Oyun Performansı Arttırma Programları

Oyun bilgisayarınızın performansından memnun değilseniz kullanabileceğiniz en iyi programları sizin için seçtik. İşte en iyi performans arttırma programları.

Oyun Performansı Arttırma Programları

Bilgisayarınız hem oyunlar için hazırlanmış yüksek donanımlı bir yapıya sahip olabilir, hem de oyun bilgisayarı yapmanıza rağmen yeterli donanıma sahip olmayabilir. Her iki durumda da mevcut donanımdan en yüksek oyun performansını alabilmek için kullanabileceğiniz bazı optimizasyon programları var ve bunların en iyi 5 tanesini sizin için seçtik.

Windows işletim sisteminin gereksiz kaynak harcama alışkanlığı ve sizin kurduğunuz diğer programların sisteminizi tüketmesi nedeniyle oyunlarda dilediğiniz performansı yakalamakta zorlanıyorsanız artık bu programlara bir göz atmanızın vakti gelmiş de geçiyor demektir.

Pek çok kişinin hali hazırda biliyor olduğuna inandığım oyun performansı arttırma programlarından bir tanesi IObit Game Booster ve özellikle düşük FPS nedeniyle zorlandığınız oyunlarda bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilen bir yapıya sahip. Bilgisayarınızın mevcut donanımının oyunlar sırasında sadece oyunlara ayrılmasını sağlayan program, böylece alabileceğiniz en yüksek performansı aldığınızdan emin olmanızı sağlıyor. Sürücülerinizin güncelliğini de kontrol eden ve aynı zamanda standart bilgisayar kullanım moduna da sahip olan programa sadece oyuncular değil normal kullanıcılar da sahip olmalılar.

Bir önceki programda olduğu gibi Game Fire da PC'nizdeki işlemci ve bellek gücünün tamamıyla oyunlara ayrılması için kullanılabiliyor. Bunun yanında oyun dosyalarınızın kurulu olduğu sabit disk bölümünde disk birleştirme uygulayarak ilk açılış ve ara yüklemelerde daha kısa zamanlama olanağı sunuyor. Detaylı olarak performans seçeneklerini kurcalamak isteyenler için bu olanağı da sunan program ince ayar imkanı veriyor.

Her ne kadar adında MSI geçse de diğer ekran kartı üreticilerinin ürünleri ile de çalışabilen MSI Afterburner programı, hem AMD hem de Nvidia ekran kartlarının hız aşırtma yani overclock işlemine tabi tutulmasına izin veriyor. Voltaj ayarlarından tutun da çekirdek, bellek ve shader hızı ayarlarına kadar pek çok ince ayar barındıran programı overclock deneyiminiz varsa öneriyorum. Aksi taktirde donanımsal hasarlarla başbaşa kalabilirsiniz ve aşırı ısınan sisteminiz zarar görebilir.

Sürekli ince ayarlar yapmakla uğraşamam, bilgisayarım oyun için gereken performans ayarlarını kendisi yapsın diyenlerdenseniz Gamegain sizin için hazırlanmış. Programı kullanırken tek yapmanız gereken işletim sistemi ve işlemcinizi seçmek, ardından da ne kadarlık bir performans istediğinizi kayan çubuk yardımı ile seçmek. İşin geri kalanını program kendisi çözebiliyor ve tüm sistem ayarlarınızı en iyi performans elde edeceğiniz şekilde düzenliyor.

Listemizdeki diğer programların aksine Vista Services Optimizer hem oyun modunu kullanarak oyunlarda, hem de standart imkanlarını kullanarak genel bilgisayar performansında artışlar sağlıyor. Hem ince ayarlar seven için detaylar barındıran, hem de uğraşmak istemeyenler için otomatik ayar mekanizmasına sahip olan program bu açıdan pek çok kesime hitap ediyor. Gereksiz hizmet ve servislerin kapatılması, bellek ve disk optimizasyonu olanakları programın ilgi çekici noktaları arasında yer alıyor.

Bahsettiğimiz tüm bu programlardan aklınıza yatanı deneyebilir ve oyun performansınızda yeteri kadar yükselme göremezseniz bir diğerini deneyerek size en uygun olanını bulabilirsiniz. Her sistemin yavaşlık sebepleri farklı olduğu için tek bir tanesinin tüm sistemlerde işe yaradığını söylemek yersiz olacaktır.

YORUMLAR