Samsung Galaxy S4 ile Moto X Karşılaştırması

Samsung Galaxy S4 ile Moto X Karşılaştırması

Günümüzde akıllı telefonlar oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve hemen hemen herkesin elinde bir adet akıllı telefon bulunmakta. Dünya üzerindeki ilk cep telefonu modelini piyasaya süren Motorola firması izleyen yıllarda cep telefonunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için milyonlarca dolar harcamış ve bu alana büyük katkıda bulunmuştu.

Fakat akıllı telefonların tanıtılmasının ardından Motorola bu sürece çok hızlı uyum sağlayamamış ve güçlü rakiplerinin arkasında kalmıştı. birkaç yıl öncesinde iflasın eşiğine gelen Motorola Google tarafından satın alınmıştı. Hızlı bir yenilenme sürecinin ardından Motorola rakiplerine diş göstermeye başladı ve iddialı cep telefonu modellerini piyasaya sundu. İşte bu yazımızda bu modellerin en yenisi olan Moto X'in özelliklerini piyasadaki en yüksek özelliklere sahip telefonlardan olan Samsung Galaxy S4 ile karşılaştırma yaparak değerlendireceğiz.

Motorola Moto X Samsung Galaxy S4
Boyut
129.3 x 65.3 x 10.4 milimetre 136.6 x 69.8 x 7.9 milimetre
Ağırlık
130 gram 130 gram
Ekran
4.7 inç, AMOLED kapasitif dokunmatik ekran, 720x1280 piksel, 312 piksel yoğunluğu 4.99 inç, Super AMOLED, 1080x1920 piksel Full HD, 441 piksel yoğunluğu
İşlemci
Qualcomm MSM8960Pro Snapdragon Çift Çekirdek 1.7 GHz

1. Model: Exynos 5 Octa 5410 Sekiz Çekirdekli 1.6 - 1.2 GHz

2. Model: Qualcomm Snapdragon 600 Dört Çekirdekli 1.9 GHz

Ara Bellek (RAM)
2 GB RAM 2 GB RAM
Arka Kamera
10 Megapiksel 13 Megapiksel
Ön Kamera
2 Megapiksel 2 Megapiksel
Depolama
16/32 GB 16/32/64 GB
İşletim Sistemi
Android 4.2.2 Jelly Bean Android 4.2.2 Jelly Bean
Batarya
Çıkarılamaz 2200 mAh Çıkarılabilir 2600 mAh
Sim Kart Türü
Nano SIM Kart Micro-SIM
Kablosuz Bağlantılar
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, EDR LTE (4G), NFC, WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Direct, WiFi hotspot, HSDPA,HSUPA, GPRS/EDGE, GPRS, Gelişmiş Kızılötesi, Bluetooh 4.0
Bağlantı Noktası Yapısı
microUSB v2.0 microUSB v2.0
GPS
GPS, A-GPS, S-GPS, Glonass AGPS, GLONASS
GSM
850, 900, 1800, 1900 MHz 850, 900, 1800, 1900 MHz

Ekran:

Ekranlara genel olarak baktığımızda Galaxy S4'ün Motorola Moto X'e göre biraz daha büyük bir ekrana sahip olduğunu görüyoruz. Arada çok büyük bir fark yok fakat 0.3 inçlik fark Full HD çözünürlük söz konusu olduğunda daha önemli olmakta. Moto X sadece HD kalitede ekrana sahipken Galaxy S4 bu konuda Moto X'in bileğini büküyor. 441 piksel yoğunluğuna sahip Galaxy S4'te daha detaylı ve net görüntüler elde edebilmek mümkün. Yine de 312 piksel yoğunluğuna sahip Moto X ekranının kötü olmadığını, HD kalitede videolar oynatmak ve oyun oynamak için gayet yeterli olduğunu belirtmekte fayda var.

İşlemci:

İki telefonun işlemcilerine bakıldığında Moto X'in orta seviyeye biraz daha yakın bir işlemciye sahip olduğu görülüyor. Samsung Galaxy S4 zaten performans anlamında liderliğe oynayan bir telefon. Moto X ise daha çok kişiselleştirebilme özellikleri ile öne çıkmayı planlıyor. İnternet gezintisi, mobil uygulamalar(bankacılık, hava durumu vs) gibi günlük uygulamalar söz konusu olduğunda Moto X size yeterli performansı sunacaktır; hatta yüksek kalite oyunları ortalama bir performansla bile oynayabilirsiniz. Ama oyunları en üst kalitede oynamak isterseniz Galaxy S4 sunacağı ek performans ile sizi daha çok tatmin edecektir. Zaten cep telefonunuzda oyun oynamayı sevmiyorsanız tercihinizde işlemci faktörünü es geçebilir, diğer özelliklere yoğunlaşabilirsiniz. 

