112 Acil Servisi Nedensiz Arayanlara Ceza Yağıyor

Yıllardır ülkemizin en temel sorunlarından biri olan 112 servisini asılsız aramalara karşı para cezası yaptırımı artırılıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, her gün ortalama 1500 çağrı aldıklarını ve çoğunun alakasız olduğunu söyledi.

112 Acil Servisine günde 1500 kadar çağrı gelen Edirne'de maalesef pek çok aramanın gereksiz şeylerden oluştuğu ifade edildi. Özellikle telefon tamircilerinin cihazları kontrol etmek için çağrıları, PİN ve PUK kodunu sormak için arayanlar, hatta 'hangi restorana gidebilirim' diye arayanların olduğunu dile getiren Sağlık Müdürü Kalkan, 270 bin çağrının yüzde 65 oranında asılsız olduğunu söyledi.

"Vatandaşlarımızın bu konuda giderek bir duyarlılığından bahsedebiliriz. Tüm Türkiye'de asılsız çağrı oranı yüzde 90'lardayken bakanlığımızın yaptığı çalışmalarla bu oran hızla düşmeye başlamıştır" şeklinde konuşarak daha bilinçli bir toplum haline geldiğimizi belirten Kalkan, yine de yüzde 65 oranının daha da düşürülmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Asılsız İhbarın Cezası 344 TL

Aynı zamanda geçtiğimiz Temmuz ayında, 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarla meşgul edenlere valilik onayıyla Kabahatler Kanunu 4A maddesi gereğince 344 lira para cezası kesildiğini hatırlatan İl Müdürü, bu cezaların sürekli yapılıp teşvik kırıcı hale gelmesi gerektiğini düşünüyor. Zaten aynı kişi asılsız ihbarlara devam ederse ceza iki katı olarak uygulanıyor.