Sony Xperia Z4 ve HTC One M9 Karşılaştırması

Sony Xperia Z4 ve HTC One M9 Karşılaştırması

İki yiğit çıktı meydane ikiside birbirinden merdane. Bir tarafta Japonya'nın bağrından çıkmış Sony'nin yeni amiral gemisi Xperia Z4, diğer tarafta Tayvan merkezli mobil cihaz üreticisi HTC'nin iddialı mobil cihazı HTC One M9. İki büyük teknoloji devini yanyana getirdik ve genel özelliklerini karşılaştırdık. 

Geçtiğimiz gün Japonya'da duyurulan Xperia Z4, bir süredir teknoloji basınına sızan görüntü ve bilgilerin doğruluğunu kanıtlar nitelikte özelliklere sahip. Tasarım olarak pek bir farklılık sunmasa da Z3 ile arasında gözle görülür bir güç farkı var. Elbette daha ayrıntılı bir inceleme için cihazın test sonuçlarını beklememiz gerekecek ama değerlerin bizi pek yanıltmayacağını önceki tecrübelerimiz sayesinde biliyoruz. Bu bağlamda benzer iki telefonu karşılaştırmak istedim. Mart ayında MWC 2015 kapsamında duyurulan HTC'nin amiral gemisi M9 bunun için biçilmiş kaftandı. Zira bu yıla damgasını vuracak telefonların başında gelen bu iki cihaz biz kullanıcıları fazlasıyla heyecanlandırmayı başardı. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan karşılaştırma safhasına geçip, daha sonra genel değerlendirmemizi yapalım:

Sony Xperia Z4 HTC One M9
Ölçüler
146.3 x 71.9 x 6.9 mm; 144 gr 144.6 x 69.7 x 9.61 mm; 157g
Ekran
5.2 inç Trilumimos 1920x1080 piksel, 424 ppi 5-inç; 1920x1080 piksel; 441ppi 
İşlemci
2.0 GHZ 8 Çekirdekli 64 Bit Qualcomm Snapdragon 810 işlemci
(2.0 GHZ 4 çekirdek + 1.5 GHZ 4 çekirdek)
8 çekirdekli Snapdragon 810 64-bit işlemci
Grafik İşlemcisi
Adreno 430 Adreno 430
İşletim Sistemi
Android 5.0 Lollipop Android 5.0 Lollipop
Arka ve Ön Kamera
20.7 Megapiksel / 5.1 Megapiksel 20 Megapiksel / Ultrapiksel
RAM
3 GB 3 GB
Depolama
32 GB dahili + 128 GB hafıza kartı desteği 32GB dahili + 128 GB hafıza kartı desteği
Pil
2930 mAh 2,840 mAh
NFC
Mevcut Mevcut
4G LTE
Var  Var
Renk Seçenekleri
Bakır, Beyaz, Siyah, Yeşil Altın, Gümüş, Gri

Genel Değerlendirme:

Değerlendirme kapsamında ölçülere baktığımızda iki amiral gemisinde de uzunluk ve genişlik olarak bariz farklar göremiyoruz. Ağırlık ve incelik olarak Sony Xperia Z4 rakibi karşısında öne geçmiş. 144 gr ağırlık ve 6.9mm inceliğin yanında HTC One M9 biraz sönük kalmış: ağırlığı 157gr, inceliği 9.61mm. Tabii bu kriterlerin kişisel zevklere göre değişebileceğini unutmamak gerek. Bir de tasarımı bozmama açısından şirketlerin yapabileceklerinin en iyisi bu olmuş diyebiliriz. Bunların yanında Xperia Z4'ün suya ve toza dayanıklı olduğunu da söylemem gerekiyor. Sony'nin tercih edilme nedenlerinden bu özelliği unutmayalım. 

Sony Xperia Z4 ekran boyutu ve özellikleri olarak Xperia Z3 ile aynı özelliklere sahip. HTC One M9 ile aralarındaki fark piksel yoğunluğunda görülüyor. 441ppi piksel yoğunluğuna sahip M9'u 424ppi ile Z4 takip ediyor. Burada ekran özelliklerine de değinmekte fayda var. HTC One M9 çizilmeye dayanıklı cam ve Multi Touch özelliğiyle gelirken Xperia Z4 kırılmaya dirençlik cam, Multi Touch, Triluminos Ekran, X-Reality Engine ile birlikte geliyor. Ekran özelliklerinde baktığımızda Xperia Z4'ün daha tercih edilebilir olduğunu kendi adıma söyleyebilirim. 

İşlemci, grafik işlemci ve RAM olarak tabloya baktığımızda özelliklerin hepsinin aynı değerde olduğunu görüyoruz. Aynı işlemci, aynı grafik işlemci ve aynı RAM. (Ram veriyolu genişliğinde bir fark var o da M9 32 bit, Z4 64 bit) Yani donanım olarak başka özelliklere bakmamız gerekiyor. Kameradan başlayalım. HTC One M9'da 20 MP, Xperia Z4'de ise 20.7 MP kamera bulunuyor. Açıkçası bu nokta Sony firmasını daha başarılı bulduğumu söylemem gerekiyor. BIONZ Görüntü İşlemcisi, kendine has Sony Exmor RS Sensör, Sony G Lens, ve sualtı çekim onu daha tercih edilebilir kılıyor. Bir de fotoğraf meraklısıysanız kameradan alacağınız verim sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Bazı özelliklerin Xperia Z4'de tam olmadığını da söyleyeyim. Ön kamerada her iki telefon için fazlasıyla iyi diyebilirim. 

Son olarak, yaptığımız karşılaştırmanın amacının özellikleri daha yakından analiz etmeniz için olduğunu belirtmek istiyorum. Her iki amiral gemisi de bu yıla damga vuracak. Tercihlerinizi belirlerken kişisel ihtiyaçlarınızı ön planda tutmaya özen göstermenizi öneriyorum. Bu bağlamda telefonun özelliklerinin yanında en önemli faktörün siz olduğunu unutmayalım. 

Yarın telefon alacak olsanız hangisini tercih ederdiniz? 

Sony Xperia Z4 ve Xperia Z3 Karşılaştırması

Sony'nin Yeni Amiral Gemisi Xperia Z4'ün Teknik Özellikleri Belli Oldu!

YORUMLAR