2018 Nobel Fizik Ödülü Sahibini Buldu

2018 Nobel Fizik Ödülü’nü Kazanan İsimler Belli Oldu

İsveç Kraliyet Akademisi tarafından verilen Nobel Fizik Ödülü, Arthur Ashkin, Gerard Mourou ve Dana Strickland arasında paylaştırıldı. Üç bilim insanı, lazer fiziği alanındaki çalışmaları sebebiyle ödülü almaya hak kazandı.

Nobel Tıp Ödülü’nden sonra bugün de fizik alanında ödül kazanan isimler belli oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, 2018 Nobel Fizik Ödülü'nün ABD'li Arthur Ashkin, Fransız Gerard Mourou ve Kanadalı Dana Strickland arasında paylaştırıldığını duyurdu.

Üç bilim insanı bu prestijli ödüle, lazer fiziği alanındaki çığır açıcı çalışmaları sebebiyle layık görüldü. Geçen yıl ödül, Albert Einstein’ın kütle çekim dalgalarını kanıtlayan üç bilim insanına gitmişti.

Akademiden yapılan açıklamada, 96 yaşındaki Ashkin’in 1960’lardan bu yana hassas optik lazer sistemleri geliştirdiği ve bunları biyolojik sistemlere uygulayarak sağlık alanında önünü açtığı belirtildi. Ayrıca Ashkin, Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan en yaşlı bilim insanı ünvanını da eline geçirdi. 

Ödüle layık görülen diğer isimler Mourou ve Strickland’ın ise icat ettikleri yüksek yoğunluklu, çok kısa aralıklı optik titreşimlerin lazer teknolojisinde çığır açarak, çok küçük nesnelerin ve çok hızlı süreçlerin araştırılabilmesini sağladığı ifade edildi.

9 milyon İsveç Kronu (1 milyon ABD doları) para ödülünün yarısını Ashkin, diğer yarısını ise Mourou ve Strickland alacak.