Ramazana Özel Windows Phone Uygulamaları

Ramazan ayında Windows Phone telefonunuzda bulundurmanız gereken mobil uygulamaları derledik.

Ramazana Özel Windows Phone Uygulamaları

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e sayılı günler kala bu mukaddes ayda size rehberlik edeceğini düşündüğümüz mobil uygulamaları bir araya topladık. İşte Windows Phone platformu için derlediğimiz birbirinden anlamlı Ramazan özel uygulamalar.

Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olması, bin aydan daha hayırlı olduğu bizlere bildirilen Kadir Gecesi’nin kutlanması ve nefsimizi terbiye ederek her türlü günahtan kaçınmamanıza yardımcı olan orucun da bu ayda tutulması Ramazan ayını oldukça önemli yapıyor.

Şeytanın kaçıp gittiği maneviyatın öne çıktığı bu ayı dolu dolu yaşamanız için dini temalı birbirinden değerli mobil uygulamaları bir araya getirdik. İşte Ramazan ayına özel seçtiğimiz Windows Phone uygulamalar listemiz:

Namaz Vakti:

Dini bilgileri alacağınız en güvenilir kaynak olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi uygulaması olma özelliğini taşıyan Namaz Vakti, dünyanın neresinde olursanız olun namaz vakitlerine ulaşabileceğiniz, namazınızı en doğru şekilde kılmanız için yardımcı araçlar içeren oldukça faydalı bir uygulama. Dünya namaz vakitlerini hızlı bir şekilde listelemenin yanı sıra yabancısı olduğunuz bir yere gittiğinizde kıbleyi kolaylıkla bulmanızı sağlayan kıble yönünü gösterme aracını barındıran bu uygulamada namazınızı vaktinde eda etmenize vesile olan gelişmiş bildirim seçeneği bulunuyor. İster namaz vaktinden önce isterseniz de namaz vaktinde alarm kurabiliyorsunuz. Alarm sadece namaz vaktini bildirmiyor, alarm vakti geldiğinde telefonunuzdan ezan sesi yükseliyor. Ezan dinlemenin yanında ezandan sonra okunması gereken duayı da öğrenebiliyorsunuz. Bir sonraki namaz için kalan süreyi uygulama içerisinden görme şansına da sahipsiniz. Namaz vaktine göre arka görselini otomatik olarak değiştiren uygulamanın en güzel yanı ise namaz vakitlerini kısa bir indirmenin ardından listelemesi. Bu sayede hem seçtiğiniz il için güncel namaz vaktini alıyor, hem de bir ay boyunca internet bağlantı olmadan namaz vakitlerini görebiliyorsunuz. Uygulama namaz vakitlerini (imsak, güneş, öğle, ikindi, akşam, yatsı) ay bazında listelediğinden Ramazan ayı boyunca iftarınızı ve sahurunuzu ne zaman yapacağınızı da takip etme şansınız olacak. Namaz saatini büyük yazılarla gösteren uygulamanın Windows platformuna özgü modern tasarımın yansıtıldığı hızlı ve sade bir arayüz ile geldiğini belirtelim.

Oruç İlmihali:

Özellikle Ramazan ayında gerçekleştirilen ve nefsimizi terbiye etmeye yönelik bir ibadet türü olan Oruç hakkında hemen aradığınız her şeye ulaşabileceğiniz bir uygulama olan Oruç İlmihali, Ramazan ayına girmeden başvuracağınız, oruçla ilgili kafanızdaki tüm soru işaretlerini kaldıracak düzeyde içerik sunuyor. Ramazan ayı yaz aylarına denk geldiğinden “Denize girersem, krem sürersem orucum bozulur mu?”, “Oruçlu iken parfüm, deodorant, kolonya kullanabilir miyim” dahil pek çok soru kafamızdan geçiyor. Tam bu noktada site site gezmek yerine Oruç İlmihali uygulamasını telefonunuza yükleyerek tüm bu soruların yanıtlarına ve daha fazlasına tek bir yerden ulaşabilirsiniz. Uygulamada sadece orucu bozan haller bulunmuyor. “Orucu kimlerin tutması, kimlerin tutmaması gerekir?”, “Kaza gerektiren ve gerektirmeyen haller nelerdir?”, “Mekruh (harama yakın) olan ve olmayan şeyler nelerdir?”, “Orucumuzu açarken nasıl niyet etmeliyiz?” gibi oruç hakkında tüm merak edilenler bu uygulama toplanmış. Tüm içeriklerin kategoriler halinde sunulması da merak ettiğiniz bilgiye daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor.


