Popüler Akıllı Telefonların Kamera Kalitelerini Test Ettik

Popüler Akıllı Telefonların Kamera Kalitelerini Test Ettik

iPhone 6 Plus hakkında en çok bahsi geçen konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki kamera performansı. iPhone 5S’deki megapiksel seviyesini korumaya devam eden iPhone 6 Plus getirdiği yazılımsal ve ufak tefek birkaç donanımsal özellik sayesinde kullanıcılara önceki modellere kıyasla çok daha iyi bir kamera performansı vaat ediyor.

Biz de Tamindir ekibi olarak farklı markaların önemli modellerini bir araya topladık ve kapsamlı bir kamera testi hazırladık. Testimize konuk olan modeller arasında iPhone 5S, Galaxy Note3, HTC One M8, LG G2 ve tabii ki iPhone 6 Plus var.

Kapalı ortamda, güneşli ortamda ve hareketli objelerin bulunduğu ortamlarda gerçekleştrdiğimiz çekimler esnasında cihazların birkaçı beklentilerimizin dışında bir performans sergiledi. Gelin hep birlikte hangi cihazın ne seviyede bir kamera performansı sergilediğine göz atalım.

5. LG G2 - Beklentilerin altında

Açıkçası LG G2’den çok daha iyi bir performans sergilemesini bekliyoduk. Fakat dış ortama adımı attıktan hemen sonra G2 aşırı derecede ışık seçmeye başladı. Kalitesiz ışık olduğunu kabul etmemiz gerekiyor fakat rakipleri bu duruma rağmen LG G2 gibi kötü sonuçlara imza atmadı.

Odak takibinde sıkıntı yaşayan G2’nin görüntü kalitesi orta seviyede. Eğer kalitesiz ışıkta çekimler yapmayı planlıyorsanız G2 sizi çok tatmin etmeyecektir.

4. Apple iPhone 5S – Kaliteli görüntüler, sıkıntılı odaklama

Kabul etmek gerekirse LG G2 kadar olmasa da iPhone 5S’de de odaklama sorunu mevcut. Ekrana dokunarak odaklama yapmak gerekiyor ve bu da kullanıcılara çok iş yüklüyor.

Görüntü kalitesi olarak iyi seviyede yer alan iPhone 5S’te lens parlamaları söz konusu. Fakat bu sorun testimize konuk olan tüm cihazların ortak yaşadığı bir problem. Güneşin yoğun parlama yaptığı bölgeler kadraja girdiğinde söz konusu bu parlamalar belirgin hale geliyor.

3. Galaxy Note 3 – Problemsiz odaklama, net görüntüler

Ani ışık değişimlerine ve hareketli nesnelere başarılı tepkiler veren Galaxy Note 3, video kaydımız esnasında en az problem yaşatan cihazlardan biri.

Kontrastlı görüntü sunan Note 3’te çektiğiniz görüntüleri bilgisayar üzerinde işleyecekseniz bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Açıkçası yüksek kontrast cihaz ekranında göze hoş gelse de profesyonel amaçlı kullanıcılar için büyük dezavantaj.

2. HTC One M8 - Yüksek doygunluk ve kontrast seviyesi

Yüksek doygunluk ve kontrast sunan M8 çekim esnasında bir hayli hoşumuza gitti. Fakat görüntüleri bilgisayara aktarıp düzenleme programıyla işlemeye kalktığımızda yüksek kontrastın sorun çıkardığını gözlemledik.

Eğer akıllı telefonunuzla videolar çekip bunları direkt olarak Facebook veya YouTube üzerine yükleyeceksiniz, M8 ideal bir seçenek. Fakat profesyonel programlar aracılığıyla düzenlemeler yapacaksanız M8’i listenizden çıkartın.

1. Apple iPhone 6 Plus - Yüksek kaliteli ve akıcı kayıt, problemsiz odaklama

Listenin en iyi kamera performansı sergileyen cihazı Apple iPhone 6 Plus kullanıcılara çok az iş bırakıyor. Tüm odaklama işlemini kendisi otomatik olarak hallediyor ve bu sayede kullanıcıya sadece çekimi yapmak kalıyor.

Kontrastı ve renk doygunluğunu da kabul edilir ölçülerde tutan iPhone 6 Plus, video çekimlerimiz esnasında sergilediği akıcı ve sorunsuz geçişleriyle beğenimizi kazandı. Bilgisayara aktardığımız videolar arasında en iyi performansı iPhone 6 Plus’ın sergilediğini gözlemledik.

Güzel bir tripod alıp iPhone 6 Plus ile kısa film bile çekebilirsiniz.

Batarya Düşmanı 8 Popüler Oyun

YORUMLAR