200 Bitcoin Gasp Eden Hintli Polisler Tutuklandı

200 Bitcoin Gasp Eden Hintli Polisler Tutuklandı

Gasp ve rüşvet konusunda kötü bir şöhrete sahip olan Hintli polisler, bu kez gözünü Bitcoin'e (BTC) dikti.

Hindustan Times'ın haberine göre, iki polis memuru, Hindistan Amreli’de Shailesh Bhatt adındaki bir işadamından 200 Bitcoin gasp ettikleri gerekçesiyle Ceza Soruşturma Departmanı (CID) tarafından tutuklandı. Toplamda sekiz Hintli polisin karıştığı olayda, geri kalan 6 polisi yakalama çalışmaları ise devam ediyor.

İlginç olay, Hintli işadamının kendisini kaçıran ve gasp eden sekiz polis hakkında şikayette bulunmasıyla ortaya çıktı. Sanıklar arasında polislere yardım eden bir avukatın da olduğu belirtiliyor.

Şikeyetin ardından harekete geçtiklerini belirten CID Genel Direktörü Ashish Bhatia, sanık polislerden Babu Der ve Vijay Vadher'in 8 Nisan tarihinde tutuklandığını, diğerlerinin ise kayıplara karıştığını söyledi.

Bhatia'nın aktardığına göre, sanık polis memurları 11 Şubat'ta işadamını kaçırıp, Hindistan'ın Gujarat eyaletinin başkenti Gandhinagar'daki bir çiftlik evine götürdüler. Daha sonra Bhatt'a, kimliği belirlenemeyen bir hesaba 120 milyon Hint rupisi değerindeki 200 BTC'yi aktarmasını söyleyen gaspçı polisler, bu da yetmezmiş gibi işadamından ek bir 320 milyon rupi daha almış.

CID Genel Direktörü Ashish Bhatia, ellerinde Bitcoin transferine ilişkin somut bir kanıt olmamasına rağmen yakalanan iki polisin olayı itiraf ettiğini söyledi. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasında herhangi bir düzenleyici otorite olmaması sebebiyle yapılan işlemler takip edilemiyor.

Öte yandan bu olay, yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama konusunda oldukça kötü bir karnesi olan Hintli polislerin kriptokrasiye yönelik ilk eylemi değil. 2015 yılında iki eski federal ajan, Sanal İpek Yolu (Silk Road) soruşturması kapsamında Bitcoin çalmakla suçlanmıştı.

YORUMLAR