Windows Phone ile Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Microsoft hesabınızla birlikte kullandığınız cihazınız Windows Phone 8.1 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsa bulut depolama alanınıza otomatik olarak yedekleme yapan bir hizmetten faydalanabilirsiniz. Böylece cihazınızın başına gelebilecek tatsız b

Windows Phone ile Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Kendi Lumia 920 cihazımda Windows 8.1 kurulu ve buradan gerçekleştirdiğim Yedekleme işlemini tamamladıktan sonra Windows 8 kurulu Lumia 720 cihazından geri yükleme işlemini tamamladım. Bu süreci isterseniz adım adım birlikte tamamlayalım. Ama geri yükleme işlemini gerçekleştirirken kablosuz bir ağa bağlandığınızdan emin olmakta yarar var. Aksi takdirde hücresel bağlantı ile gerçekleşen trafik faturanıza yansıyabilir. Bununla birlikte bir şarj cihazının takılı olmasını da öneriyorum.

Yeni bir cihazla eski bilgilerinize kavuşmanız için öncelikle yapmanız işlem diğer cihazda kullandığınız Microsoft Hesabıyla buradan da giriş yapmak olmalıdır. Aşağıda yer alan görselde hesabı nasıl açabileceğiniz 8 farklı ekran görüntüsünde sergileniyor.

Hesap ekleme işlemi devam ederken sizden bir önceki cihazdaki kullanıcı adınız ve şifreniz istenecektir. Bu aşama sonrasında size yeni cihazınızda yedekleme ayarlarını açık tutmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Seçeneklerden size uygun olanı tercih etmenizde sakınca yok, çünkü bu seçim yapacağınız işlemi hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Hesapları eklediğiniz menüye döndüğünüzde yeni eklediğiniz hesabın sönük bir görünüme sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bunun sebebi, senkronizasyon işleminin gerçekleştiriliyor olması. Hesap, olması gereken parlaklığa kavuşunca Kişiler listeniz yeni cihaza eklenmiş olacak.

Kişiler kısmına ulaştığında iletişim adreslerinizin yeni cihaza ulaştığını göreceksiniz. Ne var ki, Facebook ve benzeri hesaplarda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmediğiniz için bu kişiler listesinde ekli olan arkadaşlarınızın fotoğrafları şimdilik görünmeyecektir.

Durum sadece iletişim adreslerinizle de sona ermiyor. Windows Phone mağazasına girdiğinizde sağ alt kısımda yer alan ekstra ayarlara göz atmanız gerekiyor. Burada bulunan Uygulamalarım isimli seçenek daha önce yüklemiş olduğunuz tüm uygulamaları saptayıp yeni cihaza aktaracaktır.

Burada önemli olan bir nokta da yeni cihazın kullandığı işletim sistemi ile olan uyumluluk. Dolayısıyla sadece Windows 8.1'i destekleyen bir uygulama Windows Phone 8'e yüklenemeyecektir. Karşınıza çıkan ilk ekranda senkronizasyon için beklemeniz istenecek. Ardından kaç tane uygulamanın şu anda cihazınıza indirildiği belirtiliyor.

  1. Windows Phone ile Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?
  2. Windows Phone ile Yedekleme Nasıl Yapılır?
  3. Windows Phone ile Geri Yükleme Nasıl Yapılır?
  4. Android veya iOS kullanıp Windows Phone'a Geçecek Olanların Dikkatine!

YORUMLAR