Trump’ın Başkanlık Zaferi ABD Teknoloji Devlerinin Felaketi mi Olacak?

Trump’ın Başkanlık Zaferi ABD Teknoloji Devlerinin Felaketi mi Olacak?

Görünüşe bakılırsa Trump’ın zaferi ABD’yi tam ortadan ikiye bölmüş gibi görünüyor. Küresel olarak beklentileri boşa çıkaran Cumhuriyetçi aday Donald Trump, geçekten de “sürpriz” bir at gibi “finişi” bulan aday oldu. Aslında bu ABD için ne kadar iyi oldu ya da olmadı bizi çok da ilgilendirmiyor, ne de olsa hiçbirimizin ikameti Oklahoma’nın Amarillo kasabası muhtarlığından değil. Yani elin derdi bizi ne kadar gerecek, dış politikada ne değişecek ya da değişmeyecek, olan biten şeyler soframıza ne katabilecek biz onun derdindeyiz daha çok. Hayat gailesi işte, Trump gelmiş neyime. Ancak elbette ABD için durum bu kadar geniş değil. Konumuz teknoloji olduğuna göre ABD teknoloji devlerinin Trump zaferine bakışını ve doğal olarak yeni başkanın onlara kendisine nasıl baktıklarını anlamak için geri bakış fırlatışını makale ediyorum. Kafanız mı karıştı bu cümleden? Evet, çünkü durum bu kadar vahim ve karışık.

1792 yılından bu yana her 4 yılda bir yapılan ABD başkanlık seçimleri tarihinde, seçim sonuçlarını öğrendikten sonra bağımsızlık isteyen bir eyalet olmamıştı. Evet, Silikon Vadisi çalışanlarının da desteğiyle Trump’ın başkan olmasını protesto eden ABD vatandaşları ABD bayrağından ayrılmak istiyorlar. Bunun da adına “CalExit” diyorlar yani bir nevi Avrupa Birliği'nden ayrılmayı destekleyen Brexit gibi. Ancak ortada önemli bir durum var bu itirazların ardında ağırlıklı olarak Silikon Vadisi var. 

Silikon Vadisinin Trump İtirazı

Kaliforniya eyaletinin ABD’den ayrılmak istemesinin arkasında teknolojik iş gücü var. En azından bunu dile getirenlerin çoğu Silikon Vadisinde çalışan beyaz ve mavi yakalı emekçiler. Demokratların yoğun olarak konuşlandığı Kaliforniya’da Cumhuriyetçi bir adaya bu kadar tepki verilmesinin sebebi Trump ’ın teknoloji politikalarına bakış açısının tutucu ve kişisel özgürlükleri hafife alan hatta böyle bir özgürlüğün lüks olduğunu savunan sivri fikirleri.

Kaliforniya eyaleti kendi başına ABD ekonomisinin lokomotifi olarak değerlendirilebilir. Kolay değil tüm ülke ekonomisinin 2.496 trilyon dolarlık geliri sadece bu eyaletten geliyor. Bu eyalet tek başına dünyanın 6. Ekonomik gücü olarak küresel tabelada yerini alıyor. Ekonomik otoriteler Kaliforniya’da başlayan bu hareketin ABD’de başka eyaletlerce benimsenecek bir “çıkış” olup olmadığı hakkında henüz bir karar verebilmiş değiller. Öte yandan, bunun ne kadar mümkün olabileceği de bir başka soru. 

Trump’ın Teknolojik Manifestosu Nedir?

ABD’nin teknoloji devlerini  rahatsız eden şeylerin başında, Trump’ın seçim kampanyasının başından beri Silikon Vadisini hedef alan eleştirileri hiç durmaması geliyor. Belki de “perşembenin gelişi çarşambadan belli olur” deyişinin bununla bir alakası olabilir. Çünkü Trump başından beri teknolojiye ılımlı yaklaşmıyor. Apple’ın Çin’de telefon üretimini durdurmasını isteyen Trump, sosyal medya kuruluşlarını da hedefine almış, onları yalancı ve “üç kağıtçı” olarak nitelendirmekte bir beis görmemişti.

Kaliforniya’da üslenmiş 100 teknoloji firmasının liderleri geçtiğimiz yaz sonu yaptıkları toplantılarda Trump’ın inovasyonu için büyük bir tehdit olduğunda hem fikir olarak toplantılarını noktaladılar. Bu toplantıların ardından Facebook ve PayPal, USA Today gazetesine birbirlerinden ayrı verdikleri demeçlerde “Tüm teknoloji liderlerinin bu taşın altına elini sokarak Trump’ın seçimlerden galip çıkarsa bir B planı hazırlamaları gerektiğini ima ettiler. Demek ki, Silikon Vadisinde aklın yolu birdi.

