Ramazana Özel Windows 8 Uygulamaları

Windows 8 tablet ve masaüstü bilgisayarınızda kullanabileceğiniz en iyi Ramazan uygulamalarını bir araya getirdik.

Ramazana Özel Windows 8 Uygulamaları

Tüm Müslüman aleminin büyük heyecanla beklediği, manevi hislerin doruk noktaya ulaştığı Ramazan ayı geldi, çattı. Tamindir olarak Ramazan ayında size rehber edecek mobil uygulamaları bir araya topladık.

Müslümanlar için en kutsal ay olan on bir ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kaldı. Daha çok yaz aylarına denk gelen ve manevi duyguların semaya yükseldiği bu kutsi ayda kimimiz oruç tutarak nefsimizle mücadele edecek, kimimiz kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim okuyacak, kimimiz de tevbe kapısını aralayacak. Tabii ki söz konusu ibadet olunca tüm bunların vakti zamanında yapılması oldukça önemli.

Bu noktada artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş, onlarsız yapamadığımız akıllı cihazlarımız devreye giriyor. Kimi zaman bir televizyon, kimi zaman bir radyo, kimi zaman bir kumanda, kimi zaman da bir ansiklopedi görevini gören akıllı telefon ve tabletler için geliştirilmiş milyonlarca farklı kategoride uygulama mevcut ve her geçen saat yeni birisi mağazaya ekleniyor. Bizler de sizler için önümüzdeki hafta başlayacak olan Ramazan ayı için özel olarak hazırlanan, dini vecibelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmenize yardımcı olan uygulamaları bir araya getirdik.

İşte Windows 8 tablet ve masaüstü bilgisayarınızda kullanabileceğiniz birbirinden anlamlı Ramazan özel uygulamaları:

Ramazan (Diyanet İşleri Başkanlığı):

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geliştirilmiş resmi uygulama olma özelliğini taşıyan Ramazan, Windows Mağazası’ndaki en kapsamlı Ramazan uygulaması. Ramazan ayı ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm iller ve yabancı ülkelerin imsakiye bilgileri, Ramazanla ilgili ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler, dini bilgiler ve oruç hakkında sık sorulan sorular, İmamlar için hutbe, vaaz ve makaleler, Diyanet İşleri’nin hazırladığı Ramazan adlı uygulamada yer alan bilgilerden sadece birkaçı. Zengin içeriği kadar modern ve sade tasarlanmış arayüzü ile dikkatinizi çekecektir. Uygulamanın en güzel yanı ise Ramazan ayını günbegün takip etme şansı sunması. Bulunduğunuz ülke ve şehri seçtiğinizde tıpkı bir takvim gibi o ilin imsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitleri ay bazında listeleniyor. Böylelikle hem iftar ve sahurunuzu ne zaman yapacağınızı hem de 5 vakit namazınızı ne zaman kılacağınızı kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Bunun dışında çok sık kılınmadığından kolaylıkla unutulabilen Teravih ve Bayram Namazlarının nasıl kılınacağına dair bilgi de alabiliyorsunuz. Sadece imsakiye vakitlerini göstermekle kalmayıp hem bizlere hem de cami hocalarına yönelik içerik sunan Ramazan, Windows Mağazası’nda gördüğümüz en zengin içeriğe sahip uygulama.

Al-Salah:

Hem Türkiye hem de yurt dışında yaşayan Müslümanlara yönelik hazırlanmış bir uygulama olup, namaz vakitlerini anlık olarak bildirerek 5 vakit namazınızı zamanı çıkmadan eda etmenize yardımcı olan bir uygulama. Bulunduğunuz konumu otomatik olarak tespit ederek imsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerini haftalık olarak gösteren uygulamada canlı kutucuk ve kilit ekranı desteği de bulunuyor. Böylelikle uygulamayı açmadan bir sonraki namazın vaktini görebiliyorsunuz. Namazınızı vaktinde kılarak daha fazla sevap almanıza vesile olan uygulamada her gün bir ayet-i kerime sunuluyor. Derin manalar taşıyan bu sözler hem Türkçe hem de orijinal dilde yani Arapça olarak gösteriliyor. İçerisinde bulunduğunuz saatte kılmanız gereken namazı ve bir sonraki namazı ayrı olarak gösteren Al-Salah namaz vakitlerini gösteren uygulamalar arasında kesinlikle en başarılısı.

Vakitçi:

Vakitçi, Türkiye’deki Müslümanlara yönelik olan il il namaz vakitlerini gösteren en sade uygulama. Tamamen Türkçe olan ve sadece Türkiye sınırları içerisindeki illerin imsakiye, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerini gösteren uygulamanın arayüzü son derece basit tasarlandığından herhangi bir ilin namaz vakitlerine ulaşmanız birkaç saniyenizi dahi almıyor. Uygulamanın en güzel yanı ise sadece içerisinde bulunduğunuz günün değil tüm o ayın namaz ve tabii ki iftar / sahur vakitlerini öğrenebilmeniz. Bu da size Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur vakitlerini bir bakış görme kolaylığı sağlıyor. İl il aylık namaz vakitlerini listelemenin dışında vakti gelen ve vakti çıkan namazı da gösteren uygulama tamamen Türkçe ve benzer uygulamalar gibi internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız namaz vakitlerini hem günlük hem de aylık olarak gösteren hızlı ve basit bir uygulama arıyorsanız Vakitçi tam size göre.

Sure Öğren:

Ramazan ayında yapacağımız en önemli hareketlerden biri olan namazı en doğru şekilde kılmamıza yardımcı olan bir uygulama. Namazınızı kılarken kesinlikle okumanız gereken sureleri ve namaz sonrası duaları bu uygulama ile öğrenebiliyorsunuz. Hem sure hem de dualar hem Türkçe olarak hem de orijinal dilde Arapça dilde gösteriliyor. Böylelikle hem de namaz esnasında okuduğunuz surelerin hem de yaptığınız duaların anlamını öğrenmiş oluyorsunuz. Uygulama sure ve duaları mealleri ile birlikte göstermekle kalmıyor, Türkçe ve Arapça olarak dinlemenize de izin veriyor. Derin anlamlar taşıyan sure ve duaları içinizde hissedebiliyorsunuz. Namaz sureleri ve namaz duaları olmak üzere iki menüden oluşan uygulamanın en güzel yanı ise aktif internet bağlantısına ihtiyaç duymaması. 

Yemek Tarifleri:

Ramazan ayının olmazsa olmazları da iftar davetleridir. Sevdiklerimizi evimizde davet eder ve hurma ve sıcacık pideler eşliğinde mükellef sofralarda onları ağırlamanın mutluluğunu yaşarız. Ramazan senede bir kere yaşandığından bu kutsi ay için hazırlanan sofranın da ona göre olmasını isteriz. “Ramazan’da misafirlerim için nasıl bir sofra hazırlamayalım?” sorusunun yanıtı da Yemek Tarifleri adlı uygulamada gizli. Türk mutfağının en leziz tariflerine bu uygulamadan ulaşabilir, Ramazan ayına yakışır menüler sunabilirsiniz. Yüzlerce tarifin olduğu uygulama her yemek için gerekli malzemeleri ve yapılışını gösteriyor. Bunun dışında o yemek için ayırmanız gereken zamanı da öğrenebiliyorsunuz. Favorilere ekle seçeneği sayesinde menünüzü oluşturan tatları bir araya toplayabiliyorsunuz.

Ramazan Ayına Özel Android Uygulamaları

YORUMLAR