Türkiye'de İnternet Fiyaskosu

Herkese merhaba, bildiğimiz üzere ülkemiz internet kullanımı açısından her geçen gün genişleyen bir kullanıcı potansiyeline sahip. Genişleyen kullanıcı tabanı da internet üzerinden yürütülen eğitim, ticaret, sağlık ve daha birçok işlemin yaygınlaşmasını b

Mevcut Tablo

Ülkemiz internet altyapısına baktığımızda halen oldukça kötü bir altyapı olan bakır ADSL hatlarının yaygın olarak kullanıldığı görülmekte. Bu altyapı hem dosya iletme hızınızın dosya indirme hızınızdan düşük olmasına sebep olmakta hem de dosya transferlerinde veri kayıplarının sık yaşanmasına neden olmakta. Somut bir örnek vermek gerekirse; görüntülü sohbet yaparken görüntünüzün düşük kalite iletilmesi, zaman zaman kesilmesi bu zayıf altyapı nedeniyle gerçekleşmekte. Dosya transferi ya da video seyretme gibi aktiviteler yürütülürken internet bağlantısı kullanan farklı bir işlem bu süreçten ciddi olarak etkilenmekte. Evinizde aileniz internet üzerinden video seyrederken sizin internet bağlantısı kullanan oyununuzda gecikmeler ve kopmalar yaşamanız yine bu nedenden ötürü.

Ülkemizin bir diğer sıkıntısı ise kotalar. Bu başlı başına bir yazı konusu olacağından sadece isim vererek geçeceğim.

ADSL hatların yanında yeni yaygınlaşmaya başlayan fiberoptik bağlantı ise biraz daha sağlıklı bir çözüm. Bu bağlantı hem daha ucuza daha yüksek dosya transfer hızı sunmakta hem de aynı anda birden çok internet bağlantısı kullanan işlemin birbirinden etkilenmemesini sağlamakta. Bu tip bağlantının birkaç senedir kullanılıyor olmasına rağmen çok sınırlı sayıda yerde hizmet veriyor olması ise üzücü. Genel olarak çoğumuz düşük kalite sunan ve çok daha pahalı olan ADSL bağlantıya muhtacız.

Ülkemizdeki yaygın ADSL bağlantısının en içler acısı noktası ise tek bir firmanın, yani Türk Telekom'un tekelinde olması. Formalite olarak birkaç küçük internet sağlayıcı daha ADSL hizmet sunmakta; fakat bu bağlantılar yine Türk Telekom'un tekelinde olan ADSL altyapısını kullanmakta, yani bir nevi Türk Telekom hatlarını kiralayarak bize yeniden satmakta. Tekelleşme durumunun sonuçları ise Türk kullanıcılarının dünya standartlarının altındaki bir bağlantıya dünya standartlarının çok üzerinde internet faturaları ödemesi, hızlı ve etkili teknik desteğin sunulmaması, günlerce süren ve çözümlenemeyen arızalar. Kendi yaşadığım bir olayı bu duruma somut bir örnek olarak vermek doğru olacaktır. Bundan yaklaşık bir hafta önce açılan yeni internet hattımın kota aşıldığı takdirde minimum 3 megabit, normal süreçte en yüksek 8 megabit olması gereken bağlantı hızının 1 haftadır 1 megabiti aşmaması, zaman zaman 0.2 megabite inmesi ve bu durumun bu süreç boyunca hergün TTNET destek hattını arayarak onlarca dakika telefonda beklemem ve hergün ayrı bir ilgili ile görüşmeme rağmen çözümlenmemesi.

Ekonomik durumu çok da iyi olmayan Ukrayna'da eğitim gören bir arkadaşımın 20 TL ödediği internet bağlantısının istatistikleri şu şekilde:

Yaklaşık olarak 30 megabit indirme ve dosya yükleme hızı sunan bu bağlatı 11 ms gibi çok daha düşük gecikme süreleri(ping) de sunuyor.

Benim Türkiye'de 60 TL'den fazla ödediğim internet bağlantısının istatistikleri ise şekilde:

0.59 megabit dosya indirme hızı ve 0.15 megabit dosya yükleme hızına sahip bu bağlantı Ukrayna ile kıyaslandığında 50 kattan daha düşük dosya indirme hızı, 250 kattan daha düşük dosya yükleme hızı ve 3 kattan fazla gecikme süresi sunuyor. İşin kötü yanı ise bu kötü hizmet kalitesini çok az ucuza(53 TL) almak isterseniz 12 ay taahhüt vermeniz istenmekte. Bu da sizin bu kötü hizmete 1 sene mahkum olmanız anlamına geliyor.

  1. Türkiye'de İnternet Fiyaskosu
  2. Mevcut Tablo
  3. Geçmişe Dönüş

YORUMLAR