020 İncelemesi

Nokia’nın amiral gemisi konumunda olan akıllı telefonu Nokia Lumia 1020’yi inceleyeceğimiz bu yazımızda, özellikle cihazı diğer akıllı telefonlardan ayıran en büyük özelliği olan 41 megapiksellik kamerası üzerinde duracağız. Öyle ki sadece sahip olduğu 4

Nokia Lumia 1020 Kamera

Lumia 1020 üzerinde yer alan kamera modülü gerçekten çok büyük. Kimine göre bu etkileyici bir görüntü olarak algılansa da kimine göre de oldukça can sıkıcı bir ayrıntı olabilir. Zaten telefonu satın almayı düşünüyorsanız, denemek için elinize aldığınızda ilk fark edeceğiniz özelliklerden bir tanesi bu olacaktır ve emin olun ki telefonu satın aldıktan sonra, satın almış olduğunuz telefonu incelemek isteyen arkadaşlarınızın da ilk dikkatini çekecek olan eminim ki cihazın kamera modülü boyutu olacaktır. Her ne kadar benzeri Lumia 920’den boyut olarak daha küçük olsa da kamera modülü nedeniyle akıllı telefon çok daha hantal görünüyor.

Telefonun kamerası üzerinizde ilk dikkatinizi çekecek olan özelliklerden bir tanesi, gün ışığına yakın değerlerde beyaz dengesi sunan Xenon flaş olacaktır. Birçok akıllı telefon üzerinde kullanılan mavi renk LED flaş birimlerine nazaran çok daha kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacak olan Xenon flaşı çok seveceksiniz. Lumia 1020’nin oldukça güçlü olan flaşını her türlü etkinlik sırasında kullanarak çok daha kaliteli fotoğraflar çekebileceğinize emin olabilirsiniz.

Ayrıca flaşı kullanırken inanılmaz bir çekim hızına sahip olan akıllı telefon ile çekeceğiniz fotoğraflar üzerinde görüntülemekte olduğunuz atmosferi birebir fotoğrafa yansıtma şansına sahip olacaksınız. Şimdiye kadar flaş yardımıyla fotoğraf çektiğim diğer akıllı telefonları göz önünde bulundurunca, Lumia 1020 ile çekmiş olduğum fotoğraflar gerçekten çok etkileyici.

Telefonu ilk kez açtığınız zaman Nokia tarafından hazırlanan rehber aracılığıyla doğrudan kamera yazılımına yönlendirileceksiniz. Sizi telefonun tüm kamera kontrolleri ve özellikleri hakkında bilgilendirecek olan Nokia, ayrıca en iyi fotoğraf karelerini yakalayabilmeniz için size ipuçları da verecek.

Bu noktada zaten telefonun gerçekten hangi konu üzerine yoğunlaştığını açık ve net bir şekilde anlayabiliyoruz. Kamera ve kamera özellikleri. Zaten teknik özellikleri oldukça yeterli olan telefon, kullanıcılara özel olarak sunmuş olduğu 41 megapiksellik kamerasıyla da adeta profesyonel fotoğraf makinalarına taş çıkaratcak cinsten. Nokia tarafından size verilen kamera eğitimini tamamladıktan sonra, tam anlamıyla fotoğraf makinasını kullanmaya hazır olacaksınız. Aynı zamanda telefonu da.

Nokia Lumia 1020 üzerinde kullanacağınız varsayılan kamera uygulaması Nokia Pro Cam adını taşıyor ve daha önceden bir DSLR ya da kompakt kamera kullandıysanız, uygulama ile birlikte gelen özelliklere ve çekim modlarına hiç yabancı kalmayacağınızı söyleyebilirim. Birçok akıllı telefon kamerasına göre odaklama ve pozlama konusunda kullanıcılara çok daha fazla seçenek sunan Lumia 1020, bu konuda gerçekten oldukça iyi.

İsterseniz tüm bu süslü özellikleri görmezden gelerek sadece odaklama için Lumia 1020’ye dokunabilir ve fotoğrafı çekmek için geriye kalan tüm özellikleri akıllı telefonunuzun sizin için yapmasını da sağlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim kullanıcıların Lumia 1020 üzerinde en çok merak ettiği sorulardan birinin cevabına. Nokia Lumia 1020’nin 41 megapiksellik bir kameraya sahip olması, sürekli olarak 41 megapiksellik fotoğraflar çekeceğiniz anlamına gelmiyor. İşin aslı varsayılan olarak çekmiş olduğunuz tüm fotoğraflar 5MP olarak telefon üzerinde saklanıyor. Bunun ne anlama geldiğini daha sonra anlatacağım. Eğer en boy oranını 16:9 olarak ayarlarsanız 34 megapiksellik fotoğraflar çekebilecekken, en boy oranını 4:3 olarak ayarlarsanız 38 megapiksellik fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Çekmiş olduğunuz ve telefonunuz üzerinde 5 megapiksel olarak depolanan fotoğrafları, diğer akıllı telefonlar üzerinde olduğu gibi Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar üzerinde paylaşabileceğiniz gibi e-posta aracılığıyla da arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz diğer büyük fotoğraflar yani 34 megapiksel veya 38 megapiksel boyutunda olanları ise bilgisayara aktardıktan sonra düzenleyebilir, yazdırabilir veya paylaşabilirsiniz. Bunun en büyük nedeniyse 34 ve 38 megapiksellik fotoğrafların oldukça büyük boyutlara sahip olması ve paylaşmak istemeniz durumunda kullanmakta olduğunuz internet paketini olumsuz şekilde etkileyecek olmasıdır.

