2018'in En Çok Satan Akıllı Telefonları Belli Oldu

En çok satan telefonlar

Akıllı telefon üreticilerinin finansal raporlarını açıklamalarının ardından 2018’in en çok satan telefonu belli oldu.

Listede açık ara Apple hâkimiyeti görülürken, ilk sırayı iPhone X, ikinci sırayı iPhone 8 aldı. Samsung Galaxy S9 ise beklenenin altında performans gösterdi.

Strategy Analytics isimli şirket tarafından hazırlanan yeni raporla birlikte 2018’in en çok satan telefonu açığa çıktı. Liste yayınlanmadan önce birçok uzman, iPhone X’un beklenen satışları gerçekleştiremeyeceğini iddia etmeye başlamışlardı. iPhone 8’in ise çok daha gerilerde kalacağı ve çok satanlar listesine dahi giremeyeceğine dair haberler dahi yapılmıştı.

Bugün itibarıyla ortaya çıkan rakamlar ise Apple’ın beklentileri yakaladığını gösterdi. Yayınlanan listede birinci sırayı 16 milyon adet satan iPhone X alırken, ikinci sırada 12.5 milyonluk satışıyla iPhone 8 modeli yer aldı. Üçüncü sırada 8.3 milyonluk satış başarısıyla iPhone 8 Plus kendine yer bulurken, üçüncülüğü şaşırtıcı şekilde iPhone 7 aldı.

İlk dört sırayı Apple’a kaptıran Android’in en güçlü temsilcisi, 5.4 milyon adet satılan Xiaomi Redmi 5A oldu. Onun ardından 6. Sıraya 5.3 milyon adet satılan Samsung Galaxy S9+ yerleşti. Samsung’un listenin oldukça gerilerinde kalması ve Xiaomi’yi dahi geçmesi şaşkınlıkla karşılandı. Yine aynı listede 2018’in ilk finansal çeyreğinde satılan toplam akıllı telefon sayısına da yer verildi ve toplamda 345.4 milyon telefonun satıldığı söylendi.

2018’in En Çok Satan Telefonları

2018'in en çok satanları