Namaz Hocası:

Namaz Hocası, İslam dininin gerekliliklerini yazılı ve sesli olarak detaylı biçimde sunması yönünden sadece Ramazan ayında değil, her zaman telefonunuzda bulundurmanız gereken bir uygulama. İmanın farzları, İslam’ın farzları, abdestin farzları, guslün farzları, oruçla ilgili bilgiler, dini sorular, namazla ilgili sık sorulanlar başta olmak üzere pek çok yararlı bilgi bu uygulamada. 5 vakit namazı, Kaza ve Yolcu Namazlarını, Ramazan ve Kurban Bayramı Namazlarını nasıl kılmanız gerektiğini metin ve görseller yardımıyla öğrenebilir, namaz kılmaya yeni başlayacak biriyseniz abdestin alınışını ve abdest dualarını öğrenebilirsiniz. Ramazan ayı dışında da nefsinize nasıl hakim olacağınızı da uygulama aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Tüm bu ibadetleri gerçekleştirdiğinizde size katacağı manevi duygunun haricinde ne gibi faydaları olduğunu da öğrenmeniz mümkün. İslam dininin gereklerini en doğru şekilde ve anlayarak yerine getirmenize yardımcı olan Namaz Hocası, sürekli aldığı güncellemelerle zaten zengin olan içeriğini daha da zenginleştiren oldukça faydalı bir dini uygulama.


Sesli Namaz & Dua:

İslam’ın 5 şartından ikisi olan namaz ve oruç başta olmak üzere ibadetlerinizi doğru zamanda, doğru şekilde yerine getirmenize yardımcı olan uygulamalardan biri. 5 vakit namazda okunması gereken duaları orijinal dilde (Arapça) ve Türkçe olarak göstermenin yanında sesli olarak ta dinleten uygulama namaz, oruç ve zikirlerinizin bir kaydını tutmanıza izin veriyor. O gün bir sebepten tutamadığınız orucu veya kılamadığınız namazı kaydedebiliyor, daha sonra kaza yapacağınız vakit bu verilere bakarak eksik günlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Zikirmatik sayesinde zikir sayınızı anlık olarak kaydedebilir, zikrinizi şaşırdığınızda baştan başlamak durumunda kalmazsınız. Ramazan ayı münasebetiyle ilk kez namaz kılacak veya namaza tekrar başlayacaksanız bu uygulama sizler için de faydalı olacaktır. Abdestin nasıl alındığını resimlerle desteklenmiş anlatımları inceleyerek öğrenebilirsiniz. Tabii ki namaz vaktinde kılınınca güzeldir. İl il imsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerine bakarak namazınızı vakti geçmeden eda edebilirsiniz.


Kandil, Bayram SMS:

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte alışkanlarımız da farklılık gösterdi. Eskiden bayram ve kandillerde sevdiklerimizin yanında olur, bu önem arz günleri onlarla birlikte geçirerek kutlardık. Artık bayram ve kandil günlerinde aile ve arkadaşlarımıza gerek sosyal ağlardan gerekse de doğrudan telefonlarımızdan kısa mesaj göndererek gönüllerini alıyoruz. Kimimiz mesajlarda günün anlam ve önemini özetleyen içimizden geçeni olduğunu gibi yazıyor, kimimizse manevi yönün kuvvetli kişiler tarafından yazılmış derin anlamlar içeren mesajları tercih ediyor. Eğer ikinci şıkkı tercih ediyorsanız Kandil, Bayram ve SMS adlı uygulama tam size göre. Kandiller, Cuma, Bayram olmak üzere kategoriler halinde mesajları gösteren uygulama seçtiğiniz mesajı kısa mesaj olarak, e-posta olarak ve sosyal ağlar üzerinden göndermenize izin veriyor. Hazır kısa mesajların yanı sıra dini günler listesine de ulaşabiliyorsunuz. Hem Hicri hem de Miladi takvime göre Ramazan, Şaban, Recep, Şevval, Rebü’l Evvel ayının ne zaman girdiğini öğrenebiliyorsunuz.

Ramazana Özel Windows 8 Uygulamaları

YORUMLAR