Çekmiş olduğunuz fotoğrafların sahip olduğu yüksek çözünürlük değerleri sayesinde, neredeyse kaliteden hiç ödün vermeden fotoğraflarınızı keserek küçültme şansınız olacak ve ayrıca isterseniz alternatif olarak 3x’e kadar kalite kaybı olmadan yapacağınız yakınlaştırmalar sayesinde de fotoğraf çekebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki diğer akıllı telefonlar üzerinde yakınlaştırma işlemi yaptığınız zaman ortaya çıkan kalite kaybını 3x’e yakınlaştırmaya kadar Lumia 1020 ile yaşamayacaksınız.

Eğer bu tarz şeylerle yakından ilgileniyorsanız, Nokia tarafından hazırlanan teknik inceleme kılavuzu üzerinde yer alan 41 megapiksellik PureView kamerayla ilgili bölümü okuyabilirsiniz. Ama bu noktada daha hızlı olması açısından örnekleme durumunun nasıl çalıştığını şu şekilde özetleyebiliriz: Nokia bir fotoğraf üzerinden daha fazla veri ve detay toplayabilmek için bir piksel için aslında birden çok piksel kullanmaktadır.

Anlatmak istediğim şey bazılarına karışık gelebilecek olsa da en basit haliyle böyle özetlenebilir diye düşünüyorum. Dediğim gibi daha ayrıntılı bilgi almak isteyen kullanıcılar kullanım kılavuzuna göz atabilirler. Bu noktada tek bilmeniz gereken şey ise Nokia Lumia 1020 ile çekeceğiniz 5MP’lik fotoğrafların bile piyasada yer alan birçok akıllı telefonun çekmiş olduğu 5MP’lik fotoğraflardan daha kaliteli olacağı. iPhone 4 ile Lumia 1020’yi bu noktada karşılaştırırsanız, Lumia ile çekilen 5 megapiksellik fotoğrafların ne kadar kaliteli olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Şimdi gelelim kameranın gerçek performansına. Lumia 1020’nin görüntü kalitesi bir akıllı telefona göre oldukça iyi. Otomatik moddayken çekilen fotoğraflar gerçekten iyi bir dinamik aralığa sahipler. Net ve keskin detaylara sahip olan fotoğrafların renkleride doğru şekilde işlenmiş ve oldukça zengindir. Özellikle birçok akıllı telefon kamerası yardımıyla çekmiş olduğunuz fotoğrafları düzenlemek zorunda kalsanız da Lumia 1020 ile buna ihtiyaç duymadan mükemmel bir kontrast ve doğru renkleri yakalayabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 1020’nin kamerayla ilgili dikkatimi çeken tek sıkıntısı, fotoğraf çekme moduna geçerken yaşanılan gecikme diyebilirim. iPhone 5’in fotoğraf çekim moduna geçiş hızına göre neredeyse 1 saniye kadar geride kalan Lumia 1020, bu noktada biraz canınızı sıkabilir. Özellikle anı yakalamak isteyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilecek bu gecikme, bazı kullanıcılar tarafından çok da önemli bir sorun değil şeklinde yorumlanabilir. Çok büyük dosya boyutu nedeniyle işleme ve kaydetme süresinin uzaması, arka arkaya 3-4 fotoğraf çekmenizin önüne geçebilir.

Deklanşör tuşuna bastıktan sonra (ekran üzerinde yer alan veya telefon üzerinde yer alan fiziksel tuş) odaklama ve çekim işlemi yaklaşık bir saniye içerisinde tamamlanmaktadır. Bazen daha hızlı olsa da bazen de olmamaktadır. Burada bir netliğin olmaması da ayrı bir handikap olarak değerlendirilebilir. Bahsetmiş olduğum bu gecikmelerin dışında Lumia 1020 günlük fotoğraf çekim işlemlerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Kamera şüphesiz ki Nokia Lumia 1020’nin satışlarını etkileyecek olan en büyük faktördür. Zaten cihaz böylesine bir kameraya sahip olmasaydı, Lumia serisinde yer alan sıradan bir akıllı telefon olmanın çok da ötesine geçemezdi. İşte bu yüzden kendinize sormanız gereken sorular arasında “Bu fotoğraflarla ne yapacağım?”, “Gerçekten 34 veya 38 megapiksellik fotoğraflara ihtiyacım var mı?”, “Ne kadar sıklıkla resimlerimi kesiyorum?” “Ne kadar sıklıkla yakınlaştırmaya ihtiyaç duyuyorum?” “Kullanmakta olduğum DSLR fotoğraf makinemin yerini alabilir mi?” ve benzeri sorular.

Son sorunun cevabını isterseniz ben sizin için vereyim: hayır! Sıradan bir akıllı telefon kamerasına göre Lumia 1020 üzerinde yer alan yazılım size çekeceğiniz fotoğraflar için çok daha yüksek bir kontrol sağlasa da bir DSLR fotoğraf makinesinin yerini maalesef dolduramaz. Sonuç olarak fotoğraf makineniz üzerinde kullanacağınız sensör Lumia 1020’nin üzerinde yer alan sensöre göre çok daha büyük ve kaliteli olabilir. Doğal olarak makineniz yardımıyla daha yüksek kalitede ve yüksek ISO değerlerine sahip fotoğraflar çekebilirsiniz.

  1. Nokia Lumia 1020 İncelemesi
  2. Nokia Lumia 1020 Arayüz ve Performans
  3. Nokia Lumia 1020 Kamera
  4. Nokia Lumia Çağrı Kalitesi, Bağlantı ve Pil Ömrü
  5. Nokia Lumia 1020 Sonuç

YORUMLAR