Trump’ın ABD’de kadınların teknolojik oluşumlarda çalışmalarına karşı olan, sosyal medyanın kişisel güvenliği koruyor olmasından rahatsız olan ve üretim tamamen içeriye dönük olmasını düşünen uzun ve sayfalar dolu teknolojik bir manifestosu var. 

Trump’ın Teknoloji Sektörünü Sarsan Açıklamaları

Trump, ABD seçimlerinden önce IŞID teröristlerinin internet alt yapısını kullanarak ABD’de çeşitli noktalara sızabildiği işaret etmiş ve ABD’de internet kullanımının kısıtlanarak tamamen kontrol altına alınması gerektiğine dikkat çekmişti.

Trump, diğer yandan teknolojik inovasyon adı altında yapılan çalışmaların sonuçsuz kaldığını da iddia ediyor. Bu çalışmaların sermayeye katkı sağlayacak, ülke ekonomisini kalkındıracak gelişmeler ortaya koyamadığını iddia ediyordu. Trump, bu boşa çabanın milli gelire 200 milyar dolar zarar verdiğini de söyleyerek teknolojik geliştirme çalışmalarının hükümet kontrolü altında yapılması gerektiğini de savunuyordu.

Teknoloji ve İnternet Güvenliğinde Yetersizlik

Trump, ABD teknoloji firmalarının düzensiz ve boşa harcadıkları kaynaklar yüzünden teknolojik yarışta bayrağın Çin’e kaptırıldığını da düşünüyor. Bu noktada Çin’in siber savaş ve endüstri casusluğu gibi olanakları daha rahat kullandığını da iddia ediyordu. Trump bunun sorumlusu olarak ABD’de ki teknolojik firmaların dikkatsiz ve sarsak güvelik önlemlerini işaret etmişti. Bu noktada Apple’ın Çin’e telefon yaptırıyor olmasını da son derece yanlış bulan Trump, teknolojik gelişmeleri tamamen yabancılara teslim etmenin son derece yanlış ve tehlikeli olduğunu da söylemişti.

Trump’ın Teknolojik Kapasitesi

Teknolojik konularda hemen her kuruma bir şekilde dokunduran ve onların teknolojik politikalarını yanlış bulan Trump, bir röportajında “Ben, şahsen bilgisayar açmayı bile bilen biri değilim, onun bu konuya hiç yatırım yapmadım. Anlamadığım konuda paramı harcamam. Harcayacaksam danışmanlar tutarım. Bana kalırsa bilgisayar endüstrisi su kaynatmak üzere, onun için teknoloji firmaları doğru danışmanlarla çalışsınlar” diyerek şimşekleri üzerine çekmişti.

FBI, CIA, Apple, Facebook, Twitter ve Trump

Trump’ın ABD’de kişisel cihazlardaki bilgilerle ilgili düşünceleri de çok iç açıcı değil. Rakibi olan Demokrat aday Hillary Clinton, kişisel güvenlik, yaratıcı teknolojiler, mahremiyet ve gizlilik hakkında ne kadar ileri görüşlüyse ve bu olguları destekliyorsa, Trump bir o kadar bağnaz ve tutucu. Birincisi Trump FBI tarafından desteklenen bir başkan adayıydı. Çünkü internette mahremiyet ve gizlilik diye bir şey olsun istemiyor, bu da FBI’ın ekmeğine yağ sürüyordu. Artık büyük olasıkla FBI on binlerce gizlemiş ve şifrelenmiş dosyayı açmak için sosyal sitelere ve Apple gibi üreticilere baskı yapabilecek. Bu noktada CIA ve NSA’de ABD vatandaşlarının veya dünya da istedikleri ya da hedeflerine aldıkları herkesin her türlü bilgisine ulaşmakta bir engelle karşılaşmayacaklar.  

Peki, Şimdi Ne Olacak?

Durum böyleyken elbette teknoloji sitelerinin ABD’den Kaliforniya’yı koparmak istemesi çok da mantıksız gibi durmuyor. ABD’nin geleceği hakkında bu veriler ışığında konuşmak için çok erken. Ancak Trump’ın acil bir şekilde teknoloji devleri ile toplantılar düzenlemesi ve bir ortak nokta bulması gerekiyormuş gibi duruyor. 

Trump Görevi Ne Zaman Devir Alacak

ABD Başkanlık seçiminin sonuçları seçimden hemen sonraki Ocak ayında ABD Kongresi tarafından onaylanıyor. Seçimi kazanan başkan ve başkan yardımcısı seçimden sonraki ilk 20 Ocak günü öğle saatinde görevlerine başlıyorlar. O zamana kadar her hangi bir Trump politikasının etken olması elbette mümkün olmayacak. 

Anonymous Müslümanlara Sataşan Donald Trump'ın Web Sitesini Hackledi!

Donald Trump; Facebook, Google ve Twitter’a Ateş Püskürdü

YORUMLAR