Tabletleri Neden Sevmedik, Yoksa Sevmeli miydik?

Tabletleri Neden Sevmedik, Yoksa Sevmeli miydik?

Bugün bir cep telefonu ya da tablet almak gibi bir ikilem yaşamak durumunda kalırsak, tüketim ivmemiz akıllı telefondan yana oluyor. Bunun pek çok sebebi var. Ancak bunları o anda tek tek değerlendirmiyor ve biraz da içgüdüsel olarak kısa bir süre içerisinde karar veriyoruz. Özellikle Türkiye’de tablet PC pazarı beklenen ilgiyi görmedi. Akıllı telefon pazarının canlılığı bunu engellemiş olabilir mi? Hayır, sadece o değil. 

Tüm dünyada tabletler kurumsal şirketler ve eğitim kurumları hedef alınarak pazarlandı. Bunun en önemli sebebi okullarda PC laboratuvarı yapısı kurmanın maliyeti ve tabletlerin kompakt ve ucuz olmasıydı. Öte yandan iş dünyasında da iş adamlarının bir dizüstü taşımak yerine, her işlerini yapabilecekleri bir tablet taşımaları da pazarlama politikası olarak öne çıkarıldı. Bu noktada ev kullanıcılarına düşen fazla bir şey kalmadı. Ev hanımları ve meşul babalar, çocuklarına oyuncak olsun diye tablet almayı tercih ettiler. 

Tabletlerin boyutları

Tabletler tüm bu portatif hallerine rağmen kadınların çantalarına sığmadılar. Bu noktada pazarın önemli tüketicileri olan kadınlar, oyun dışı kaldılar. Erkekler de bu kadar büyük bir cihazla toplum içinde rahat edemeyeceklerini düşündüler. Son derece kaba duruyorlardı ve 7 inçten küçük de değillerdi. 4.3 inçlik bir telefondan, yine mobil olan 7 inçlik bir cihaza geçmeyi çok da sıcak karşılamadılar. Kısaca, bu cihazlar oldukça hantaldılar ve ayrıca pilleri de çabuk bitiyordu. 2014 yılında Apple sadece 16 milyon 400 bin tablet satabildi. Samsung ise 21 milyon tablette tıkandı. 

Daralan Pazar alanı

Apple ve Samsung tabletler 2014 ve 2015 yılında üstün özelliklerde cihazlar çıkarsalar da 2013 yılıyla karşılaştırıldığında önce yüzde 12, sonra yüzde 22 Pazar kaybettiler. Kesin konuşmak gerekirse Apple tablet pazarı 2015 yılında yüzde 21 Samsung ise yüzde 16 kadar küçüldü. Tablet devi sayılan ASUS bile 2015’te yüzde 30 Pazar payı kaybetti, pazarı küçüldü. 

Tabletin dezavantajları

Tabletler türlü dezavantajlarla geliyorlar ve nedense kendilerini akıllı telefonlar gibi yenileyemiyorlardı. Bunun en önemli sebebi pazarlamada seçtikleri hatalı hedef kitle olabilir. SIM kartla ya da Wi-Fi ile çalışmayı seçmişler iki platformda hizmet vermeyi seçmemişlerdi. Bazıları bunu yapsa da yine de tercih edilmemişlerdi. 

Phablet’in önlenemez yükselişi

Bu durumda üreticiler phablet adını verdikleri "melez" bir çözüme yöneldiler.İngilizce'de "phone" ve "tablet" kelimelerinden üretilen bu cihazlar pazarı öyle çok da kolay kazamnadılar. Phablet ilk olarak geniş bir tüketici kitlesine Android işletim sistemiyle ulaştı desek de bir detayı atlamış olabiliriz. Çünkü phablet'in atası 1993 yılında yapılmış olan ve oldukça çirkin bir cihaz olan EO Peronal Communicator oldu. Çıktığı gibi de piyasadan kayboldu. 2000’li yıllarda Sony Ericsson’da bazı telefonlarına tablet gibi kullanılabilecek özellikler eklese de bu da çok tuttu diyemeyiz.

Phabletin maküs talihi ve Samsung'un zaferi

Phablet kavramı aradan geçen zaman içinde başarısız bir kaç cihazla devam etti, ancak sonra uzun süre görünmedi. 2007 yılında HTC’nin Windows Mobile işletim sistemi kullandığı 900 dolarlık ağır bir cihazla tekrar geri döndü. Ancak bunun da devamı gelmedi. 2010 yılında DELL şirketi de bir deneme yaptı ancak bu da çok sevimli bulunmadı.

Phablet kavramının tüketici zihninde olumlu bir ürün olarak yer alması, 2011 yılında Samsung Galaxy Note ile başladı. Bu cihaz o kadar beğenildi ki, daha sonra her sene bir Note serisi çıkarıldı. Her biri bir öncekinden başarılı bulunan bu seri, bu yıl Galaxy Note 5’e kadar gelmiş durumda. 

Tablet’e gerek kalmadı

Bir telefon ve tabletin melez bileşkesi olan phabletler, doğal olarak piyasada tablet ihtiyacını ya da, gereksinimini hatta olmayan mecburiyetini de tümüyle yok ettiler. Okullar hala Chromecast – iPad arasında gidip gelirken, ucuz olduğu için tablete yönelseler de iş, ev ve günlük kullanımda tabletlerin yerini hızla phablet telefonlar almayı başardı.

Tableti tamamen hayatımızdan çıkarmalı mıyız?

Bana kalırsa hayır. Ancak pek çok kullanıcı günlük hayatta tablet kullanımını çok da sürdürülebilir bulmayacaktır. Muhteşem tabletler olsa da hala akıllı telefonun evrimleştirdiği phablet almak, bir tablet almaktan daha mantıklı gelebilir. Üstelik daha güçlü donanımlar, kamera özellikleri, başka cihazlarla olan entegrasyonları ve mantıklı boyutlarıyla tablet devrine son verecekleri kesin gibi görünüyor. Yine de ben bir tabletin pek çok konuda daha ergonomik olduğunu ve 10 inçlik ekranları, gittikçe incelen tasarımlarıyla daha profesyonel durduklarını düşünüyorum. Öte yandan hala bir phabletten çok daha ucuzlar.

Burada önemli olan nokta şu ki, tüketicinin kendini yönlendirmesi, pazarlama akıntılarına kapılmasından daha önemli. Bir cihazdan ne istediğini bilmek, renkli reklamları ve sürü tüketim psikolojisini takip etmekten daha mantıklı gibi geliyor bana.

Bu yüzden tabletleri sevmeye devam eden kalabalığın içinde olmayı tercih ediyorum. Ancak her yazımda belirttiğim gibi, her şey şahsi tercih meselesi. Popülizmin bu konuda bir söylemi olabileceğini düşünmüyorum.  

En İyi 10 Android Tablet

En İyi 30 iPad Oyunu

Google 2015 Yılında Nexus Tablet Çıkarmayacak Mı?

YORUMLAR