RAM:

2 telefonun eşit miktarda belleğe sahip olması Moto X'in lehine bir durum. Çünkü Galaxy S4 en üst performansı hedefleyen bir telefon. Orta seviye donanıma sahip Moto X'in bellek miktarının yüksek olması bu telefonun çok sayıda Android uygulamasını aynı anda rahatça çalıştırmak için tasarlandığını gösteriyor. Aynı anda kullanabileceğiniz Android uygulaması sayısını arttıran bu özellik uygulamalar arası geçiş hızını da etkilemekte. 2 telefonda da tarayıcınızla gezinti yaparken anlık mesajlaşma uygulamanıza rahatça geçiş yapabilir, aynı anda müzik dinleyebilirsiniz.

Batarya:

Batarya konusunda Galaxy S4'te bulunan 2600 mAh kapasiteli batarya başlangıçta yüksek görünebilir; fakat bu telefonun işlemcisinin daha çok güç harcadığı ve ekranının da büyüklük, çözünürlük ve piksel yoğunluğu açısından daha çok enerji tükettiği hesaba katılırsa batarya ömrü açısından 2 cihaz yakın performans sergileyecektir. Bu anlamda iki telefon arasındaki en büyük ayırıcı faktör çıkarılabilir batarya olacaktır. Çıkarılabilir batarya telefonunuzun pili bittiğinde yedek bataryanızı takabilmeniz, ya da bataryanız arızalandığında yenisiyle değiştirebilmeniz anlamına gelir. Dahili batarya ise şarjınız bittiğinde yedek bataryadan mahrum kalmanız, batarya arızalandığında servise muhtac olmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenle Galaxy S4, Moto X'in aksine daha esnek bir yapıdadır.

Kamera:

Kamera anlamında Samsung Galaxy S4 13 megapiksellik arka kamerası ile öne çıkmakta; fakat Moto X'in 10 megapiksellik kamerasının da kötü olmadığını söylemekte fayda var. Eğer cep telefonunuzu fotoğraf makineniz olarak kullanıyorsanız Galaxy S4 daha makul bir seçim olacaktır. Fakat Android'in 2.3 veya daha eski sürümlerine sahip telefonunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız 2 telefon da kamera açısından kalite artışı sunacaktır. Bu çerçevede düşünüldüğünde kamera yeni telefon tercihinizde 2. derecede önemli bir kriter olabilir.

Genel Yorum:

Eğer iki telefondan birini tercih etmek istiyorsanız ihtiyacınızı iyi belirlemeniz önemli olacaktır. Eğer yüksek performansa ihtiyaç duyan uygulamaları kullanacaksanız Galaxy S4 sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. Moto X'in en büyük kozu ise kişiselleştirilebilme özelliği. Cihazın dış görünümünü satın almadan önce kendi tercihlerinize göre belirleyebiliyor olmanız birçok kullanıcıyı cezbedecektir. Moto X'in performansının hiç de kötü olmayacağını belirtmekte fayda var.

Bu iki telefonu karşılaştırılmasında bir diğer önemli nokta fiyat olacak. Samsung'un amiral gemisi Galaxy S4 performansına bağlı olarak haliyle yüksek fiyat etiketine sahip. Moto X ise daha makul bir fiyatla piyasaya sunulacak. Bu da Moto X'in bir diğer büyük kozu. Hem kötü performans sunmayan hem de daha makul fiyatlı bir telefon birçok kullanıcının tercihinde etkili olacaktır.

Moto X genel olarak fiyat-performans ve kişiselleştirme anlamında başarılı olacak bir telefon. Galaxy S4 ise daha standart, daha pahalı fakat yüksek performanslı bir telefon. Moto X'in Galaxy S4'ten ziyade orta segmenti dolduracak olan Galaxy S3'e ciddi bir rakip olabileceği söylenebilir.

iPhone 5 ve Moto X Karşılaştırması

YORUMLAR