Yerinize Bir Robotu İşe Alsalar, Ne Yaparsınız?

Bütün hafta boyunca ne kadar robot gibi çalışsak da, bir robotun bizi işimizden etmesini göze alabilir miyiz?

Yerinize Bir Robotu İşe Alsalar, Ne Yaparsınız?

Tamam, aslında hepimiz robot gibi çalışıyoruz. İşe gidişimiz, gelişimiz her şey son derece rutin ve sıkıcı olabiliyor. Ama ne kadar robot gibi çalışsak da, bir robotun bizi işimizden etmesini göze alabilir miyiz? Bence hayır. Oysa bilim adamları çok yakın bir gelecekte beyaz ve mavi yakalı pek çok çalışanın yerini robotların alabileceğini, otomasyonun kaçınılmaz olacağını savunuyorlar. Bu durum şimdilik çok göze batmıyor ancak ciddi ve etkileyici örnekleri var.

Siz yukarıdaki video yaptığımız geyiği bir kenara bırakın aslında durum biraz daha ciddi gibi. Yapılan araştırmalar pek çok iş kolunun kolaylıkla robotlar tarafından da yapılabileceğini ortaya koyuyor. Bu noktada gerçekleştirilen araştırmaların en etkilisi ve çarpıcı olanını sizler için derledik. Bu araştırma 2025 yılına kadar hangi iş kolunun otomasyona geçebileceğini, kimlerin işini robotlara ya da makinelere kaptırabileceğini net bir şekilde ortaya koyuyor.

BBC televizyonu ekonomi departmanı ve Creative CommonsPokerStars tarafından hazırlanan bu infografik hangi iş kolunun otomasyona geçme şansının ne kadar yüksek olduğunu ortaya koymuş. Araştırmanın arkasında CBS, BBC, Wall Street Journal ve benzeri pek çok yayın kuruluşu olduğu gibi McDonald's, Amazon, Pew Internet araştırmaları  ve Oxford Üniversitesi gibi kurumlar da var. 

Testimizi de unutmayın. Böyle bir durumda herkesin verebileceği tepkileri buradan değerlendirebilirsiniz. 

YORUMLAR