2012'de Tespit Edilen Mobil Zararlı Yazılımların %79'su Android'de Çıktı

2012'de Tespit Edilen Mobil Zararlı Yazılımların %79'su Android'de Çıktı

Açık kaynak kodlu yazılımların ne büyük sorunlarından biri güvenlik açıkları ve açık kaynak kod kültüründen faydalanmak isteyen kötü niyetlilerin konuya daha iştahlı yaklaşmalarıdır. F-Secure isimli mecranın yayınladığı son rapor da bu konuyu ortaya koyuyor ve Android kullanıcılarının geçtiğimiz yıllardaki zararlı yazılım deneyimlerini sayılarla ifade ediyor.

Yayınlanan rapora göre 2012 yılında mobil cihazlara yönelik zararlı yazılım tespitinin %79’u Android cihazlarda gerçekleşti. Bu oran bir önceki yıl %66.7 idi. Bu oranın artmasında Android cihazların mobil dünyadan 2012 yılında daha fazla pay aldıklarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Android’in en büyük rakibi olan iOS cephesinde ise bu noktada pek bir sıkıntı yok. Zira kapalı bir ekosistem olmasıyla güvenlik anlamında çok dava avantajlı olan iOS’un, söz konusu zararlı yazılım bulaşması vakalarının %0.7’sinde adı geçti.

Google’ın Android 4.2 işletim sistemiyle birlikte güvenlik konusuna biraz daha ağırlık verdiğini belirtmemiz gerekiyor. Zira söz konusu işletim sistemi sürümü içinde zararlı yazılımlara karşı oluşturulmuş bazı özellikler mevcut.

Android cihazlarda güvenliğin sağlanmasına yönelik yazılarımızı okuyarak ve yazılardaki ifadeleri dikkate alarak olası bir kötü durumun önüne geçebilirsiniz.

Android Telefonlar İçin Antivirüs Gerekli mi?

Akıllı Telefon ve Tabletlerde Güvenlik Stratejileri

En Popüler Ücretsiz Android Antivirüs Uygulamaları

YORUMLAR