2 Milyon Dolarlık Kripto Para Canlı Yayında Çalındı

Ian Balina

Kripto para dünyasının en ünlü isimlerinden Ian Balina, yaklaşık 2 milyon dolarını canlı yayın sırasında çaldırdı. Balina’nın elektronik posta hesabını ele geçiren hackerlar, milyonlarca kripto paraya el koydu.

Henüz çıkış aşamasında olan kripto paraları anlattığı canlı yayın sırasında talihsiz bir olayla karşı karşıya kalan Ian Balina, elinde tuttuğu üç farklı kripto para miktarının hepsini tek seferde kaybetti. Sorunun, üniversitede kullandığı e-posta adresinde olduğunu söyledi. 

Ian Balina hack

Çok uzun süredir kripto para alım satımı yapan ve edindiği bilgileri takipçileriyle paylaşan Ian Balina, haftalık canlı yayını sırasında büyük bir hırsızlıkla karşı karşıya kaldı. ICO sürecinde olan paraları tanıttığı sırada takipçileri Ian Balina’ya “Ian, biri cüzdanındaki bütün paraları başka yere aktardı, haberin var mı?” diye sordu. “Umarım bundan haberin vardır.” diyen takipçisinin yazdıklarını dikkate almayan Balina, yaklaşık 15 dkaika sonra yayını sonlandırdı.

Canlı yayının elektrik kesintisi sebebiyle sonlandığını söyleyen Balina, geri döndüğünde Google Drive hesabından çıkış yaptığını fark etti. Hesabından çıkış yaptığını anlamasıyla yayını tekrar sonlandıran talihsiz adam, Telegram kanalı üzerinden hırsızlık vakasını doğruladı.

Ian Balina hack 2

20 milyon Nucleus Vision, 2 milyon Pareto Network ve 1 milyon Loom bulunan hesabındaki bütün kripto paraların başka hesaba aktarıldığını söyleyen Ian Balina, olayın nasıl gerçekleştiğini şöyle açıkladı: “Paraların bulunduğu hesabıma tanımlı elektronik postamın kurtarma e-postası, üniversite sırasında bana verilene e-postaydı. Üniversite e-postama ulaşan hackerlar, sonrasında asıl e-posta adresimi ele geçirerek, Evernote üzerinde tuttuğum bütün şifrelerime ulaşmışlar. Durumu çözmek için hemen üniversitenin güvenlik ekipleriyle iletişime geçtim; ancak sonuç alamadım. Kısaca önce üniversite sonra asıl elektronik postam, ardından da Evernote hesabım hacklendi.

Ian Balina hack 3

Balina, kendisinden çalınan paraların Binance ve KuCoin gibi popüler borsalara aktarılmaya başlandığını ve şimdiden satıldığını da açıkladı.

 

YORUMLAR