Yargıdan Sosyal Medya Kullanıcılarını İlgilendiren Önemli Karar

Yargıdan Sosyal Medya Kullanıcılarını İlgilendiren Önemli Karar

Geçtiğimiz gün Manisa 4. Asliye Mahkemesi, tüm sosyal medya kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

Hürriyet gazetesinin detaylandırdığı habere göre olay şöyle gelişmiş;

Manisa’da bir ilköğretim okulunda görevli olan ve doğa sporlarıyla ilgilenen öğretmen Ö.Ş., 11 Ocak 2015 tarihinde bir gurup arkadaşıyla gerçekleştirdikleri etkinliğin fotoğrafını sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kişisel hesabından paylaşmış. Ö.Ş., etkinlikte yer alan arkadaşlarını da fotoğraf üzerinde etiketlemiş. Bir süre sonra B.K. isimli bir kadın, fotoğrafta Ö.Ş. tarafından etkilenen kocası Ö.K.’yi görmüş.

“Ne yapıyorsun sen?”

Gördüğü fotoğrafa sinirlenen kadın, kocası Ö.K.’ye yönelik birkaç yorum yapmış. Sinirini dizginleyemeyen kadın, Ö.Ş.'nin fotoğrafının altına, "Yakalandın ne yapıyorsun o...larla. Ben söyledim sana yuh! Evli olduğunu bilmiyorlar mı acaba?" diye yazmış. Paylaştığı fotoğrafın altındaki yorumu fark eden Ö.Ş. ise arkadaşının eşinin bu tavrına oldukça şaşırarak B.K.’ya yönelik eleştirilerde bulunmuş.

Hemen konuyu yargıya taşıdı

Fotoğrafı gören ve gelen tepki üzerine mağdur olan öğretmen Ö.Ş., hemen şikayetçi olmuş. Ö.Ş., B.K'nın yorumlarını içeren sayfayı da delil olarak mahkemeye sunmuş. Tüm bu gelişmelerin ardından B.K. hakkında, internet ortamında 'hakaret' suçu işleyerek toplumda öğretmenlik gibi saygın bir meslek icra eden Ö.Ş.’yi mağdur ettiği gerekçesiyle Manisa 4. Asliye Mahkemesinde kamu davası açılmış.

Karar şok edici oldu

Geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından verilen kararda B.K., haksız bulundu. Alınan kararla B.K.’ye 90 gün adli para cezası verildi. Sanığın iyi halini göz önüne alan mahkeme, cezayı 75 güne düşürdü. Ceza günlük 20 TL’den toplam bin 500 TL adli para cezasına çevrildi. Hükmün açıklanması ertelendi.

Bu karar bir örnek teşkil edecek

Mahkemenin karar metni şöyle tutanaklara geçti;

Sanık B.K.’nın; eşi Ö.K. ile Ö.Ş. arasında ilişki varmışcasına yorumlar yaptığı, sanık her ne kadar suçlamayı kabul etmemiş ve yorumunda müştekinin adının geçmediğini savunmuş ise de müştekiye cevap niteliğindeki diğer yorumları göz önünde tutulduğunda savunmasına itibar edilmemiş, böylece üzerine atılı hakaret suçunu işlediği müşteki beyanı, mesajlara ilişkin belge ve tüm dosya kapsamında anlaşılmakta, sanık B.K.’nin cezalandırılmasına, sanığın sabıkasız oluşu, bir daha suç işlemeyeceğine dair mahkememizde olumlu kanaat oluştuğundan ve belirlenebilir bir maddi zarar bulunmadığından sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir."

Bu noktada sosyal medyada kendilerine hakaret edilen tüm kullanıcıların haklarını aramak ve onurlarını korumak için durumu yargıya taşımalarının son derece doğru bir hareket olacağı durumu da geçerlilik kazanmış oluyor. Söz konusu şikayetler değerlendirildiğinde ortaya caydırıcı yaptırımlar çıkabilecek gibi görünüyor. Bu sayede büyük olasılıkla kısa zaman içinde, siber zorbalık suç kapsamanı alınabilir ve mağdurlar haklarını arayabilirler. 

Her Gün Siber Suçlu Olmanın Kıyısından Dönüyoruz ya da Tamamen Suçluyuz

Twitter'dan Şiddet Mesajlarını Önlemek İçin 'Önce Vur, Sonra Sor' Yöntemi

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

YORUMLAR